Zájemci si v sobotu mohli prohlédnout objekt pivovaru, který sousedí s katedrálou Nanebevzetí Panny Marie. Další možnost k návštěvě pivovaru bude o Velikonocích.

Zájemci si v sobotu mohli prohlédnout objekt pivovaru, který sousedí s katedrálou Nanebevzetí Panny Marie. Další možnost k návštěvě pivovaru bude o Velikonocích. | foto: Jan Chejn

Ve zchátralém pivovaru v Kutné Hoře se znovu bude vařit pivo

  • 2
O obnovu kdysi slavného schwarzenberského pivovaru v Kutné Hoře se chce pokusit restaurátor a akademický malíř Jan Chejn. Před dvěma lety koupil areál od rodiny Schwarzenbergů, která ho získala v restituci. Spoustu času strávil pak v archivech, aby se dozvěděl co nejvíc o jeho historii.

Kolem bývalého pivovaru v kutnohorském Sedlci chodil Jan Chejn několik let. Pracoval na Kaňku na opravě hřbitovního kostelíka a především na velké rekonstrukci sedlecké katedrály Nanebevzetí Panny Marie, která s pivovarem sousedí. Památka mu chátrala před očima, a tak se rozhodl, že ji koupí.

Historie pivovaru

Původní pivovar byl v Sedlci založen v 16. století. Pivo se vařilo do roku 1943.

Sedlecké předměstí je dnes součástí Kutné Hory. Po roce 1820 koupila zrušené cisterciácké panství rodina Schwarzenbergů a začala opět vařit pivo. Původní pivovar zde byl založen v 16. století. Pivo se vařilo do roku 1943. Pivovar patřil na počátku 20. století k nejmodernějším v zemi a ročně vyrobil kolem devíti tisíc hektolitrů piva. Později v něm byl státní statek. Rodina Schwarzenbergů získala zámecký areál v restituci po roce 1989. Část s pivovarem prodala v roce 2010 Janu Chejnovi.

"Zažil jsem, když se propadla střecha bývalé kotelny, pak byl stržen i štít - a to mě zaujalo po všech stránkách. Vždy jsem měl sen opravit nějaký starý dům nebo památku, takže jsem začal psát dopisy vlastníkovi, jestli by svolil k prodeji," řekl Chejn. Bývalý pivovar, který je součástí velkého zámeckého areálu, koupil na podzim 2010.

"Největší množství dat jsem objevil v Třeboni, kde je ústředí schwarzenbergského archivu. A žasl jsem, kolik podrobných informací existuje. Počínaje plány výstavby nebo rekonstrukcí až po korespondenci s velkostatkem a dodavateli. To je pro mě naprosto vynikající zdroj," podotkl Chejn.

Budovy chce dostat do podoby, kdy v nich fungoval pivovar. "Chci šetrným způsobem potlačit vzhled objektu z doby, kdy to byly opravny Statku Čáslav, a přiblížit se maximálně k pivovarské podobě. Dnes to není tolik vidět, ale byl postaven v duchu anglické novogotiky. V 19. století měla většina schwarzenberských staveb tento styl," vysvětlil.

U pivovaru otevře i kavárnu

Rekonstrukce jde pomalu. Na opravách pracuje sám, ale tesařské, zednické či truhlářské práce dělají odborníci. "Léta pracuji na věcech cizích, vždy jsem se s tím předmětem či objektem sžil a potom mi bylo líto, že ho už nikdy neuvidím, protože to byly třeba soukromé interiéry na zámcích. Je příjemné teď sledovat posun k vizím, které mám," dodal.

I proto nechce areál uzavřít před veřejností. Bude pořádat nejen exkurze, ale chce tu vybudovat i ubytování, restauraci a výstavní sál. Příští rok plánuje dokončit opravu budovy, kam umístí pivovarskou varnu, a také bývalé kotelny, která se přemění v kavárnu s multifunkčním sálem pro komornější akce.

V pivovaru se bude vařit Sedlecké pivo či Kostnický ležák, který je pojmenovaný podle nedaleké a turisticky známé sedlecké kostnice. S těmito pivy, prozatím v lahvi, se mohou lidé setkávat v Kutné Hoře už nyní.

"Lidé se mě neustále ptají, kdy začneme konečně vařit pivo. Domluvil jsem se s pivovarem v jižních Čechách, který vyrábí moje pivo, a já ho nabízím v Zámecké ulici. Podle mě je dobré a byl bych rád, kdyby mělo takovou chuť do budoucna i od nás," řekl Chejn.

Nepočítá však s tím, že se stane sládkem. "Baťa měl jedno z hesel, že když chce dělat člověk velké věci, tak se musí spojit s kvalitními lidmi. Vidím to jako výzvu k tomu, abych se spojil s lidmi, kteří se pivovarnictví věnují," dodal s tím, že potřebuje doplnit hodně informací o odbytu, jaké suroviny a odkud je kupovat, o provozu i o tom, kolik druhů piva se vyplatí v minipivovaru vařit.

V Kutné Hoře přes 400 let fungoval pivovar v Lorci, který vařil značku Dačický. V roce 2009 jeho brány zavřel majitel, společnost Heineken, a přemístil výrobu do Velkého Března.