Kostra s mečem u ramena.

Kostra s mečem u ramena. | foto: M. Pecinová

Archeologové našli vzácnou kostru Kelta, měl u sebe meč

  • 57
Archeologové odkryli v Bašti v Praze-východ hroby a v jednom z nich kostru keltského bojovníka. Kostra s mečem pochází z poloviny 4. století před Kristem, je tedy stará více než 2 300 let. Archeologové našli celkem tři hrobky, a to při výstavbě rodinných domů.

Právě díky stavbě nových rodinných domků na jižním okraji obce se povedlo archeologům narazit na velmi cenný nález. Odkryli tři hroby s lidskými kostrami (patrně dvě ženy a muž), přičemž v jednom už téměř dva a půl tisíce let odpočívá bojovník i s bohatou válečnickou výbavou.

"Nález nejspíše spadá do starší doby laténské. Tedy zhruba do poloviny 4. století před naším letopočtem," řekla archeoložka Monika Pecinovská z Akademie věd.

Tato kultura je tradičně připisována Keltům. Tělo bojovníka leželo v typické poloze na zádech s rukama podél těla a hlavou směřující k severu. Unikátní je právě tím, že muž byl vyzbrojen dobře zachovalým železným mečem v bronzové pochvě, železným listovým kopím a nožem.

Restaurátorka Iveta Kučerová sestavuje nalezený železný meč a obě části bronzové pochvy.

"Je zajímavé, že muž měl meč zavěšený na rameni, takže je tenkrát patrně nenosili u pasu," vysvětlila Pecinovská. V tomto hrobě se dochovalo i několik železných kroužků, které nejspíše byly součástí závěsného řemení k meči či opasku a dvě železné spony ke spínání oděvu.

To se často nestává, drobné prvky se během staletí většinou rozpadnou na miniaturní kousky. "Když se najde něco podobného, většinou je čepel s pochvou neoddělitelně spojena korozí," řekla Iveta Kučerová z libeňské Restaurátorské laboratoře archeologického ústavu Akademie věd. Dokonce se na vnější straně pochvy zachovaly zbytky textilie z oděvu válečníka.

Archeologové hroby zkoumali už před dvěma lety, pak následovaly měsíce čištění a analýz historických předmětů, které se nyní konečně chýlí ke konci. "Na meči pracujeme od ledna tohoto roku a jsme téměř hotovi. Normálně dělám na drobnějších předmětech a tohle je můj první meč. Opravdu hezká práce," uvedla Kučerová.

Nadšení neskrývá ani archeoložka z terénu Pecinovská. "Je to krásný pocit, když na něco takového narazíte. Teď často volám do laboratoří, kdy už kolegové práci dokončí, a chystám odborný článek," řekla.

Meče dávali Keltové svým zemřelým spolubojovníkům do hrobu celkem běžně. Usuzuje se, že měly sloužit jako zbraň na onom světě. Jistě mnohé z nás napadne otázka, zda náš dávný předek padl v boji. "Na první pohled ne, ale to potvrdí až antropologové," podotkla Pecinovská.