Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obyvatelé Posázaví mohou sami navrhnout, na co použít evropské dotace

  10:11aktualizováno  10:11
Lidé žijící v Posázaví mají teď možnost ovlivnit, na co půjdou v jejich regionu dotace ze státních a evropských fondů. Sdružení Posázaví umístilo na veřejných místech obcí schránky, do kterých sbírá názory a náměty. Posázaví chce totiž peníze rozdělit co nejefektivněji a s ohledem na požadavky lidí.

Lidé z Posázaví mohou v anketě sdělit, na co by podle nich měly jít v jejich regionu peníze z evropských dotací. | foto: Vít Štěpánek

Sdružení Posázaví se rozhodlo nechat si poradit s plánem financování a rozvoje regionu na rok 2013 od obyvatel regionu. "Chceme, aby obyvatelé sami řekli, co chtějí v obci změnit, jestli opravit náves, nebo pořádat víc akcí pro děti," říká odborný konzultant společnosti Václav Pošmurný.

K tomuto účelu vzniklo asi 60 míst s krabicemi, kam je možné vhodit svůj názor a odpovědět na otázku: Co byste ve svém bydlišti rádi zachovali, změnili, rozvíjeli, podpořili, vybudovali, opravili?

Tyto krabičky se začátkem roku objevily na veřejně přístupných místech v obcích, například na úřadech, v knihovnách, školách nebo informačních centrech. Zatím zůstávají názory občanů v krabicích, zpracovávat se budou až během března a dubna. Anketa končí posledním únorem.

Návrhy poslouží obcím i celému regionu

"Tyto sesbírané informace se budou vyhodnocovat na několika stupních, a to jak na úrovni obcí, které z průzkumu budou čerpat pro svůj plán rozvoje, tak i na úrovni mikroregionů a celého regionu," vysvětluje PR manažerka místní akční skupiny Posázaví Jaroslava Tůmová.

Posázaví pak bude dotace z EU rozdělovat mezi žadatele. V loňském roce dorazilo rekordních 34 žádostí o dotaci, schváleno bylo 11 projektů žadatelů, kteří si mezi sebe rozdělili asi 15 milionů korun. Žádali při tom celkem o 66,5 milionu. Mezi těmito projekty byl například Dům pro občanská sdružení ve Struhařově nebo vybudování naučné stezky Roudný.

Právě proto, že žádosti převyšují rozpočet dotací, chce Posázaví rozdělit peníze co nejefektivněji a s ohledem na požadavky lidí.

"Přání obyvatel se velmi liší. Někomu zde chybí koupaliště nebo dětské hřiště, někdo by raději viděl opravené silnice," říká knihovnice Hana Marešová z Divišova.

Obyvatelé Posázaví se mohou k otázce dotací v jejich regionu vyjádřit i elektronicky na webových stránkách leader.posazavi.com.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Zahrady v Troji staví za stamiliony, botanická bude mít stezku na střeše

Soutěž na návrh nového vstupu do areálu botanické zahrady vyhrál ateliér Fránek...

Botanická zahrada se letos pustí do nového vstupního areálu, který bude mít naučnou stezku i na střeše budovy. Soutěž...

V Praze se v noci srazily tramvaje, řidič si pochroumal nohu a ruku

Po srážce dvou tramvají v Praze museli hasiči vyprostit řidiči (20. dubna 2018).

V pražské Evropské ulici se v pátek v noci srazily tramvaje. Zaklíněného šestapadesátiletého řidiče museli vyprostit...

Učitel se vyhýbá trestu za prodej drog studentům. Utekl přes střechu školy

Noční zátah na bývalého zaměstnance střední školy odsouzeného za prodej drog

Mladoboleslavští policisté ve středu vyjeli v obci Skalsko pro muži, který je odsouzený za prodej drog studentům na...

Najdete na iDNES.cz