Uklizeno Ještě na začátku roku byla tato místnost plná smetí | foto: Petr „Zewlakk“ Vrabec

O bývalý squat se aktivisté starají, mají elektřinu, vodu i kavárnu

  • 4
Autonomní sociální centrum Klinika už dávno nepřipomíná squat. Od března se o něj oficiálně starají aktivisté a zařídili v něm obchod, kavárnu a knihovnu, vše zdarma. Otázkou je, jak dlouho to vydrží. Aktivisté mají smlouvu na rok.

Zima, nepořádek, popraskané stěny a zabarikádovaná okna. Tak to už je minulost. Budova bývalé polikliniky v Jeseniově ulici na Žižkově se od března letošního roku, kdy ji dostali od státu do správy aktivisté, zásadně proměnila.

A nejde jen o vymalované stěny a uklizené místnosti. Před několika dny se v sociálním centru otevřel nový obchod. „Jedná se o Freeshop, za kterým stojí uskupení Zdrojovna. Podstatou obchodu je, že je v něm vše zadarmo,“ vysvětluje člen iniciativy Klinika Jan, který chtěl zůstat v anonymitě.

Freeshop funguje na principu nepotřebných věcí. Ty může do budovy bývalé kliniky kdokoliv přinést. Z regálů si je zase může kdokoliv bez placení přivlastnit.

Klinika v čase

Listopad 2014

Squateři budovu nelegálně obsadili. Po několika dnech pobytu je z místa vyhnali policisté.

Leden 2015

Aktivisté několikrát demonstrovali, aby mohli v budově vytvořit sociálněkulturní centrum. Jednali i s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a ministerstvem financí.

Únor 2015

ÚZSVM vypsal výběrové řízení na nájemce budovy. Zúčastnili se tři uchazeči. Zvítězilo sdružení Klinika.

Březen 2015

Klinika podepsala smlouvu s ÚZSVM a převzala budovu. Od té doby aktivisté pracují na obnově zanedbané stavby.

Duben 2015

Jen několik dní po uzavření smlouvy to vypadalo, že se budou muset aktivisté stěhovat. ÚZSVM totiž začal nečekaně plánovat převod budovy na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Po silných protestech iniciativy nakonec ze stěhování sešlo.

Platit se nemusí ani v kavárně, kterou aktivisté otevřeli už v létě. „V té mohou návštěvníci zaplatit takovou částku, kterou uznají za vhodnou. Příspěvek je ryze dobrovolný,“ dodává aktivista.

Obsluze kavárny se nově značně zjednodušila práce. Z vodovodních kohoutků totiž tento týden vůbec poprvé začala téct pitná voda.

Ještě minulý měsíc ji přitom museli lidé z iniciativy donášet v barelech. Nově by mohla být kavárna otevřena každý všední den, a to vždy mezi 15. a 19. hodinou.

Zatímco na vodu čekali provozovatelé Kliniky více než půl roku, elektřinu mají dávno. Otázkou však zůstává, do jaké míry ji budou aktivisté využívat k topení ve chvíli, kdy se s nástupem zimy ochladí.

„V kavárně budeme vytápět pomocí kamen, a když se bude v klinice konat nějaká akce, pak nejspíš použijeme přímotopy,“ popisuje iniciativa. Ta musí šetřit. Veškeré investice do budovy a jejího provozu totiž platí z dobrovolných příspěvků. Jen zapojení vody a elektřiny stálo desítky tisíc korun.

Stovky akcí za půl roku

Život v Klinice se od března, kdy aktivisté oficiálně převzali klíče od budovy, nijak nezpomalil. Naopak. Každý týden se v Jeseniově odehraje několik akcí, ať už koncertů, přednášek, výstav nebo workshopů.

Podle organizátorů se v budově a na jejích pozemcích odehrály již stovky událostí pro veřejnost. Vedle toho se na místě konají i jazykové kurzy. Návštěvníci se tak mohou učit anglicky, francouzsky i další jazyky. Ani v tomto případě není nutné lektorům platit.

Díky velkému množství místností, kterými budova v Jeseniově ulici disponuje, na místě vznikla také dílna, místo pro dětský klub a nyní aktivisté sbírají knihy, aby mohli otevřít vlastní knihovnu. Vedle toho iniciativa pokračuje ve velké sbírce pro uprchlíky. Věci doručuje na potřebná místa.

Jak dlouho zlatá éra iniciativy Klinika potrvá, zatím nikdo neví. Aktivisté mají od letošního března uzavřenou smlouvu s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, a to na jeden rok. Poté je možné smlouvu prodloužit.

Zda úřad iniciativě umožní další působení v budově, není zatím jisté. O objekt totiž stojí Generální inspekce bezpečnostních sborů. Pokud se o budovu do března přihlásí, aktivisté budou muset pryč.