Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Yan Renelt, MF DNES

Trubky v Dejvicích nikdo léta neřešil, i když se o problému vědělo

  • 41
O kritickém stavu pražského vodovodního potrubí se vědělo, ale nikdo to neřešil. Musel nastat průšvih, aby se o trubkách začalo mluvit. Situace v Dejvicích se má stát impulzem ke změně, jenže přednost nejspíš dostane nová čistička. Výměna celého potrubí by magistrát stála 100 miliard korun.

Vypadá to tak, že se pražské potrubí stane dalším z problematických částí metropole, o které se město začne zajímat až na základě pořádného „průšvihu“.

Podobně jako povodně v roce 2013 přiměly politiky věnovat se problematice černých staveb v okolí Vltavy, tak současné znečištění kohoutkové vody v části Dejvic a Bubenče, kvůli kterému musely zhruba dvě stovky lidí do nemocnice, nutí město přemýšlet o stavu vodovodního potrubí v Praze.

„Havárie v Dejvicích bude impulzem, abychom se touhle otázkou začali intenzivně zabývat. Budeme jednat o tom, co dělat, aby se podobná situace v Praze již neopakovala,“ vysvětluje radní Jana Plamínková (Trojkoalice), která má na starosti infrastrukturu.

Na to, že je vodovodní potrubí v Praze jedno z nejstarších a nejméně kvalitních na světě, vodohospodáři upozorňují už dlouhodobě. Přesto město do opravy investuje ročně jen tolik peněz, kolik vystačí zhruba na opravu jednoho procenta z celého množství vodovodů pod Prahou (více o stáří potrubí jsme psali také zde).

„Při současných finančních prostředcích, které na opravy máme, jsme schopni obnovit veškeré potrubí pod Prahou jednou za sto let. Světový standard počítá s obnovou zhruba jednou za padesát let,“ vysvětluje ředitel Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) Petr Žejdlík.

Kdyby se mělo potrubí pod celým hlavním městem jednorázově vyměnit, vyšlo by to magistrát na 100 miliard korun. PVS už prý ale před břevnovskou havárií začala chystat několik variant, jak dát pražské vodovody dohromady. Ty chce předložit městu.

„Budeme předkládat střednědobý investiční plán. Politická reprezentace pak svým rozhodnutím určí budoucnost stavu vodovodního potrubí,“ vysvětluje Žejdlík.

Přednost asi dostane čistička

Podle současného vedení magistrátu však s největší pravděpodobností dostane přednost výstavba nové čističky odpadních vod. Navíc výraznější investice do vodovodů zřejmě bude znamenat zdražení vodného a stočného.

Problematické je především potrubí, které se v Praze budovalo mezi 60. a 80. lety. V této době se totiž používaly trubky z nekvalitních materiálů a od řady vodovodů chybí dokumentace. To je i současný případ slepé přípojky, kvůli které nejspíš v části Dejvic a Bubenče neteče z kohoutků pitná voda.

Pitná voda neteče

  • Záleží na rozhodnutí hygieniků, kdy bude voda opět pitná. PVK apeluje na obyvatele dotčených ulic, aby odtáčeli vodu z kohoutků. Tím urychlí čištění. Zatím mohou lidé vodu používat na mytí nádobí. Je ale nejprve třeba ji nechat nejméně pět minut odtékat a poté ohřát nad 65 stupňů.
  • Na otázky kolem havárie vody v Dejvicích dopoledne odpovídal čtenářům iDNES.cz v on-line chatu provozní ředitel PVK Petr Kocourek.

Podle Plamínkové je nemyslitelné, aby se i nadále pod Prahou nacházely takovéto ztracené vodovody, ve kterých se mohou vytvářet škodlivé bakterie.

Jak ale Pražské vodovody a kanalizace připouštějí, nejedná se o ojedinělý případ. V Dejvicích se pracovníci firmy už v minulosti se slepou přípojkou setkali. A zřejmě nejsou jen tam, ale i jinde v metropoli.

Obnova pražského potrubí a hledání příčiny, která stojí za kontaminací vody v Dejvicích a Bubenčí, nejsou jediná témata, o kterých lidé z dotčených oblastí živě diskutují. Někteří obyvatelé si na internetu stěžují na reakci radnice šesté městské části a také magistrátu.

„Je to neskutečné, přes SMS info rozesíláte každou zbytečnou kravinu o tom, že bude foukat vítr, a o tom, že přijde náledí. Důležité informace nepošlete,“ napsala Marie Wichterlová na facebookové stránky Prahy 6 poté, co se na ní objevilo varování před kohoutkovou vodou.

Přestože radnice měla informaci už v neděli dopoledne, na Facebooku informovala až v půl jedné téhož dne.

Krnáčová nereagovala, uškodilo by jí to, říká politolog

Kritice čelí také vedení metropole v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Ta totiž během krize vůbec nevystoupila na veřejnost. Podle exprimátora Tomáš Hudečka navíc měla svolat krizový štáb, což se nestalo.

„Ráda bych uvedla, že se jednalo o naprosto ojedinělou záležitost, Praha 6 tuto situaci řeší od nedělního rána. My jsme podpořili obyvatele v zasažených částech v materiální rovině, kdy jsme z rozpočtu prozatím uvolnili 50 tisíc korun na balenou vodu,“ brání se Krnáčová.

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora magistrát neměl ze zákona povinnost se do akce zapojovat a svolávat krizový štáb. Ta by vznikla až ve chvíli, kdyby závadná voda tekla ve větší oblasti.

Podle politologa Kamila Švece navíc mohla Krnáčová stát záměrně stranou. „Vystupování na veřejnosti není její silná stránka a Praze 6 by svým vystoupením asi nijak nepomohla. Akorát by mohla sklidit kritiku obyvatel,“ dodává Švec.

,