Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oblíbené letovisko Moráň zalila před více než půl stoletím Vltava

  19:52aktualizováno  19:52
Nevíte, kde je ve středních Čechách Moráň? Nemůžete. Od roku 1954 je na dně Slapské přehrady. Fotografovi Vojtěchu Pavelčíkovi pokřtí v úterý 5. července knihu Moráň, zaniklá ves při Vltavě dva pamětníci, kteří tam žili. Symbolicky ji polijí vltavskou vodou z půllitru, do kterého čepovali pivo v tamním hostinci Antonína Bartáka.

Rodinná fotografie z výletu ve 30. letech 20. století. V pozadí je největší moráňský hostinec. | foto: Repro z knihy Moráň, zaniklá ves při Vltavě

Křest je součástí otevření muzea v Chotilsku s expozicemi z historie střední Vltavy a balonového létání. Otevřeno bude také informační centrum.

A památky po osadě? Skoro žádné. "O starou Vltavu se zajímám asi deset let, sbírám staré fotky hlavně z oblasti dnešní Slapské přehrady, kam odmalička jezdím na chatu," vypráví Pavelčík, který jinak bydlí v Praze.

"Moráň mě zaujala, bylo to takové romantické pohádkové údolí, vůbec jsem o této osadě nevěděl a navíc už dnes nejde vůbec vysledovat, že tam nějaká byla," dodává.

Statek Malčany s malou kaplí a se zvoničkou zbourán nebyl.

Statek Malčany s malou kaplí a se zvoničkou zbourán nebyl.

Z obce zbylo jediné stavení, statek Malčany a také jedna chalupa na staré cestě od Malčan k Vltavě. Je tam i původní lesní pěšina, která ho spojovala s hostincem Antonína Bartáka.

Obec Moráň

První písemná zmínka je z roku 1390. Rozkládala se na břehu Vltavy nedaleko obce Čím na Příbramsku. V roce 1939 tu bylo 20 domů. V roce 1945 šla část obyvatel do pohraničí a 1947 začal výkup nemovitostí kvůli stavbě Slapské přehrady. Ta zalila údolí v roce 1954. Od 60. let 20. století Moráň postupně mizela z map.

Hostince byly v Moráni hned tři, ačkoli domů tu bylo v roce 1939 jen dvacet.

Ten největší, původně plavecká krčma s malým pivovarem, provozoval od roku 1919 právě Barták. Konala se tu i poslední rozlučková tancovačka před zatopením obce.

"Moráň byla odpradávna plaveckou osadou a od dvacátých let 20. století také populárním letoviskem," píše Pavelčík ve své knize.

Kniha je sestavena z dobových fotografií, většinou jde o staré pohlednice, další dodali pamětníci, které Pavelčík našel. V roce 1954, kdy se napouštěla Slapská přehrada, už však v obci moc lidí nežilo.

U Bartáků. Parta mladíků v září 1931 popíjí pivo na zahrádce hostince u

U Bartáků. Parta mladíků v září 1931 popíjí pivo na zahrádce hostince u Antonína Bartáka.

Řidička motocyklu odpočívá na břehu Vltavy před hostincem proti samotě Hruškov.

Řidička motocyklu odpočívá na břehu Vltavy před hostincem proti samotě Hruškov.

"V Povltaví se výstavba přehrad řešila už od začátku 20. století, lidé to věděli, jen čekali, kdy se to rozsekne. Moráň je ale zajímavá i tím, že neskončila až napuštěním Slapské přehrady, začala zanikat už za války, protože Sedlčansko a Neveklovsko bylo vystěhované kvůli výcvikovému prostoru SS. Po válce bylo cvičiště zrušené, ale lidé se sem už nevrátili," říká autor knihy.

Zmizela z map i vzpomínek

V roce 1945 byla dostavěna Vodní nádrž Štěchovice, při jarním tání voda zaplavila další domy v Moráni a část usedlíků se přesunula do vystěhovaného pohraničí. Záplava se podle Pavelčíka opakovala i v roce 1947, takže na začátku padesátých let už tu mnoho lidí nebydlelo.

Mapa Moráně z roku 1937.

Mapa Moráně z roku 1937.

"Název Moráň se v mapách objevoval ještě v 60. letech 20. století, postupně však vymizel z map i myslí obyvatel a dnes jde o téměř zapomenutou kapitolu v dějinách povltavského regionu," uzavírá psanou část knihy Pavelčík.Nejčtenější

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

V zooparku u Prahy zasahovala policie kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů

Policie a celníci zasahují v Zooparku Bašť kvůli údajnému nelegálnímu zabíjení...

Údajné nelegální zabíjení tygrů v Zooparku Bašť nedaleko Prahy vyšetřují celníci a policisté. Park provozuje Ludvík...Při razii v našli tělo tygra, ale i bobra, ledňáčka nebo poštolky

Zástupce ředitele Celní správy (GŘC) Robert Šlachta (vlevo) a generální ředitel...

V kauze nelegálního nakládání se zvířaty nalezli celníci tělo čerstvě usmrceného tygra, tygří kůže a dvacet zamražených...

Bývalý hokejista Václav Burda zahynul při autonehodě

Václav Burda

Podle informací iDNES.cz zemřel ve 45 letech krátce po nedělní půlnoci při autonehodě dlouholetý obránce hokejové...

Autobus v Praze narazil do budovy statistického úřadu, pět lidí se zranilo

Autobus MHD po kolizi s osobním autem narazil do budovy Českého statistického...

Do budovy Českého statistického úřadu v Praze 10 narazil po srážce s osobním autem autobus městské hromadné dopravy. Na...

Další z rubriky

Záchranná stanice ošetřila rekordní počet zvířat, pak je vrací do přírody

Svůj domov po nezbytném oddychu a ošetření našli netopýři ve Stromovce.

Výří rodinka ze Zbraslavi, netopýří kolonie z Libně, muflon z Krčského lesa anebo jezevec z Ďáblic. Záchranná stanice...

Skvosty na trati. Nejkrásnější česká nádraží, na než je radost pohledět

Litoměřice. Manželé Plíhalovi koupili zchátralou industriální budovu a vrátili...

Během prázdnin se možná na některém z nich ocitnete. Když nebudete zrovna dobíhat vlak, porozhlédněte se. Nádraží mají...

Eskalátory na Českomoravské jsou opět v provozu, nefungovaly od neděle

Ilustrační snímek

Ve stanici Českomoravská na lince B od ranního provozu opět fungují eskalátory. Kvůli poruše nejely celou neděli a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz