Dlaždiči ze Ztohoven instalují kříž pod Staroměstskou radnicí. (21. června 2011)

Dlaždiči ze Ztohoven instalují kříž pod Staroměstskou radnicí. (21. června 2011) | foto: Tomáš Třeštík

O podobě „Staromáku“ mají rozhodnout sami Pražané, říká primátor

  • 91
Dostavba pražského Staroměstského náměstí se opět stala centrem diskuzí. Magistrát totiž chystá již tento měsíc anketu o budoucí podobě náměstí. Primátor Bohuslav Svoboda nechce, aby střed Prahy zase zabředl do nekonečných debat, a chystá se další architektonická soutěž.

"V listopadu chceme vyhlásit veřejnou anketu, ve které budou mít lidé možnost se k tomuto prostoru, jejž dnes spíše míjejí, vyjádřit," řekl primátor Svoboda. Na magistrátu vznikl tým odborníků, který nyní připravuje podmínky k plánované architektonické soutěži.

Primátor chce, aby se náměstí stalo místem, kde se budou potkávat lidé. "Pro mě by bylo nejlepším možným řešením, aby se ze Staroměstského náměstí stalo místo nejen pro turisty, ale zejména pro Pražany. Nyní ho vnímám spíše jako navoněnou Potěmkinovu vesnici, přesycenou klobásami a koňskými povozy," nastínil své představy Svoboda.

Podle Svobody by se neměla za každou cenu měnit historická podoba náměstí, ale jako hlavní úkol si vytyčil co nejcitlivěji doplnit a sladit prostor s potřebami dnešních Pražanů i návštěvníků města s životem 21. století.

Řešit pak chce i případnou obnovu Staroměstské radnice, jejíž křídlo vyhořelo v posledních dnech druhé světové války.

Historické návrhy dostavby radnice si prohlédněte ZDE

Po architektonické soutěži volá i architekt Jan Linha, který zdůrazňuje důležitost náměstí v rámci celé Prahy a jeho unikátní harmonii. "Jde o mimořádně malebný a vyvážený prostor, který se v průběhu staletí proměňoval. Najdeme zde gotická podloubí a věže, renesanční štíty, barokní paláce či secesní fasády domů," řekl.

Návrhů už byla "kvanta"

Samotné Staroměstské náměstí a jeho budoucnost zajímá politiky i architekty už 110 let. "První soutěž proběhla už v roce 1901, pak následovalo dalších sedm. V té poslední z roku 1987 se sešlo celkem 227 projektů," vysvětlil Linha.

Za celé minulé století se tedy objevily stovky různých návrhů od "bezejmenných" i významných českých autorů. Ale většinou zabředly do politických tahanic nebo se staly obětí špatné doby. Potvrzuje to i primátor Svoboda, který říká, že se náměstí bohužel stalo pouze nekonečným tématem.

"Osobně se chci nejdříve seznámit se všemi materiály, abych neopakoval některé předešlé chyby a nevedl pouze diskusi," plánuje Svoboda. I proto se počítá s velkým archeologickým průzkumem již příští rok, který je předstupněm jakýchkoliv případných úprav.

Magistrát také chce koordinovat jednotlivé veřejné akce, které se na náměstí často konají, a to hlavně ty ryze komerční.

Zatímco se na Václavském náměstí prodávali koně, po tom Staroměstském se čas od času prošly korunovační průvody králů, konaly se zde významné popravy, přísahy vojáků či různé slavnosti celostátního významu. "Dodnes tu vítáme a oslavujeme vítěze," připomíná Linha příjezdy hokejových mistrů světa.