Nával přijde po víkendu, čekají lékaři očkující proti žloutence

  • 27
Povinné očkování proti hepatitidě typu A, které nařídil hygienik dětem z Dejvic a dalších částí Prahy 6, se pozvolna rozbíhá. V pátek bylo v každé ordinaci ve vyznačené oblasti dvacet vakcín, ale rodiče se zatím spíš pídili po informacích a objednávali své ratolesti na dny po víkendu.

Plošné očkování bylo zavedeno ve čtvrtek kvůli závadné vodě v Dejvicích (o povinnosti očkovat děti jsme psali zde).

„Bylo strašně moc telefonátů. Považujeme to za nutné zlo, zaočkovali jsme asi tři děti, na příští týden jich je ale víc. Rodiče se budou hlásit až po neděli,“ uvedla doktorka Soňa Knéblová.

Někteří lékaři řekli agentuře ČTK, že budou sami přímo oslovovat rodiče dětí, které v postižené oblasti bydlí.

„Když se mi rodiče neozvou sami, tak je pozvu. Jen v jedné ulici mám 291 dětí,“ uvedla například dětská lékařka Renáta Růžková. Od rána naočkovala osm dětí, dalších dvacet už má objednaných na pondělí.

Lokalita, které se týká očkování

Je ohraničena ulicemi:

Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, Náměstí pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, Goetheho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická.

Nařízené očkování by se podle hygieniků mělo týkat přibližně čtyř tisíc dětí ve věku od jednoho roku do 15 let, které ve dnech 22. - 24. května pobývaly v objektech a zařízeních v kontaminovanou vodou zasažené oblasti.

„Prevence je perfektní. Uvolnily se na to prostředky, což je skvělé. V ordinaci je narváno, ale ne kvůli tomu. Spíš telefonují. Dva se přišli oočkovat, deset na pondělí,“ řekla pro iDNES.cz lékařka Barbara Čvančarová.

Někteří lidé jsou však kvůli očkování dětí rozhořčení. „Víc se bojím účinků očkování než případné epidemie. Pro farmaceutický průmysl mám jen jednu otázku: Kolik je toto rozhodnutí hygienika stálo?“ řekla Veronika Němečková.

Z preventivního očkování nebyl nadšený ani doktor Tomáš Rada. „Souhlasím s výrokem doktora Romana Prymuly, že rozhodnutí plošně očkovat bylo na hraně,“ uvedl.

Lékařka: Bez očkování se může šířit epidemie žloutenky

Mimořádné očkování platí stát, vyžádá si asi 2,6 milionu korun. Vztahovat se bude ale jen na první dávku, po které je pacient vůči žloutence imunní pět let.

„Doporučenou druhou dávku pro kompletní základní očkování již stát nehradí, rodiče ji budou dětem hradit za asi šest až osm měsíců po prvním očkování,“ upozornila pro ČTK doktorka Růžková. Po druhé dávce ochrana před nemocí funguje 25 let, stojí kolem tisíce korun.

Za vodu se nebude platit měsíc

Kohoutky v Dejvicích a části Bubenče byly bez pitné vody od neděle 24. května do čtvrtka 28. května. Problémy s vodou zasáhly v přibližně 32 tisíc lidí.

Jedním z kompenzačních opatření bude, že odběratelé nebudou celý měsíc platit za vodu, oznámily v pátek Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Škodu vyčíslily na 30 milionů korun bez nákladů.

Původně se uvažovalo o čtrnáctidenním pardonu ve fakturaci. Zároveň se stále jedná o tom, kdo bude finančně odškodněn a v jaké výši. PVK navrhovali vyplatit odškodné lidem, kteří navštívili lékaře, městská část usiluje o kompenzace plošné.

, ,