Na Mělnicku se těžby uhlí obávají, u Slaného s ní souhlasí. (Ilustrační snímek)

Na Mělnicku se těžby uhlí obávají, u Slaného s ní souhlasí. (Ilustrační snímek) | foto: NWR

O středočeské uhlí stojí dvě firmy. Chtějí průzkum na Mělnicku a Kladensku

  • 0
Těžaři se zajímají o ložiska černého uhlí ve Středočeském kraji. Přístup k průzkumu slojí se snaží získat dvě firmy. Kromě Mělnické pánve usilují také o ložiska na Kladensku. Zatímco na Mělnicku a Mladoboleslavsku lidé protestují, na Kladensku je klid.

Obyvatelé Mělnicka a Mladoboleslavska podepisují petice proti záměru zkoumat tamní ložiska uhlí pro jeho případnou těžbu podzemním zplyňováním (o této metodě čtěte zde). Obec Byšice odeslala ministerstvu životního prostředí protest se sedmi sty podpisy. Další petice z Mělnicka nazvaná Ne těžbě uhlí! sbírá podpisy na internetu. Dosud se k ní přihlásilo 1 280 lidí.

Obce, kterých se případný průzkum uhlí týká, shodně píší státním úřadům: Ne, průzkum tady nechceme, natožpak samotnou těžbu.

Kde chtějí firmy zkoumat ložiska černého uhlí

Stejná věc se přitom děje i jinde, a to bez protestů. O oblast severně od Slaného na Kladensku mají zájem dva žadatelé o průzkum ložisek uhlí. U Slaného žádá o povolení průzkumu australská firma Wildhorse Energy - stejná firma, která chce zkoumat ložisko v Mělnické pánvi (obě oblasti jsou vyznačeny červenou barvou na mapce).

Ze spolupracovníka těžařů je jejich konkurent

K překvapení firmy Wildhorse Energy se těsně vedle jejich záměru objevil ještě jeden. O průzkum v oblasti kolem Peruce na pomezí Lounska a Kladenska (v mapce vyznačené modrou barvou) požádala česká společnost GET. Jde o geologickou projekční firmu, která zároveň zpracovává žádosti pro Wildhorse. Tentokrát však pro Wildhorse nepracuje.

Na Kladensku mají těžařské záměry mnohem jednodušší situaci. Nikdo proti nim neprotestuje. Některé samosprávy už dokonce souhlas s průzkumem daly. Souhlasila například obec Dřínov či městys Zlonice. Město Slaný průzkum odmítlo. Podle starosty Zlonic Rudolfa Čížka se obec žádného nebezpečí spojeného s průzkumem nebojí. "Ne, my jsme tady zvyklí na horší věci, než je nějaké vrtání do země," říká Čížek.

Podle jednatele Wildhorse Energy Romana Rácze se obce u Slaného staví k žádosti pozitivně. "Na Slaném byl ještě nedávno dobývací prostor na klasickou podzemní těžbu. Díky historickému kontextu jsou si obce vědomy těch velkých výhod, které takový záměr může přinést," uvedl Rácz. Podle něj nemá s druhou žádostí o průzkum u Slaného firma nic společného.

Podzemní voda na Mělnicku zásobuje i část Prahy

Vstřícnosti starostů ze Slánska jejich kolegové z Mělnicka nerozumějí. "Možná tam nemají podzemní vodu jako my. Pro nás je naše voda důležitá. A nejen pro nás, zásobuje severní část Prahy a 70 procent Středočeského kraje. My máme důvod bojovat," řekla starostka obce Byšice Jana Poláková. Ta proti záměru aktivně vystupuje.

Firma Wildhorse Energy už v dřívějších vyjádřeních uvedla, že průzkum ani případná těžba podzemní vodu neohrozí. Případné povolení průzkumu navíc ještě neznamená povolení těžit. K tomu musí firmy podat několik dalších žádostí.