Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražští zastupitelé tají, kolik si vydělali v městských firmách

  20:38aktualizováno  20:38
Majetková přiznání pražských zastupitelů odhalila jejich statisícové výdělky. Na ty si přišli kromě členů vedení města i ti, kteří seděli v městských firmách. Mnozí zastupitelé však výši svých odměn tají.
Podle zákonů je na každém zastupiteli, jestli uveřejní, kolik na veřejných funkcích vydělává. Ilustrační snímek

Podle zákonů je na každém zastupiteli, jestli uveřejní, kolik na veřejných funkcích vydělává. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Desetitisíce, ale i několik stovek tisíc korun ročně si vydělávají pražští zastupitelé "bokem" tím, že sedí v dozorčích radách firem, jejichž akcie město vlastní. Jejich povinností je dohlížet na chod a aktivity společnosti a přitom odpovídají za škodu způsobenou při výkonu své funkce dané společnosti.

Právě Praha je oproti jiným českým městům výjimečná tím, v kolika společnostech má účast. Jsou to energetické holdingy, firmy zaměřené na výstavbu, úpravu vody a další. Celkem jde o sedmnáct společností.

Kolik zastupitelé, kteří v nich působí, berou ke svému platu navíc, lze spočítat z jejich majetkových přiznání, která v předchozích dnech shromáždil předseda kontrolního výboru pražského zastupitelstva Petr Dolínek (ČSSD).

Jenže u některých zastupitelů tyto údaje chybí. Někteří přiznání vůbec neodevzdali, další jen vypsali, v jaké firmě sedí. Políčko, kolik za to berou, zapomněli vyplnit.

"Budu zastupitele žádat o doplnění všech údajů, které v přiznání mají být v souladu s etickým kodexem. Nicméně stěžejní je, aby přiznání doplnili ti, kteří ho do teď neodevzdali," řekl Dolínek.

K doplnění výše odměn prý zastupitele rovněž vyzve. Primárně je však podle něj nutné, aby zastupitel uvedl, v jaké firmě seděl. To si však může každý zájemce vyhledat v obchodním rejstříku na internetu a nemusí kvůli tomu cestovat na magistrát.

"Občan si to může vyhledat v rejstříku, ale nemusí vědět, ve kterých firmách má město majetkový podíl. Například Pražská rozvojová, to vás ani nenapadne, že existuje," hájí formu majetkového přiznání Dolínek.

Dozorčí rada skýtá lukrativní místa

A jaké částky si vedle svého běžného platu zastupitele pražští politici vydělali? Je třeba podotknout, že formulář kompletně vyplnila a rovněž v něm zaškrtla políčko, že souhlasí s uveřejněním, ani ne polovina z třiašedesátičlenného zastupitelstva.

Například Iveta Borská (TOP 09) si jako místopředsedkyně dozorčí rady Pražské plynárenské Holding vydělala od března do konce loňského roku 213 tisíc korun. Občanská demokratka Marie Kousalíková pak jako předsedkyně ve stejné firmě dostala 305 tisíc korun za sedm měsíců. Ondřej Počarovský (TOP 09) byl členem dozorčí rady Kolektorů Praha a obdržel za to 292 tisíc.

To Milan Růžička (TOP 09) své působení ve třech městských firmách shrnul pod sousloví "ostatní příjmy, pronájem, DR" (dozorčí rady, pozn. red.), za něž v roce 2012 obdržel 882 tisíc korun.

Řadový zastupitel si přitom dle zmíněných přiznání vydělal něco přes 50 tisíc čistého za rok. Ten, kdo usedl v zastupitelské komisi či výboru, pak o poznání víc. Třeba předseda dopravního výboru bere více než desetinásobek. Mimochodem Bohuslav Svoboda si za post primátora vydělal 817 tisíc korun po zdanění.

Polovina zastupitelů tají, kolik si ke svému platu přilepšili

Podle zákonů je na každém zastupiteli, jestli uveřejní, kolik na veřejných funkcích vydělává. Obecně se mohou zveřejňovat pouze údaje o uvolněných zastupitelích, což jsou například členové rady nebo předsedové některých výborů. Řadoví zastupitelé, kteří v dozorčích radách peníze pobírají, mohou být v klidu.

"Zaráží mě, že tyto údaje není možné otisknout. Oslovím předsedy ostatních zastupitelských klubů, zda na tom nelze něco změnit," připustil před rokem Dolínek možnost, že by Praha předložila Sněmovně novelu zákona.

Dnes tvrdí, že šéfy zastupitelských klubů skutečně oslovil. "Výsledkem je, že zastupitelstvo doplnilo do formuláře otázku, zda souhlasí se zveřejněním údajů či ne. Dříve to tam nebylo a vy jste museli o souhlas žádat každého zastupitele," říká Dolínek. Proti předložení novely zákona tehdy nebyl ani radní pro legislativu Lukáš Manhart (TOP 09). "Jistě by přispěla k větší transparentnosti pražské politiky," řekl loni v červenci.

Rok uplynul a v praxi se nezměnilo takřka nic.

"O povinnosti zveřejnit výši odměn z veřejných funkcí jsme usilovali na půdě zastupitelstva, ale naráží to na zákon o ochraně osobních údajů. Bohužel nemůžeme proti vůli zastupitele přiznání zveřejnit," říká dnes Manhart. Podle něj by se ale do budoucna právě tyto údaje voliči dozvědět měli. Ovšem do voleb se prý už zřejmě nic nestihne.Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Další z rubriky

VIDEO: Páskou i vizitkou. Takto řidiči na letišti mění SPZ, parkují zdarma

Řidiči někdy zakrývají celé číslo, například vizitkou. (16.8.2018)

Někteří řidiči používají nelegální způsob, jak ušetřit za parkování na Letišti Václava Havla. Aby se vyhnuli placení...

VIDEO: Ve Strašnicích se srazila dvě auta, jedno se otočilo na střechu

Nehoda v ulici Úvalská

Dvě osobní auta se odpoledne srazila na křižovatce ve Strašnicích v Praze 10. Jedno z vozidel se otočilo na střechu....

Opravy na Jiráskově mostě skončí dříve, od pondělí bude průjezdný

Kvůli opravě Jiráskova mostu kolabuje doprava v pražských ulicích. (9. července...

Technická správa komunikací v pondělí otevře v obou směrech Jiráskův most, kvůli jehož opravám se v okolí tvořily...

Najdete na iDNES.cz