Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obvodní soud uvalil exekuci na Prahu kvůli systému Opencard

  10:37aktualizováno  13:46
Obvodní soud pro Prahu 1 uvalil na hlavní město exekuci kvůli projektu Opencard. Učinil tak kvůli nerespektování soudního nařízení, podle kterého mělo vedení Prahy umožnit majiteli karty, firmě eMoneyServices (EMS), kontrolu systému.

„V létě jsme požádali Prahu, aby nám umožnila nahlédnout do systému, abychom viděli, v jakém je stavu a zda nepřekračuje licence. Což se nestalo, tak jsme se obrátili na soud,“ vysvětlil pro iDNES.cz mluvčí EMS Martin Opatrný.

Městský soud poté 7. prosince vydal Rozhodnutí o umožnění přístupu do systému. Kontrola ale i tak podle Opatrného nebyla firmě EMS umožněna, a firma se proto opětovně obrátila na soud.

S tím ale magistrát nesouhlasí.

„Společnosti EMS bylo umožněno provedení kontroly každý pracovní den, kdy o to požádala, a to vždy nejméně po dobu čtyř až šesti hodin. Naposledy se tak stalo 22. prosince 2015. Přístup byl umožněn do databáze i do serverovny k provozním serverům a ke každému počítači v back-officu, přičemž byl nabídnut i přístup k počítačovému vybavení v tzv. front-officu ve Škodově paláci, kde probíhá styk s klienty,“ sdělil iDNES.cz mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Soud ale rozhodl ve prospěch EMS a na Prahu poslal exekuci. Ta ale nespočívá v obstavení účtů nebo nemovitostí.

„Jedná se o exekuci na nepeněžité plnění. Majetek Prahy tak není obstaven a na chod města ani jeho obyvatele to nemá vliv. Nyní soudní exekutor čeká na reakci Prahy,“ řekl ČTK mluvčí Exekutorské komory David Sahula. Pokud Praha nesplní povinnost, kterou jí soud uložil, může městu exekutor uložit pokutu za nesplnění povinnosti až do výše sta tisíc korun. „A to opakovaně,“ dodal Sahula.

Praha ale může podat návrh na zastavení exekuce. Exekutor pak osloví majitele Opencard, zda se zastavením souhlasí. Pokud s tím EMS nebude souhlasit, rozhodne o zastavení či nezastavení exekuce soud. Jak bude Praha postupovat, zatím není jasné.

V usnesení, které má redakce iDNES.cz k dispozici, mimo jiné soud nařizuje poskytnout fyzický přístup k programovému vybavení, neprovádět změny softwaru, informovat poskytovatele licence o všech změnách a provádět denní zálohování dat.

„Rozhodnutí soudu vítáme, dosavadní chování představitelů Prahy považujeme za absurdní. Vedení Prahy ignoruje zájem komerčního sektoru o Opencard, odmítají řešit problémy a nerespektují rozhodnutí soudu,“ dodal Opatrný.

Exekutorské rozhodnutí bylo podle Opatrného vydáno 11. ledna. EMS se s Prahou a dopravním podnikem soudí kvůli údajně nezaplaceným dluhům a penězům za použití licencí. Firma podala žaloby na celkem 140 milionů korun.

„Abychom mohli situaci blíže komentovat, musíme se nejprve seznámit s rozhodnutím Obvodního soud pro Prahu 1,“ dodal Hofman.

Vydávání karet několikrát nešlo

Vydávání karet bylo v uplynulých měsících několikrát přerušeno právě kvůli platnosti certifikátů. Praha před časem obvinila z výpadku EMS, firma vinu odmítla a vedení metropole obvinila z porušování zákona (více jsme o tom psali zde).

V rámci sporů rovněž EMS vyzvala město, aby fungování karty úplně zastavilo. To tak neučinilo, zároveň ale ani neřeklo, jak chce s problematickým projektem do budoucna naložit.

Vlastník karty se už s Prahou a dopravním podnikem soudí kvůli údajným nezaplaceným dluhům a penězům za použití licencí. Spory se táhnou řadu měsíců, verdikt soud dosud nevynesl.

Karta Opencard, která slouží především jako tramvajenka, pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS). Je spojena s řadou problematických smluv, s nimiž se vedení města neúspěšně snaží vyrovnat. Projekt doposud stál 1,35 miliardy korun.
Nejčtenější

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do Všeobecné...Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

Další z rubriky

Na Libeňský most smějí jen chodci a cyklisté. Lidé si stěžují radnicím

Libeňský most je kvůli havarijnímu stavu uzavřen, přecházet mohou jen chodci a...

Kvůli havarijnímu stavu se v noci uzavřel pražský Libeňský most přes Vltavu pro tramvajovou a automobilovou dopravu....

OBRAZEM: Plameny, kouř a lidé na římsách. Podívejte se na zásah v hotelu

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali operátoři v sobotu v 18:03. O tři minuty...

Praha chce odkoupit lom Požáry a udělat z něj přírodní koupaliště

Vápencový lom ve Štramberku.

Hlavní město zvažuje, že za miliony koupí vápencový lom Požáry v Řeporyjích. Chce ho rekultivovat a vytvořit z něj...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz