Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec přeplněnému peronu. Všechny soupravy metra končí až za Dejvickou

  8:53aktualizováno  8:53
Už žádné čekání na přeplněném nástupišti. Od pondělního rána jezdí každá souprava pražského metra A směrem z centra po nejnovějším úseku minimálně do stanice Petřiny. Skončil tak pásmový provoz, kdy každý druhý vlak končil na Dejvické. Cestující to kritizovali.

Pásmový provoz, kdy z Dejvické do nové konečné Nemocnice Motol jezdil mezi 9:30 a 20:00 jen každý druhý vlak, byl zaveden při zprovoznění čtyř nových stanic metra (směrem z centra: Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny, Nemocnice Motol) v dubnu.

Od počátku se ale lidé proti tomuto způsobu cestování bouřili. To proto, že každý druhý spoj jezdil i do stanice Nádraží Veleslavín, která se stala významným přestupním uzlem. Od dubna odtud totiž jezdí autobusy linky číslo 119 na letiště či směrem na Kladno, které dlouhá léta končily na Dejvické. Lidé zde navíc mají možnost přestoupit na kladenský vlak.

Jak pojede metro

Pásmový provoz

  • Od 1. června jezdí všechny soupravy metra na lince A až do stanice Petřiny. Do konečné stanice linky A Nemocnice Motol jede polovina souprav. Takto bude metro na novém úseku jezdit v pracovní dny mezi 6. až 20. hodinou.
  • V pracovních dnech do 6. hodiny a od 20. hodiny a také o víkendech pojedou do stanice Nemocnice Motol všechny spoje.

Kratší intervaly

  • V úseku mezi stanicemi Dejvická a Petřiny se zkrátí intervaly v pracovní dny dopoledne z 10 na 5 minut, odpoledne z 6 na 3 minuty a vpodvečer ze 7 až 10 na 3,5 až 5 minut.

Prázdninový provoz

  • Od 1. července se prodlouží intervaly autobusů, tramvají a také metra, a to v průměru o 20 procent. Nepojedou školní autobusové linky a je možné, že v době letních prázdnin také nevyjedou některé tramvajové spoje.
  • Minulý rok si lidé při prázdninovém provozu stěžovali na dlouhé intervaly na metru A. Ropid proto letos intervaly na této trase omezí o něco méně.

Nová úprava zjednoduší cestování a pomůže vyřešit některé přepravní problémy.

„Ke změně jsme přistoupili na základě vyhodnocení prvních týdnů provozu po otevření nových stanic trasy metra A. Vycházíme tím vstříc občanům, kteří nové stanice využívají ve vysoké míře, a pásmový provoz jim způsoboval problémy. Nyní bude cestování rychlejší a komfortnější,“ uvedl radní pro dopravu Petr Dolínek.

V úseku Dejvická - Petřiny se zkracují intervaly v pracovní dny dopoledne z 10 na 5 minut, odpoledne z 6 na 3 minuty a podvečer ze 7 - 10 na 3,5 - 5 minut. O posílení provozu metra rozhodlo Hlavní město Praha na základě přepravních průzkumů i podnětů cestujících a městských částí.

Pásmový provoz tak od pondělí zůstává už jen v úseku Petřiny - Nemocnice Motol.

Nový jízdní řád, podle kterého do konečné stanice linky A Nemocnice Motol pojede polovina souprav metra, bude platný v pracovní dny v období od 6:00 do 20:00. V pracovní dny do šesti hodin a od dvaceti hodin a o víkendech pojede do Motola každý spoj.

Kvůli pásmovému provozu se na peronu na Dejvické tísnily desítky cestujících:

MHD si vezme prázdniny

Po zkrácení intervalů metra na jeho novém úseku chystá společnost Ropid další změny v MHD. První přijdou 1. července a budou jen dočasné.

„Půjde o již tradiční prázdninový provoz MHD. Intervaly autobusů a tramvají se prodlouží, a to zhruba o dvacet procent,“ popisuje mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Dodává, že nyní společnost čeká, až dopravní podnik předloží seznam plánovaných oprav tramvajových tratí. Na jejich základě pak organizátoři hromadné dopravy dopracují jízdní řády pro letní měsíce.

Aktuálně také Ropid vyhodnocuje dubnové změny jízdních řádů autobusů a tramvají, které zavedl bezprostředně po zprovoznění čtyř nových stanic metra. „Na konci letních prázdnin bychom chtěli mít průzkum dokončený a spolu s ním také vypracovaný návrh na úpravy některých spojů,“ říká Drápal.

Z Ládví je nechtěný terminál

Kromě okolí nových stanic se organizátor MHD zaměří také na stížnosti městských částí z jiných lokalit města. Na pořad dne tak přijde problematická autobusová zastávka Ládví, kam od dubna začala zajíždět řada příměstských autobusů.

Proti tomu se však bouří obyvatelé i radnice Prahy 8. „Místem, kde končí dálková hromadná a individuální doprava z Ústecka, Liberecka, Hradecka, Pardubicka, by měl být jednoznačně terminál Letňany. Určitě ne zastávky MHD na Ládví,“ říká radní Prahy 8 Karel Šašek.

Obyvatelé z Ládví sepsali petici a minulý týden šli proti nedávno vzniklému „autobusovému terminálu Ládví“ protestovat na jednání zastupitelstva hlavního města.

Vedení metropole aktuálně vybírá nového ředitele organizace Ropid. Ten by do budoucna měl na základě přepravních průzkumů navrhnout celopražské změny MHD. Letos se jich však cestující takřka jistě bát nemusí.

Autoři: ,Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

Praha 1 chce omezit alkohol na dalších místech, nová vyhláška má zpoždění

Bronislav Žyla má v 37 vitrínách 4 459 miniaturních lahviček s alkoholem.

Praha 1 chce přidat další lokality v centru města do seznamu míst, kde se podle stávající vyhlášky nesmí pít alkohol na...

Peugeot se v Praze napíchl na svodidla, natlačil ho do nich kamion

Kamion v pražské Klimentské ulici natlačil auto na svodidla (24. března 2018).

Kuriózní nehodu vyšetřují pražští policisté. Řidič kamionu si při nájezdu na magistrálu nedaleko hotelu Hilton zřejmě...

Skotští dudáci zahráli Hradní stráži při střídání

Pražský hrad

Polední střídání vojáků Hradní stráže v pátek výjimečně doprovodila skotská vojenská hudba. Na slavnostním střídání...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz