Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obyvatelé Posázaví mohou sami navrhnout, na co použít evropské dotace

  10:11aktualizováno  10:11
Lidé žijící v Posázaví mají teď možnost ovlivnit, na co půjdou v jejich regionu dotace ze státních a evropských fondů. Sdružení Posázaví umístilo na veřejných místech obcí schránky, do kterých sbírá názory a náměty. Posázaví chce totiž peníze rozdělit co nejefektivněji a s ohledem na požadavky lidí.

Lidé z Posázaví mohou v anketě sdělit, na co by podle nich měly jít v jejich regionu peníze z evropských dotací. | foto: Vít Štěpánek

Sdružení Posázaví se rozhodlo nechat si poradit s plánem financování a rozvoje regionu na rok 2013 od obyvatel regionu. "Chceme, aby obyvatelé sami řekli, co chtějí v obci změnit, jestli opravit náves, nebo pořádat víc akcí pro děti," říká odborný konzultant společnosti Václav Pošmurný.

K tomuto účelu vzniklo asi 60 míst s krabicemi, kam je možné vhodit svůj názor a odpovědět na otázku: Co byste ve svém bydlišti rádi zachovali, změnili, rozvíjeli, podpořili, vybudovali, opravili?

Tyto krabičky se začátkem roku objevily na veřejně přístupných místech v obcích, například na úřadech, v knihovnách, školách nebo informačních centrech. Zatím zůstávají názory občanů v krabicích, zpracovávat se budou až během března a dubna. Anketa končí posledním únorem.

Návrhy poslouží obcím i celému regionu

"Tyto sesbírané informace se budou vyhodnocovat na několika stupních, a to jak na úrovni obcí, které z průzkumu budou čerpat pro svůj plán rozvoje, tak i na úrovni mikroregionů a celého regionu," vysvětluje PR manažerka místní akční skupiny Posázaví Jaroslava Tůmová.

Posázaví pak bude dotace z EU rozdělovat mezi žadatele. V loňském roce dorazilo rekordních 34 žádostí o dotaci, schváleno bylo 11 projektů žadatelů, kteří si mezi sebe rozdělili asi 15 milionů korun. Žádali při tom celkem o 66,5 milionu. Mezi těmito projekty byl například Dům pro občanská sdružení ve Struhařově nebo vybudování naučné stezky Roudný.

Právě proto, že žádosti převyšují rozpočet dotací, chce Posázaví rozdělit peníze co nejefektivněji a s ohledem na požadavky lidí.

"Přání obyvatel se velmi liší. Někomu zde chybí koupaliště nebo dětské hřiště, někdo by raději viděl opravené silnice," říká knihovnice Hana Marešová z Divišova.

Obyvatelé Posázaví se mohou k otázce dotací v jejich regionu vyjádřit i elektronicky na webových stránkách leader.posazavi.com.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Zloděj ukradl z výběhu na Příbramsku dva klokany, samice byla březí

Neznámý zloděj ukradl dvojici klokanů bennettových. Jedná se o poddruh klokana...

Neznámý pachatel v obci Podlesí na Příbramsku ukradl z výběhu březí klokaní samici s několikaměsíčním mládětem....

V Libni a Karlíně se trénuje na povodně, až do večera bude omezený provoz

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhá v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

Zdrogovaný řidič MHD dostal vyhazov, pervitinu koupil přes padesát gramů

Zfetovaný řidič schoval drogy na kolo autobusu

Pražský dopravní podnik ukončil pracovní poměr s řidičem autobusu MHD, kterého ve středu přistihli policisté pod vlivem...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz