V aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově na Benešovsku se koně Převalského...

V aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově na Benešovsku se koně Převalského připravovali na transport do Mongolska. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Do Mongolska míří čtyři koně z Prahy, jednu klisnu střídala náhradnice

  • 3
Pražská zoo vypravila do Mongolska další čtyři koně Převalského, aby tam posílili populaci tohoto vzácného druhu. Za poslední tři roky jde o v pořadí už třetí skupinu, která bude vypuštěna do volné přírody. Za klisnu, která nakládání do přepravního boxu špatně snášela, musela nastoupit náhradnice.

Před odletem pobývali koně stejně jako při předchozích dvou transportech nejprve v aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově na Benešovsku. Tady si postupně zvykali na velké prostory a zároveň se učili chodit na dvorky, ve kterých byli pak v den odletu naloženi do beden. Absolvovali tu i veterinární vyšetření, očkování či přípravu kopyt.

Před letem byli na krátkou chvíli uspáni. Během té dostali potřebné vitaminy a zejména pak dlouhodobá sedativa, která je utlumí nejen na samotnou dobu transportu, ale i na první dny, potažmo týdny v Mongolsku, na jehož přírodu a podnebí si budou muset pozvolna zvyknout.

Drobné komplikace nastaly v okamžiku, kdy měla do přepravního boxu nastoupit klisna Rosina, která si v něm lehala. "Ta nakládání špatně snášela, bylo velké riziko, že ten její transport bude ještě komplikovanější, než jsme zvyklí. A tak jsme ji museli vyměnit a poslat místo ní klisnu Barču," řekl podle ČTK ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Barča byla připravena jako náhradnice právě pro případ podobných komplikací, bylo pouze nutné aktualizovat její dokumenty pro transport. A pak už následoval převoz beden s koňmi na letiště v pražských Kbelích.

Při nakládání z nákladního auta do letadla muselo každou bednu táhnout po plošině deset pracovníků zahrady. Neklidným koním, kteří byli lehce utlumení, mezi tím stříkali malými průzory do přepravky feromony, aby se ještě víc uklidnili.

Armádní letoun CASA se čtyřmi koňmi odstartoval přesně ve tři hodiny odpoledne. Let potrvá více než sedmnáct hodin. Na letišti v Bulganu na jihozápadě Mongolska by měl přistát v úterý v půl deváté ráno letního středoevropského času.

Do mongolské stepi tentokrát letí opět samé klisny: čtyřleté Lotusz a Barča, sedmiletá klisna Spange a šestiletá Jácint. Po přistání v Bulganu je čeká ještě mnohahodinová cesta na korbě aut do národního parku Gobi B, kde by měly být v noci na středu tamního času převedeny do aklimatizační ohrady. Zde pobudou asi půl roku, než budou vypuštěny do volné přírody.

Klisny z pražské zoo žijící v Mongolsku dva roky jsou březí

Stanice v poušti Gobi má pro návrat zvířat do přirozeného prostředí mimořádný význam, protože leží asi 70 kilometrů od míst, kde byli v roce 1968 poslední divocí koně pozorováni. Právě sem byli koně Převalského z Prahy převáženi už dříve.

Převoz koní vyjde podle Bobka asi na 900 tisíc korun, což je prý díky spolupráci s armádou jen zlomek komerční ceny. Tuto částku zoo uhradí ze sbírky na koně Převalského a z darů sponzorů.

Zoo Praha je jedním z hlavních organizátorů mezinárodních převozů koní do jejich původní vlasti, kde je potřeba posilovat volně či polovolně žijící stáda těchto vzácných zvířat.

První český transport koní Převalského do Mongolska se uskutečnil v polovině června 2011, kdy do oblasti Khomiin Talu byly přepraveny klisny Lima, Kordula, Cassovia a hřebec Matyáš. Lima má nyní již roční hříbě a ona i Cassovia jsou opět březí.

Druhý transport proběhl loni v polovině července, kdy do národního parku Gobi B odcestovaly klisny Xara, Anežka, Spela a Greta. Měly by se brzo zapojit do harému hřebce Erkhese.

Podívejte se, jak probíhal první transport koní do Mongolska v červnu 2011

14. června 2011