Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záchody v pražském metru smrdí a jsou špinavé. Letos opraví pouze dvoje

  19:25aktualizováno  19:25
Odskočit si v metru na veřejné WC? Většina lidí k tomu sebere odvahu, až když jsou opravdu v úzkých. Stav většiny záchodků ve vestibulech nejrušnějších stanic pražského metra je totiž tristní. Dopravní podnik slibuje nápravu, letos se však dostane jen na dvoje WC.
Veřejné záchodky v pražském metru určitě hlavnímu městu na aktraktivitě nepřidávají. (Ilustrační snímek)

Veřejné záchodky v pražském metru určitě hlavnímu městu na aktraktivitě nepřidávají. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Mezi nástrahy Prahy řadí cizojazyčné bedekry vedle nepoctivých taxikářů také nevábné veřejné toalety, zvlášť ty v metru. MF DNES se rozhodla vyzkoušet jejich servis. Výsledek je poměrně znepokojivý.

Za okénkem veřejných toalet ve vestibulu metra u Anděla sedí zasmušilá starší paní. Do mističky před ní vkládám pětikorunu, kterou ode mne žádá nápis v několika jazycích. Dáma beze slov, jen očima naznačí, kde je toaletní papír.

Zážitky z veřejných WC v pražském metru

Muzeum Vchod se žlutou mříží působí děsivě. Atmosféru dokresluje toaletář, který si nepřítomně listuje v časopise za pomoci otevřené kudličky. Dveře toalet jsou pokreslené a zamknout nejdou. Je zde cítit agresivní zápach chloru.

Prostor zdobí několik rad, jako třeba: "Na osušení použijte elektrické zařízení, ne toaletní papír."

Karlovo náměstí Silný zápach cigaret se mísí s pachem ze záchodových mís. Dveře do kabinek hlasitě vržou a na všech visí výhrůžný nápis "Po použití nezabouchávejte!" Vybavení je značně ošuntělé, ale jinak jsou záchody relativně čisté.

Můstek Toaletářka sleduje televizní seriál, ale příchozí hlasitě zdraví. Vybavení je o pár let novější než třeba u Anděla. Dveře se dají zamknout a je zde i toaleta pro invalidy. Lepší dojem kazí "překvapení" na záchodovém prkénku. Sušák a jeden kohoutek jsou mimo provoz. Prostor páchne kouřem.

Florenc Prostor je relativně čistý, ale mísa odpudivě znečištěná. Dveře jdou zamknout a toaletářka dokonce prodává hygienické potřeby.

Náměstí Republiky Záchody silně zapáchají. Jinak je prostor celkem čistý, i když jeho návštěva působí jako cesta do daleké minulosti. Všechny kovové kryty na spouštěče vody někdo ukradl. Nápis hlásá zákaz holení a praní prádla. Inzerát láká na pozici toaletářky.

I. P. Pavlova Prostor zapáchá, kachličky jsou oprýskané. Zámky dveří v kabinkách nefungují.

Ten je tak tenký, že dostatečné množství vcelku nelze z role utrhnout. Pod zašlými zrcadly z nejasných důvodů parkuje nákupní košík. Většinu kohoutků umyvadel si někdo zřejmě vypůjčil.

V další místnosti mě čekají perné chvíle při výběru kabinky. U některých dveří chybí kliky, v mísách protéká voda, kachličky jsou oprýskané. Co se skrývá za několika rozpadlými dveřmi zatarasenými koštětem? Kdo ví.

Volím zdánlivě nejčistší kabinku. Trubka je k rezervoáru přilepena hnědou izolepou, místo splachovadla je jen kus špagátu, zamknout se není čím a o fyzickém kontaktu s prkénkem záchodu nemůže být řeč.

Kontroly jen namátkově

Podobně děsivý zážitek si lidé odnášejí z naprosté většiny veřejných záchodků na nejfrekventovanějších stanicích metra.

Kdo je za záchodky a jejich stav odpovědný? Veřejné toalety ve vestibulech metra vlastní Dopravní podnik. Ten je však pronajímá soukromým firmám. A do třetice je to pražský magistrát, kdo stanovuje cenu za použití záchodu. Tou je u naprosté většiny WC pětikoruna.

"Běžná údržba, úklid, vybavení hygienickými potřebami je v kompetenci nájemců. Dopravní podnik kontroluje stav veřejných WC namátkově, popřípadě na základě stížností cestujících. Nedostatky jsou převážně vyřešeny na místě nebo je uložen termín pro jejich odstranění," říká mluvčí Dopravního podniku Aneta Řehková.

Zkontaktovat firmy, které záchody v metru provozují, se MF DNES nepodařilo. Kontakt buď nelze ve veřejných zdrojích najít, nebo na uvedeném telefonním čísle nikdo neodpovídá.

Podle Řehkové se Dopravní podnik chystá záchodky v nejhorším stavu postupně rekonstruovat. Letos se tak stane ve stanicích Jiřího z Poděbrad a Vltavská.

O tom, že návštěva veřejných záchodků nemusí být nutně traumatizujícím zážitkem, svědčí třeba nové toalety na hlavním nádraží. Ty však Dopravnímu podniku nepatří. Platí se v nich také výrazně více - dvacet korun.

"Někomu se to může zdát drahé, ale cena odpovídá nabídce. Navíc je nižší než jinde v Evropě, kde WC stojí většinou euro," říká Martin Hamšík, mluvčí firmy Grandi Stazioni, která budovu rekonstruovala a záchody pronajímá.

Nicméně zkušenosti lidí, kteří po Evropě cestují, jsou jiné, na WC se velmi často platí pouze dobrovolná částka.

Autoři: ,


Nejčtenější

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie

Stopovat se v Praze dá i metro

Řídit soupravu pražského metra za plného provozu se povedlo dvěma dívkám, které plnily výzvu v cestovatelské soutěži....

Slavia - Kyjev 1:1, domácí prohrávali, v nastavení srovnal Hušbauer

Slávista Josef Hušbauer se běží radovat, právě proměnil penaltu proti Dynamu...

Infarktový závěr, minuty totálního zmaru a pak absolutní euforie. Slavia v úvodním utkání 3. předkola fotbalové Ligy...Říkal, co máme dělat, hájí dívky řidiče metra. Chtějí se mu osobně omluvit

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie.

Dvě mladé dívky, které za běžného provozu řídily metro, se za své chování omluvily. A vzkazují, že podle nich k...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...

Z útoku cizinců v autobusu na Smíchově je vražda, napadený muž zemřel

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Pražská policie přehodnotila právní kvalifikaci březnového útoku dvou cizinců v autobusu na Smíchově. Jednapadesátiletý...

Další z rubriky

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Trolejbus mezi Palmovkou a Letňany nejezdí, má rozbité dveře

O první jízdu trolejbusem po Praze po 45 letech byl mezi lidmi velký zájem.

Trolejbus, který od července začal jezdit z pražské Palmovky do Letňan a zpět, od pondělí přerušil provoz. Zřejmě kámen...

Na pražském Smíchově se srazily tramvaje, sedm lidí se lehce zranilo

V pražské Plzeňské ulici se srazily dvě tramvaje. Doprava je v místě zcela...

Pod nadjezdem do Strahovského tunelu v ulici Plzeňská se srazily dvě tramvaje. Podle předběžných informací je na místě...

Najdete na iDNES.cz