Středočeským obcím má ulevit od kamionů nová spojnice mezi dálnicemi

  19:27aktualizováno  19:27
Vesnice ve středních Čechách sužované hustou kamionovou dopravou by si v budoucnu mohly oddechnout díky spojnici dálnic D1 a D11. Ta by mohla být hotová ještě před dokončením východní části Pražského okruhu. Kudy spojnice povede, ministerstvo ještě neví.
Ministerstvo dopravy zkoumá možnost odklonění kamionů ze středočeských obcí prostřednictvím spojnice dvou dálnic. Ilustrační snímek

Ministerstvo dopravy zkoumá možnost odklonění kamionů ze středočeských obcí prostřednictvím spojnice dvou dálnic. Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Brněnskou dálnici D1 a královéhradeckou D11 má spojit dvouproudá silnice. Ministerstvo její stavbu chystá ve spolupráci se Středočeským krajem. Potvrdil to ministr Antonín Prachař, který se kvůli tomu sešel s hejtmanem Milošem Peterou.

„Chceme řešit problém obcí, které jsou zatěžovány tranzitní dopravou. Zadali jsme odborníkům vypracování variant, kudy by trasa mohla vést,“ uvedl.

Podle něj se rozhodně nejedná o náhradu za Pražský okruh, jehož trasu od Říčan do Běchovic zrušil soud. Výstavba okruhu je prý záležitostí pražského magistrátu, který musí plány upravit.

Jak ulevit dopravě

Odborníci na dopravu dostali zadání na vypracování variant propojení brněnské dálnice D1 s hradeckou D11. Neměla by to být náhrada Pražského okruhu, jehož výstavbu na trase od Říčan do Běchovic zastavil soud. Studie by měla být hotová na začátku září, do konce letošního roku pak má být uzavřeno jednání se starosty. Mohlo by se jednat o přeložku silnice 101, která spojuje obě dálnice přes Říčany a Úvaly.

Hejtman Petera nepopírá, že může jít i o záložní variantu pro případ, že by okruh vůbec nevznikl. „Doprava v okolí Prahy se řešit musí, a když selhala jedna varianta, musí se najít jiná. Na kraji bude, abychom zjistili názor obcí a společně dali dohromady memorandum o spolupráci,“ dodal Petera.

Ani jeden nechce zatím prozradit, kudy by případná nová silnice mohla vést. Chtějí totiž nejprve oslovit starosty dotčených obcí. Ministr alespoň zmínil, že studie by měla být hotová začátkem září a že jednání se starosty by chtěl uzavřít do konce letošního roku.

Podle Prachaře má silnice využít plánované obecní obchvaty. Jako nejpravděpodobnější se proto jeví přeložka silnice 101, která spojuje obě dálnice přes Říčany a Úvaly.

Starostové obcí, kterými po této cestě projede denně několik set kamionů, nemají zatím na plán jednotný názor.

Říčanský Vladimír Kořen upozorňuje, že poblíž města už není pro podobnou stavbu prostor, protože u Kolovrat má vést právě trasa Pražského okruhu.

„Pokud by silnice vedla tam, kde měl být Pražský okruh, tak nemáme námitek. Kdyby cesta měla vést dál, tak tam leží přírodní park Rokytka a s tím už bychom měli problém,“ uvedl.

I přes zákaz dvě stě kamionů denně

Naopak Vladimír Trojan, starosta Škvorce, kudy si často zkracují cestu kamiony v okolí Úval, nápad vítá. „Zakázali jsme kamionům vjezd, přesto jich obcí projede až dvě stě denně. Máme už určené území pro obchvat obce, takže bychom byli připravení,“ vysvětlil.

S téměř stejným nápadem, jak se zbavit kamionů, nedávno přišel také starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček. S ministrem dopravy se dohodl na návrhu propojení teplické dálnice D8 a rychlostní silnice R7 na Slaný.

Stejně jako na Praze-východ není na sever od Prahy stále dokončený okruh města a kamiony tam také projíždějí středem obcí. Proto plán získal podporu i u dalších starostů, kteří už dokonce s ministerstvem uzavřeli memorandum o spolupráci.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

Mladoboleslavské K-centrum pomáhá drogově závislým i alkoholikům

Šéf mladoboleslavského K-centra Petr Vykydal pomáhá drogově závislým i lidem...

Špatná parta a touha chtít zapadnout. Pak najednou nelze přestat. Drogy dokážou člověka ovládnout rychle, nekompromisně...

Deset let po požáru Průmyslového paláce sledujte seriál Praha v plamenech

Hasiči zasahují při požáru Průmyslového paláce v Praze.

Před deseti lety vzplanul Průmyslový palác na pražském Výstavišti v Holešovicích. Požár tehdy způsobil škodu za...

VIDEO: Masaryk, Kryl i Maxipes Fík. Sprejeři hravě vykreslili historii ČSR

Pomalovaná zeď v obci Chýně s názvem “Sto let hrdosti národa v obrazech”....

Radnice Chýně na Praze-západ nechala sprejery pomalovat šedesátimetrovou betonovou zeď. Graffiti vzniklo jako součást...

Najdete na iDNES.cz