Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec přeplněnému peronu. Všechny soupravy metra končí až za Dejvickou

  8:53aktualizováno  8:53
Už žádné čekání na přeplněném nástupišti. Od pondělního rána jezdí každá souprava pražského metra A směrem z centra po nejnovějším úseku minimálně do stanice Petřiny. Skončil tak pásmový provoz, kdy každý druhý vlak končil na Dejvické. Cestující to kritizovali.

Pásmový provoz, kdy z Dejvické do nové konečné Nemocnice Motol jezdil mezi 9:30 a 20:00 jen každý druhý vlak, byl zaveden při zprovoznění čtyř nových stanic metra (směrem z centra: Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny, Nemocnice Motol) v dubnu.

Od počátku se ale lidé proti tomuto způsobu cestování bouřili. To proto, že každý druhý spoj jezdil i do stanice Nádraží Veleslavín, která se stala významným přestupním uzlem. Od dubna odtud totiž jezdí autobusy linky číslo 119 na letiště či směrem na Kladno, které dlouhá léta končily na Dejvické. Lidé zde navíc mají možnost přestoupit na kladenský vlak.

Jak pojede metro

Pásmový provoz

  • Od 1. června jezdí všechny soupravy metra na lince A až do stanice Petřiny. Do konečné stanice linky A Nemocnice Motol jede polovina souprav. Takto bude metro na novém úseku jezdit v pracovní dny mezi 6. až 20. hodinou.
  • V pracovních dnech do 6. hodiny a od 20. hodiny a také o víkendech pojedou do stanice Nemocnice Motol všechny spoje.

Kratší intervaly

  • V úseku mezi stanicemi Dejvická a Petřiny se zkrátí intervaly v pracovní dny dopoledne z 10 na 5 minut, odpoledne z 6 na 3 minuty a vpodvečer ze 7 až 10 na 3,5 až 5 minut.

Prázdninový provoz

  • Od 1. července se prodlouží intervaly autobusů, tramvají a také metra, a to v průměru o 20 procent. Nepojedou školní autobusové linky a je možné, že v době letních prázdnin také nevyjedou některé tramvajové spoje.
  • Minulý rok si lidé při prázdninovém provozu stěžovali na dlouhé intervaly na metru A. Ropid proto letos intervaly na této trase omezí o něco méně.

Nová úprava zjednoduší cestování a pomůže vyřešit některé přepravní problémy.

„Ke změně jsme přistoupili na základě vyhodnocení prvních týdnů provozu po otevření nových stanic trasy metra A. Vycházíme tím vstříc občanům, kteří nové stanice využívají ve vysoké míře, a pásmový provoz jim způsoboval problémy. Nyní bude cestování rychlejší a komfortnější,“ uvedl radní pro dopravu Petr Dolínek.

V úseku Dejvická - Petřiny se zkracují intervaly v pracovní dny dopoledne z 10 na 5 minut, odpoledne z 6 na 3 minuty a podvečer ze 7 - 10 na 3,5 - 5 minut. O posílení provozu metra rozhodlo Hlavní město Praha na základě přepravních průzkumů i podnětů cestujících a městských částí.

Pásmový provoz tak od pondělí zůstává už jen v úseku Petřiny - Nemocnice Motol.

Nový jízdní řád, podle kterého do konečné stanice linky A Nemocnice Motol pojede polovina souprav metra, bude platný v pracovní dny v období od 6:00 do 20:00. V pracovní dny do šesti hodin a od dvaceti hodin a o víkendech pojede do Motola každý spoj.

Kvůli pásmovému provozu se na peronu na Dejvické tísnily desítky cestujících:

MHD si vezme prázdniny

Po zkrácení intervalů metra na jeho novém úseku chystá společnost Ropid další změny v MHD. První přijdou 1. července a budou jen dočasné.

„Půjde o již tradiční prázdninový provoz MHD. Intervaly autobusů a tramvají se prodlouží, a to zhruba o dvacet procent,“ popisuje mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Dodává, že nyní společnost čeká, až dopravní podnik předloží seznam plánovaných oprav tramvajových tratí. Na jejich základě pak organizátoři hromadné dopravy dopracují jízdní řády pro letní měsíce.

Aktuálně také Ropid vyhodnocuje dubnové změny jízdních řádů autobusů a tramvají, které zavedl bezprostředně po zprovoznění čtyř nových stanic metra. „Na konci letních prázdnin bychom chtěli mít průzkum dokončený a spolu s ním také vypracovaný návrh na úpravy některých spojů,“ říká Drápal.

Z Ládví je nechtěný terminál

Kromě okolí nových stanic se organizátor MHD zaměří také na stížnosti městských částí z jiných lokalit města. Na pořad dne tak přijde problematická autobusová zastávka Ládví, kam od dubna začala zajíždět řada příměstských autobusů.

Proti tomu se však bouří obyvatelé i radnice Prahy 8. „Místem, kde končí dálková hromadná a individuální doprava z Ústecka, Liberecka, Hradecka, Pardubicka, by měl být jednoznačně terminál Letňany. Určitě ne zastávky MHD na Ládví,“ říká radní Prahy 8 Karel Šašek.

Obyvatelé z Ládví sepsali petici a minulý týden šli proti nedávno vzniklému „autobusovému terminálu Ládví“ protestovat na jednání zastupitelstva hlavního města.

Vedení metropole aktuálně vybírá nového ředitele organizace Ropid. Ten by do budoucna měl na základě přepravních průzkumů navrhnout celopražské změny MHD. Letos se jich však cestující takřka jistě bát nemusí.

Autoři: ,


Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

Další z rubriky

Kvůli smrti muže, kterého zavalila zeď domu, policie obvinila osm lidí

V ulici Na Neklance spadla zeď a zavalila nejméně jednoho muže (7. dubna 2018).

Kvůli zřícení stěny domu, která letos v dubnu zasypala a usmrtila muže v pražských Radlicích, stíhá policie osm lidí.

Opravy na Jiráskově mostě skončí dříve, od pondělí bude průjezdný

Kvůli opravě Jiráskova mostu kolabuje doprava v pražských ulicích. (9. července...

Technická správa komunikací v pondělí otevře v obou směrech Jiráskův most, kvůli jehož opravám se v okolí tvořily...

Soud pustil jednoho z cizinců obviněných ze znásilnění, muž smí vycestovat

Policie přivádí k soudu šestici cizinců obviněnou ze znásilnění ženy v centru...

Jeden ze šesti cizinců, kteří jsou obvinění z hromadného znásilnění turistky v pražském hotelu, může odcestovat z...

Najdete na iDNES.cz