Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obnově pražské koalice může pomoci obchod: výměna Stropnického za Kliniku

  14:15aktualizováno  14:15
Zelení budou v úterý rozhodovat o tom, zda se bude chystané vládní partnerství Trojkoalice, ČSSD a ANO sbližovat, či opět rozkmotřovat. Vydat svého předsedu Matěje Stropnického ale nechtějí. Právě on byl přitom překážkou při vyjednávání o nové koalici.

Předseda Strany zelených Matěj Stropnický | foto: ČTK

Zelení se dostali do krajně nepříjemné situace. Na jedné straně si chtějí udržet místo v připravované koalici, na straně druhé kvůli tomu nechtějí obětovat svého celostátního předsedu Matěje Stropnického, jak požaduje ČSSD a ANO. Musí se však rozhodnout a minimálně dílčí verdikt chtějí říci kolegům v Trojkoalici již během úterý.

Praha se už více než pět měsíců trápí s politickou krizí. Původní koalice se rozpadla poté, co ANO a ČSSD náhle odvolaly z rady právě Stropnického. Což jeho Trojkoalici popudilo tak, že na oplátku odvolala další tři radní z řad sociální demokracie a hnutí.

Od té doby proběhlo několik neúspěšných pokusů o složení jiné koalice, aby se čelní představitelé města vrátili k původní variantě. Jenže i tento plán obnovit vládu ANO, ČSSD a Trojkoalice se hroutí – především kvůli nominaci Stropnického do rady. ČSSD a ANO ho totiž odmítají.

„Přijdu s návrhem řešení situace. Jedná se o programový návrh. Víc k tomu nebudu dodávat, nebudu návrh specifikovat, protože ho nechci ohrozit,“ uvedl Stropnický. Neřekl, zda v úterý ustoupí, či zda bude trvat na nominaci do rady.

Možná se chce rozhodovat na poslední chvíli, přestože strávil nejspíš hodiny analýzou toho, co by která varianta znamenala pro zelené, pro jejich výsledek v krajských volbách, popularitu v metropoli, pro samotnou Prahu či pro koalici.

Exnáměstek Stropnický je možná nepředvídatelný, nikoli však iracionální. I proto na jeho rozhodnutí čekají partneři z Trojkoalice, ČSSD, ANO a nakonec i samotní zelení.

Stropnický za Kliniku

Pokud Stropnický ustoupí, mohl by se podle informací MF DNES stát uvolněným předsedou výboru a Praha by na oplátku třeba koupila squaterům budovu centra Klinika na Žižkově. V radě by místo něj usedla bývalá místostarostka Prahy 6 Petra Kolínská (SZ).

Varianty jsou v zásadě tři. Buď ustoupí Stropnický, či své veto změní ANO a ČSSD. Zatřetí mohou všichni trvat na svém, což by ovšem znamenalo, že koalice v dohledné době nevznikne a politici budou muset hledat jiné řešení aktuální hluboké krize.

„Jednáme ve středu ráno, tam by měla Trojkoalice, přesněji zelení, přijít s návrhem, zda jsou schopni to vyřešit a jak,“ komentoval včera koaliční dění předseda klubu ČSSD Karel Březina. Není přehnaný optimista, ale podle něj existuje šance, že se nakonec na nějakém kompromisu dohodnou.

„Chtěli bychom si definitivně potvrdit, zda staronová koalice bude, anebo nebude. Myslím, že to dopadne a že najdeme shodu,“ řekl za hnutí ANO jeho krajský místopředseda a zastupitel Karel Grabein Procházka. Mimochodem právě on by mohl být jedním z kandidátů hnutí do rady.

Místo odvolaného kolegy Michala Haška by mohl dostat resort majetku. Pozici však jistou nemá, protože se v klubu podle informací MF DNES o místo přou dvě rozhádaná křídla.

Sociální demokraté vážně zvažují, že se do rady pro oblast školství pokusí znovu prosadit Irenu Ropkovou. Jméno druhého nominanta ještě jisté není, v kuloárech se hovoří kupříkladu o místostarostovi Prahy 1 Danielu Hodkovi.

Místostarosta Prahy Ondřej Mirovský za zelené vyjadřuje Stropnickému podporu, podle něj nechyboval a strana si nenechá diktovat, koho má vybrat do rady. Ke kritikům bývalého náměstka se však přidala i část Trojkoalice – konkrétně starostové a lidovci. Radní Jan Wolf (KDU-ČSL) a Jana Plamínková (STAN) nechtějí, aby jeden člověk blokoval koaliční dohodu.

Ve výsledku je tak možné, že zelení zítra představí nové programové požadavky. Mohou chtít prosadit své vize v dopravě, otázkách územního plánu, financování městských částí nebo i zmíněnou koupi Kliniky. Pravděpodobně se bude jednat o relativně rychle a jednoduše splnitelné představy.
Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Další z rubriky

Na Libeňský most smějí jen chodci a cyklisté. Lidé si stěžují radnicím

Libeňský most je kvůli havarijnímu stavu uzavřen, přecházet mohou jen chodci a...

Kvůli havarijnímu stavu se v noci uzavřel pražský Libeňský most přes Vltavu pro tramvajovou a automobilovou dopravu....

Práce na Květinovém domě na Václavském náměstí sledují archeologové

Na místě zbouraného domu (uprostřed na snímku ze 17. ledna) na rohu Opletalovy...

Na místě zbouraného domu na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí začal investor s přípravnými pracemi na stavbu....

Praha poslala tisíce pokut na špatné adresy. Neplaťte je, vzkazuje řidičům

(Ilustrační snímek)

Do poštovních schránek zaslal pražský magistrát několik tisíc oznámení o zaplacení pokut. Problémem je, že pokuty...

Najdete na iDNES.cz