Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchvat brzy uleví Kolínu a Boleslavi, další města budou muset počkat

  17:09aktualizováno  17:09
Tisíce obyvatel středních Čechách musí vytrvat v čekání na peníze na stavbu obchvatu jejich města. Nejblíže úlevě od tranzitní dopravy je Kolín, který se má dočkat už letos. Obchvat Mladé Boleslavi by se měl letos začít stavět. Velkou naději má i Mělník. Ostatní středočeská města musí čekat dál.
Nejblíže úlevě od tranzitní dopravy jsou Kolín a Mladá Boleslav, naději má i Mělník. Ilustrační foto.

Nejblíže úlevě od tranzitní dopravy jsou Kolín a Mladá Boleslav, naději má i Mělník. Ilustrační foto. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Zdá se, že už nic nepřekazí otevření obchvatu Kolína, které Ředitelství silnic a dálnic přislíbilo do konce tohoto roku. "Dopravní zátěž Kolína téměř odpovídá statisícovému městu, pro město našeho typu je neúnosná," popsal starosta Kolína Vít Rakušan.

Přes město se valí doprava v několika směrech, mezi Prahou a Pardubicemi, Mladou Boleslaví a Jihlavou. Jak však Rakušan dodává, obchvat pomůže městu jen částečně, vyhne se mu doprava směřující do Prahy.

Silnice kolem měst

Kolín - Obchvat města bude stát ještě letos. Silnice však nevyřeší spojení k průmyslové zóně.

Mladá Boleslav - Stavba severovýchodní tangenty začne ve druhé půli roku 2012.

Mělník - První etapa už má stavební povolení, čeká se na peníze.

Rakovník - Město připravuje projekt.

Lysá nad Labem - Projekt stavby chystá kraj, vázne výkup pozemků.

Kostelec nad Černými lesy - Obec řeší výkupy pozemků.

Na obchvaty si počkají města a obce, jež je připravují s krajem: Plaňany, Chrášťany, Řepov, Jílové u Prahy, Benešov, Čelákovice, Dolní Břežany, Stará Boleslav.

Jenomže dávno naplánovaná trasa obchvatu vede z druhé strany města, než je průmyslová zóna Kolín Ovčáry, ve které sídlí třeba automobilka TPCA.

Takže i po dostavbě obchvatu si bude Kolín přát stavbu další silnice, která přivede auta k závodům jinudy než přes město. Připravovat ji bude kraj.

"Z logiky věci je pravděpodobné, že když se nyní staví obchvat jedním směrem, Kolín se znovu hned tak na řadu nedostane," poznamenal starosta.

Kraj potvrdil, že silnice, která podobně ulehčí Mladé Boleslavi, se začne stavět letos. "Stavba takzvané severovýchodní tangenty v Mladé Boleslavi by mohla být zahájena ve druhé polovině roku po ukončení výběrového řízení na zhotovitele stavby, které nyní Středočeský kraj připravuje," řekla mluvčí kraje Berill Mascheková.

Ze Státního fondu dopravní infrastruktury by na její stavbu už letos mělo jít padesát milionů korun. Podle projektu má trvat dvacet měsíců, ale primátor Boleslavi Raduan Nwelati věří, že bude kratší.

"Silnice zpřístupní společnost Škoda Auto podstatně jednodušším způsobem přímo z dálnice a odlehčí Jičínské ulici. Ta je přetížená a je vlastně jedinou spojkou mezi dálnicí a lokalitou Bondy centra," vysvětlil Nwelati.

Mělník tíží tranzit i lidé, kteří jedou nakupovat

O svém obchvatu bude během několika dní jednat s Ředitelstvím silnic a dálnic město Mělník. To žije zatím příslibem státu, že jeho obchvat se začne stavět nejpozději příští rok. 

Starosta Mělníka Ctirad Mikeš je trochu skeptický. "Bohužel se domnívám, že nedostanu odpověď, zda stát vůbec zahájí některé práce letos nebo v roce 2013," poznamenal Mikeš.

Státní Ředitelství silnic a dálnic má platit a stavět obchvat Mělníka zčásti: odkloní vjezd do města z Pražské a Mladoboleslavské ulice a pak postaví silnici, která dopravu vyvede z města ven na Českou Lípu. To budou první dvě etapy obchvatu.

Ty další už bude platit a stavět město a přijdou na řadu později. Bude to kombinace obchvatu s průtahem městem, která vznikla po protestech občanů k původní variantě.

Podle Mikeše je obchvat důležitý nejen pro ulehčení od tranzitní dopravy, ale i pro ulehčení od aut dvaceti tisíc lidí z okolí, kteří jezdí do města za prací a na nákupy.

Své projekty na obchvaty chystají i další středočeská sídla.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

V Libni a Karlíně se trénuje na povodně, až do večera bude omezený provoz

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhá v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

VIDEO: Z parku v centru Prahy se připlazil hroznýš a zamotal se do auta

Hroznýš královský, který se zamotal do podvozku osobního auta

U zvláštního případu v centru Prahy asistovali strážníci městské policie. Odchytové službě pomáhali z podvozku osobního...

Najdete na iDNES.cz