Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nábřeží Na Františku ožije. Zmizet má jízdní pruh i auta u hřiště

  19:01aktualizováno  19:01
Silnice s pruhem pro cyklisty vyskládaná novými žulovými kostkami, kolem ní širší chodník s odolnějšími stromy a zastávka hromadné dopravy blíž u nemocnice Na Františku. Tak vypadá vize pražského Institutu plánování a rozvoje o budoucí podobě pražského Dvořákova nábřeží.

Předpokládaná nová podoba pražského Dvořákova nábřeží. Na vizualizaci je přechod pro chodce u Čechova mostu. | foto: IPR Praha

Vytvořená koncepční studie má za cíl sladit chystané investice v okolí Dvořákova nábřeží s městem připravovanou opravou chodníků, parčíku a silnice, která je v ubohém stavu od povodní v letech 2002 a 2013.

Žulové kostky, na které mnozí řidiči nadávají, z nábřeží ale velmi pravděpodobně nezmizí, i když radnice Prahy 1 by kvůli snazší údržbě a nižší hlučnosti raději viděla na nábřeží asfalt.

Fotogalerie

„Dlážděný povrch podporuje hodnotu místa a díky zasakování vody se v létě nerozpálí tolik jako povrch nepropustný. Nadto jde o vhodné opatření přirozeného zpomalení rychlosti průjezdu,“ píše se v materiálech vytvořených Institutem plánování a rozvoje (IPR) za účelem prezentace jeho představy o budoucí podobě lokality.

Co lidem na nábřeží chybí a co by chtěli jinak, tvůrci studie zjišťovali s pomocí rozhovorů a dotazníků. Zapojili i majitele a správce tamních budov a zástupce spolků a organizací.

Jednou z nejčastěji zmiňovaných připomínek byl nepříjemně hustý provoz. Inženýři proto navrhují místo čtyř jízdních pruhů pouze tři, přičemž prostřední bude sloužit jako odbočovací a pro ostrůvky přechodů pro chodce. Cyklisty by nábřežím v obou směrech měly bezpečně provést nové cyklopiktokoridory. Počítá se i s úpravou stromořadí na o půl metru širších chodnících - stávající lípy by mohl nahradit odolnější druh dřevin.

Na podobu prostoru před areálem Anežského kláštera ležícím přes silnici naproti limnigrafu - „hodinám“ na měření průtoku vody - chce IPR ještě vypsat architektonickou soutěž. Otázkou je, zda s tím bude souhlasit radnice Prahy 1 a vedení Národní galerie, které patří klášterní areál i pozemky.

Náplavka v číslech

  • Každý týden za prací, službami a kulturou do institucí sídlících přímo na nábřeží dochází přibližně 11 100 lidí.
  • Každý týden výletní lodě na Františku přepraví přibližně 7 600 návštěvníků.

Z historie lokality u břehu Vltavy:

Před založením Anežského kláštera ve 13. století území obývali zejména řemeslníci a taviči železa. Prostory byly vhodné pro umístění špitálu, protože poloha po větru a po proudu omezovala šíření nemocí.

Zdroj: IPR

Zveřejněné vizualizace naznačují, že parkovací místa v parku před vstupem do klášterních zahrad by mohlo nahradit například posezení patřící k nově vzniklé kavárně.

„Takhle bychom si to my ideálně představovali. Že je něco na vizualizaci ale ještě neznamená, že to bude finální úprava. Je to ilustrace, aby si lidé dokázali prostor představit i jinak využitý,“ řekl iDNES.cz mluvčí IPR Adam Švejda.

V jedné ze zahrad, na jejichž širším zpřístupnění veřejnosti se aktuálně pracuje, je i Pražany vyhledávané hřiště.

Silnici začnou opravovat příští rok

Studie také pracuje s nápadem posunout zastávku hromadné dopravy Na Františku ve směru z města asi o 80 metrů blíž k budově nemocnice. V opačném směru zůstane na nynějším místě. Revoluční ulici má s náplavkou bezpečně propojit nové rameno schodiště vedoucí ze Štefánikova mostu, jehož podoba by také měla vzejít ze soutěže.

„S úpravou silnice a stromořadí by se mělo začít v průběhu roku 2017, práce odhadem potrvají asi půl roku. Zda bude nutné nábřeží úplně uzavřít, zatím nevíme,“ doplnil Švejda.

Studie ideově navazuje i na Koncepci pražských břehů, která má za cíl oživit kulturní život na náplavce, doplnit ji toaletami a městským mobiliářem a upravit dopravní režim lodí. Opravu silnice je také nutné zkoordinovat například s chystanou stavbou podzemních garáží u nemocnice, které mají částečně nahradit místa postupně mizející z povrchu, či s úpravou okolí obou zdejších hotelů.

Do 11. dubna mohou lidé posílat IPR k plánům připomínky (více zde), v sobotu 9. dubna je mohou přijít prodiskutovat na nábřeží přímo s architekty.

Na náplavku zřejmě povede ze Štefánikova mostu o rameno schodiště navíc.

Na náplavku zřejmě povede ze Štefánikova mostu o rameno schodiště navíc.
Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...Piloti vezli orgán k transplantaci, laserem je oslnilo šestileté dítě

Piloti převáželi orgány pro transplantaci. Šestiletý chlapec je oslnil laserem

Piloti Letecké služby Policejního prezídia ČR převáželi vrtulníkem na jižní Moravu životně důležitý orgán určený k...

Za vybržďování dostal řidič devět let, v autě na dálnici zemřel kojenec

Vybržďovač Kostner dostal za smrtelnou nehodu devítiletý trest. (15.11.2017)

Soud poslal na devět let do vězení šestatřicetiletého Martina Kostnera, který vybržďováním loni v prosinci způsobil na...

Politici zvažují velký „kraj Praha“. Metropoli by přibylo 300 tisíc občanů

Pražský hrad (ilustrační foto)

Praha, třebaže je to celek na úrovni kraje, má speciální režim – nevolí při krajských, ale při komunálních volbách. To...Další z rubriky

Na hřišti v Benešově přišlo dítě o prsty, město nechá prolézačky prověřit

U stezky bude také dětské hřiště, vzdělávací prostory a restaurace.

Benešov prověří bezpečnost všech dětských hřišť ve městě. Důvodem je vážný úraz nezletilého chlapce na hřišti družiny...

Nová čtvrť na Smíchově po výhradách lidí zeštíhlí, přibude zeleň

První dva domovní bloky a široký bulvár mezi nimi má být základem nové čtvrtí...

Pokud se nezdrží administrativní přípravy, měl by koncem roku 2018 začít vznikat obří developerský projekt Smíchov City...

Budovy Transgas na Vinohradech památkou nebudou a mohou se bourat

Plochý kvádr o rozměrech 24 × 48 × 7,5 metru je tvořený obvodovými příhradovými...

Soubor budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze nebude kulturní památkou. Jejich majitel, který chce na místě stavět...Najdete na iDNES.cz