Obyvatelé Říčan si konečně oddechli od kamionů. Ty se teď posunuly dál

  15:11aktualizováno  15:11
Kamiony mají nově zakázán vjezd na hlavní silnici vedoucí přes Říčany a Úvaly. Dlouholeté trápení obyvatel, kteří bydlí přímo u silnice, tak končí. Potíže ale nastaly jinde. Kamiony nyní jezdí po Černokostelecké ulici. Kraj chce najít způsob, jak situaci řešit.

Říčany se chtějí zbavit kamionů rozmístěním zákazových značek. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Středočeský kraj totiž po spuštění jihovýchodní části Pražského okruhu osadil hlavní silnici vedoucí od Modletic přes Říčany do Úval značkami zakazujícími vjezd kamionů. "Značky byly umístěny během pátku 24. září," řekla mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková.

Jenže toto opatření způsobilo totéž, co zamezení vjezdu kamionů na Barrandovský most. Těžká nákladní doprava následně zatížila silnice v oblasti Spořilova. Stejně jsou na tom teď i komunikace v okolí Říčan. Kamiony sice už nejezdí skrz obce, někteří řidiči si ale hledají jiné trasy.

"Dříve tady ty kamiony jezdily často. Každou hodinu jich tudy projelo zhruba třicet až čtyřicet. Takže téměř každou minutu tu projel kamion. Spousta osobních aut se zdržovala za nimi. Ve Slušticích jsou totiž tři zatáčky skoro do pravého úhlu. Kamiony pak musely couvat a brzdily dopravu. Bezprostředně po otevření Pražského okruhu tudy jezdily kamiony víc než dřív. Teď jsme konečně spokojení," řekl Jaroslav Skalník ze Sluštic, obce mezi Říčany a Úvaly.

Některé domy popraskaly

Některým lidem dokonce těžká nákladní auta způsobila škody na domech. "Začal nám praskat dům. Když se spustil Pražský okruh, šla jsem dokonce dělat čárky, kolik kamionů tudy projelo, za hodinu přesně šedesát," popsala další obyvatelka Sluštic Božena Kolínská.

Zatímco lidé, kteří bydlí v okolí hlavního tahu, jsou nyní spokojení, problém se přesouvá jinam. Kamiony totiž začínají jezdit po Černokostelecké ulici.

"Jde o to, že od Modletic jsou instalovány značky, které upozorňují na zákaz vjezdu kamionům, ale natvrdo ten zákaz platí až od Černokostelecké ulice," řekla starostka Říčan Adriena Mrázová.

"Je pochopitelné, že se kamiony přesunuly jinam. Problém se nám jenom posunul, řidiči si nacházejí náhradní trasy. Se zástupci kraje jsme se dohodli, že situaci budeme řešit s odborníky a připravíme nějaké komplexnější řešení. Nemůžeme jedné straně ulevit a druhé přitížit," dodala Mrázová.

KAMIONY SI HLEDAJÍ OBJÍZDNÉ TRASY

Jihovýchodní část Pražského okruhu měla ulevit Praze. A také se tak stalo. Po Jižní spojce od Spořilova směrem na Barrandovský most dnes lidé projedou hladce.

Přitížilo se však Spořilovu a také silnicím v okolí Říčan. Několik dní po spuštění Pražského okruhu sem Středočeský kraj zakázal vjezd kamionům nad dvanáct tun. Ty si dnes hledají objízdné trasy. Zatím si vyhlédly Černokosteleckou ulici. Město Říčany i kraj hledají způsob, jak problém řešit.

Nejčtenější

Postavila si starý dům. Co si myslí ostatní, není důležité

Sousední zástavba už se rozšiřovat nebude kvůli ochrannému pásmu plynového...

Za dveřmi tohoto domu za Prahou se skrývá svět, který už v současných domech najdeme málokdy. Otevřené prostory...

Pošta chce prodat klášter sv. Gabriela v Praze, nikdo ho však nechce

Klášter svatého Gabriela v Praze.

Unikátní a neprodejný, takový je osud kláštera sv. Gabriela. Areál zůstává podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka v...

Je to dítě, nebo muž? Policie hledá známé mladistvě vyhlížejícího řidiče

Strážníci z obce Zdiby zadrželi řidiče, který vypadá jako dítě. Podle dokladů...

Strážníci ve Zdibech u Prahy řeší neobvyklý případ. Místní je upozorňovali, že po obci jezdí auto, které řídí dítě....

Sinobo Stadium. Slavia mění název arény podle čínské společnosti

ULTRAS EDEN. Choreo slávistických fanoušků během derby

Až vyrazíte na domácí zápas fotbalistů Slavie, už nepůjdete do Eden areny. Klub mění název stadionu, oficiálně se bude...

S žáky spal nahý a masturboval s nimi, soud řediteli potvrdil tříletý trest

Odsouzený bývalý ředitel Střední školy elektrotechniky a strojírenství v Praze...

Bývalý ředitel pražské Střední školy elektrotechniky a strojírenství Lumír Kymr si odpyká tři roky vězení za zneužívání...

Další z rubriky

Mladíci přehodili muži tašku přes hlavu a v autě jej zbili, peníze nedal

Ilustrační snímek

Středočeská policie obvinila tři mladíky, kteří si na Příbramsku vyhlédli muže, o němž měli informace, že je bohatý....

Opilec procitl ze mdlob a tasil na zdravotníky nůž. Pak chtěl, ať ho zastřelí

Opilec při záchraně na lékaře zaútočil nožem

K muži, který se otrávil alkoholem, vyjížděli minulý týden záchranáři na ubytovnu v Praze 5. Opilec byl nejprve v...

Starostou Prahy 3 se stal Jiří Ptáček, zastupitelé jednali šestnáct hodin

Ilustrační snímek

Až po sedmé ráno skončilo ustavující zastupitelstvo Prahy 3, zastupitelé zvolili vedení města. Jednání kvůli proudu...

Najdete na iDNES.cz