Miliardář Vítek má povolení pro novou čtvrť v místě bývalé Pragovky

  16:17aktualizováno  16:17
Přes tisíc nových bytů má v následujících deseti letech vyrůst v areálu bývalé Pragovky v pražských čtvrtích Záběhlice a Hostivař. Úředníci magistrátu v těchto dnech zhodnotili, že projekt výstavby šestnácti bytových domů pro asi dva a půl tisíce lidí nebude mít na životní prostředí fatální vliv a udělili mu souhlasné stanovisko EIA.

V areálu bývalé pražské Pragovky má vyrůst obytný soubor o šestnácti bytových domech. | foto: Dokumentace EIA

Novou čtvrť chystá na pomezí Prahy 10 a Prahy 15 společnost patřící do impéria CPI miliardáře Radovana Vítka. Domy o pěti až devíti podlažích zaplní nevyužitou plochu o rozloze více než šesti hektarů. Na získání důležitého povolení jako první upozornil server Lidovky.cz.

Výstavba bude rozdělena do pěti etap, první by mohla začít už letos, pokud společnost rychle získá územní rozhodnutí a stavební povolení. Podle jednoho z prvních návrhů se měly stavět dokonce až čtrnáctipatrové domy, některým politiků z patnácté městské části však připadá i současné řešení přefouknuté.

Fotogalerie

„Devítipatrové domy, které mají vyrůst podél horizontu v nejvyšší části při ulici Pražská, by podle nás měly být nižší. Starší zástavba, na kterou mají navazovat, tak vysoká není,“ míní místostarosta Prahy 15 pro územní rozvoj Marcel Pencák (Patnáctka náš domov).

Bytový komplex vyroste na pozemcích bývalého podniku Praga, který v minulém století získal desítky patentů v oblasti automobilismu. Vyráběl osobní i nákladní auta či motocykly a po spojení s firmou Technometra třeba také letadla. Výroba byla ukončena v roce 2008.

Pozůstatky továrních hal nechal majitel zdemolovat ještě v minulém desetiletí, nyní je areál uzavřený a nepřístupný. Před výstavbou bude z plochy ve tvaru nepravidelného trojúhelníku ještě nutné odstranit starou ekologickou zátěž. Kontaminovaná je hlína, podzemní vody i suť ponechaná na místě po bourání.

„Pro fázi výstavby je nutné zohlednit kontaminaci a demoliční a přípravné práce provádět na základě schváleného projektu sanačních prací,“ píše se v dokumentaci pro řízení EIA.

„Napojení je špatné a chybí náměstí“

Pozemky bývalé Pragovky sousedí s továrnou Mitas, která vyrábí pneumatiky pro traktory a další zemědělské stroje. Nová čtvrť má vytvořit jakýsi předěl mezi průmyslovou zónou a starší sídlištní výstavbou. Uvnitř mají vyrůst i drobné obchody, restaurace či lékařská ordinace nebo třeba mateřská škola.

„První připomínky jsme vznesli na jaře 2017 a v prvních fázích jednání jsme dosáhli úspěchů. Na základě našich podnětů zvýšili kapacitu školky a přidali dětské hřiště, to jsou ale jen kosmetické záležitosti, které nemají vliv na finální podobu záměru. Ostatní připomínky vyslyšeny nebyly,“ doplnil Pencák.

Nová čtvrť na Smíchově po výhradách lidí zeštíhlí, přibude zeleň

V prvopočátcích se podle jeho slov rada městské části shodla nejen na tom, že je projekt předimenzovaný, avšak radním vadila i absence náměstí a dvojí napojení nové čtvrti do už nyní přetížené ulice Strašnická. Chtěli, aby auta z komplexu vyjížděla především do ulice Pražská.

„Objekt uprostřed jsme navrhovali vyřadit. Bude to specifická a samostatná čtvrť, kde podle nás bude ústřední náměstí chybět. Jenže náměstí se neobjevilo, k redukci také nedošlo a po vypořádání připomínek zůstávají i dva výjezdy na Strašnickou,“ doplnil místostarosta.

Připustil také, že dříve jednotná rada se později názorově rozešla. Když chtěl se svými spolustraníky napodruhé podat připomínky i k nezávislému posudku, který si v pokročilé fázi řízení o posouzení vlivu na životní prostředí EIA zpracoval magistrát, rada už kroky nepodpořila.

„Zpracovatel posudku se podle nás s námitkami vypořádal nedostatečně, ale městská část už se k posudku nevyjádřila. Budu prosazovat, abychom se ve stejném duchu vyjadřovali i během územního řízení. Byli bychom rádi, aby se připomínky zapracovaly alespoň v jeho průběhu,“ uzavřel Pencák.

Investor dostal od magistrátních úředníků několik podmínek, kterých se bude muset během výstavby přidržet. Má například minimalizovat stavební ruch, zachovat co největší množství stávající zeleně a před zahájením stavby umožnit oblast prozkoumat archeologům.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Tragikomedie. Fotbalová Sparta je zase v rozkladu a terčem vtipů

Trenér fotbalové Sparty Zdeněk Ščasný zadumaně sleduje výkon svých svěřenců na...

Naběhl na hřiště v nastaveném čase, poprvé v ligové sezoně. Ani nestačil kopnout do balonu, dřív ho měl v ruce než na...

VIDEO: Lupiči s pistolí zabili čerpadlářku, policie hledá dva podezřelé

V čerpací stanici na Mělnicku zemřela po loupežném přepadení prodavačka...

Středočeští kriminalisté vyšetřují od časného rána loupežné přepadení, při kterém zemřela prodavačka z čerpací stanice...

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Další z rubriky

Pád skákacího hradu, který zranil ženu, zavinil vítr, zjistila policie

Během bouře Fabienne se utrhl skákací hrad a zavalil ženu. (21.9.2018)

Jako nešťastnou náhodu uzavřel policejní vyšetřovatel vážné zranění ženy, na kterou letos v září spadl nafukovací hrad....

Kousek jižních Čech schovaný na okraji Prahy. To jsou Dolní Počernice

Dolní Počernice patřily rodu Dercsényiů až do roku 1923, kdy je koupila pražská...

Pražská čtvrť Dolní Počernice se pyšní největším rybníkem na území hlavního města a jeho malebným okolím....

Zdrogovaný řidič ujížděl noční Prahou, zastavil ho až zátaras

Pražští policisté pronásledovali kradené auto, zastavil ho až zátaras. (9....

Honičku s kradeným autem mají za sebou pražští policisté. Pronásledovaný řidič jim ujížděl rychlostí přes sto kilometrů...

Najdete na iDNES.cz