Odpad by se v Mladé Boleslavi mohl změnit v teplo a elektřinu. Ilustrační foto

Odpad by se v Mladé Boleslavi mohl změnit v teplo a elektřinu. Ilustrační foto | foto: Daniel Beran, MAFRA

Odpad by mohl rozsvítit pouliční lampy v Mladé Boleslavi

  • 2
Mladoboleslavská radnice připravuje projekt na zpracování komunálního odpadu. Místo jeho ukládání na skládku má být převážná část odpadu přeměněna na teplo a energii. Ta bude využita na veřejné osvětlení, za které město platí okolo 22 milionů ročně. Projekt by měl být spuštěn do konce roku 2012.

Nové zařízení umožní použití odpadu pro výrobu bioplynu i speciálních briket. Je navíc plně ekologické. Vyrobená energie by měla plně pokrýt veřejné osvětlení v celé Mladé Boleslavi. Projekt navíc řeší problém se skládkou v Michalovicích, jejíž kapacita bude do dvou let vyčerpána.

"Přípravou projektu se intenzivně zabýváme déle než tři roky. Prezentujeme jej teprve nyní, protože jsme chtěli mít nejdříve jistotu, že je možné ho uskutečnit, že máme vhodné prostory, že to opravdu funguje a že bude možné žádat o dotaci," řekl mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati.

NOVÁ TECHNOLOGIE

Odpad bude speciálním lisem roztříděn na suchou a mokrou část. Mokrá část poslouží ve speciální nádobě k výrobě bioplynu, ze kterého se vyrobí elektřina. Ze suchých odpadků budou vylisovány peletky, které Ško-energo spálí na teplo. Ze všeho odpadu zůstane asi jen 15 procent, z čehož se navíc část využije na kompostování. Areál o rozloze 8 000 čtverečních metrů vznikne ve východní průmyslové zóně Mladé Boleslavi. Náklady na jeho vybudování budou asi 500 milionů. Z toho by měla 40 procent pokrýt evropská dotace, zbývajících 60 procent zaplatí společnost Compag.

Projekt navíc řeší i problém, kam umístit odpad z Mladé Boleslavi v blízké budoucnosti. "Město ho totiž ročně produkuje 18 tisíc tun, které se vozí na skládku v Michalovicích. Její životnost však skončí v roce 2012 nebo 2013," podotkl Nwelati.

Boleslavští se inspirovali v Německu

Podobnou technologii využívají například v německém Kaiserslauternu, v Česku bude Mladá Boleslav jejím průkopníkem. Primátor zdůraznil, že právě v Mladé Boleslavi se díky přítomnosti teplárny Ško-energo tento projekt vyplatí i ekonomicky. Odpad nebude nutné převážet nikam daleko, a tím se výrazně sníží náklady na dopravu.

Město nyní prověřuje variantu, podle které by takto získaná energie mohla být využita na veřejné osvětlení ve městě i na zajištění energie pro některé velké městské objekty, jako je koupaliště či městský stadion. Podle primátora by měla vyrobená energie stačit na zajištění veřejného osvětlení celého města, které nyní stojí 22 milionů korun ročně.

"Případné zlevnění dodávaného tepla nebo sleva na poplatku za odpady budou poté záviset na společnosti Ško-energo, respektive Compag. Cena za teplo je přitom už nyní v Mladé Boleslavi jednou z nejlevnějších v regionu," řekla mladoboleslavská tisková mluvčí Hana Koišová.

Náklady na projekt se odhadují na 500 milionů korun. Dotace z evropských fondů může pokrýt až 40 procent. Zbývajících 60 procent zaplatí společnost Compag, která ve městě zajišťuje svoz odpadu.