Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odpůrců Amazonu v Dobrovízi ubývá. Jejich "ne" už není tak hlasité

  18:50aktualizováno  18:50
Odpůrců výstavby nového skladu firmy Amazon u středočeské Dobrovíze ubývá. Zatímco ještě na podzim většina lidí byla proti a nepřesvědčila je ani podmínka, že firma vybuduje kolem obce obchvat, teď se zdá, že další sliby už nahlodaly i některé zaryté odpůrce projektu.

Obec Dobrovíz, u níž chce americká firma Amazon postavit obří sklad | foto:  František Vlček, MAFRA

Těmi dalšími sliby investora jsou ještě například rekonstrukce místní čističky nebo pravidelné příspěvky do obecního rozpočtu.

Že odpůrců stavby ubývá, naznačilo nové hlasování sdružení Občané pro Dobrovíz, které zatím několikamiliardovou investici u obce nedaleko hranic Prahy brzdí.

"Pro pokračování jednání se vyslovilo 49 členů, proti bylo 42," oznámil v pondělí večer výsledek předseda sdružení Martin Dostalík. V obecním plebiscitu bylo proti 121 lidí, Amazon podpořilo jen 76 hlasujících.

Fotogalerie

Členové sdružení tvoří dohromady ani ne pětinu obyvatel obce. Jestli teď otevřeli cestu ke stavbě obří distribuční haly, však stále není vůbec jisté.

Své odvolání proti projektu totiž dál nechtějí vzít zpět a mezitím se už v samotném Amazonu radí, jaké jsou vlastně ve středních Čechách i na jihu Moravy, kde má vzniknout druhá hala, vyhlídky.

V Brně příchod společnosti zamítlo v pátek zastupitelstvo a firma již kvůli tomu dostala nabídku na přesunutí haly do Ostravy nebo do slovenských Malacek. A podobný krok zástupci Amazonu nevyloučili ani v případě Dobrovíze. Jasno by mělo být v několika příštích dnech.

"Amazon potřebuje čas na zvážení situace. O dalším postupu bude firma informovat přes svoji mediální agenturu," napsala v pondělí MF DNES zástupkyně Amazonu Janka Rabl, která se minulý týden také účastnila jednání dobrovízského zastupitelstva, jež rozhodovalo o podpisu smlouvy s developerem.

Podívejte se na hlasování zastupitelstva:

"Je to problém úřadů," zlobí se ministr

Zastupitelé projekt nakonec podpořili a připojili se i k memorandu, v němž se firma zavazuje například k vybudování obchvatu. Na dokumentu tak nyní chybí už jen podpis zástupců občanského sdružení. Kdyby podepsali, musí své odvolání proti stavbě stáhnout.

Pokud tak neučiní, bude o projektu rozhodovat krajský úřad. Podklady dostal minulý týden a na verdikt má šedesát dní. Když námitky zamítne, může developer žádat o stavební povolení. Potřebné dokumenty by tak mohl mít zhruba v půlce května, přitom chtěl už v únoru začít stavět.

"Problém není ve sdružení, ale v neefektivním systému. Správní orgány neumějí rozhodovat v reálném čase. Je třeba, aby rozhodovaly co nejrychleji, a ne v maximálních lhůtách," míní nový ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Naznačuje tak, že by nakonec mohly rozhodnout průtahy úředníků.

Podle něj by se touto problematikou mohla zabývat vláda v souvislosti se změnami občanského zákoníku ještě letos. Mládek by také uvítal, kdyby úřady braly v potaz zájmy většiny. "Menšina by neměla vydírat většinu," poznamenal.

V dohodu stále doufá i agentura CzechInvest, která zorganizovala několik jednání Amazonu se sdružením a představiteli obce. Na takovým odpor, jaký je v Dobrovízi, ale prý ještě nenarazila.

"S výraznější negativní reakcí jsme se v kraji nesetkali. Průmyslové zóny jsou zpravidla v dostatečné vzdálenosti od domů," říká mluvčí agentury Adéla Tomíčková.

Právě v Dobrovízi zóna vznikla hned u rodinných domů, které se stavěly se stávajícími halami současně. V jedné z hal už sídlí menší centrum Amazonu, na které si místní stěžují kvůli hluku. A to celou věc ještě více zkomplikovalo.

Autor:


Nejčtenější

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

V zooparku u Prahy zasahovala policie kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů

Policie a celníci zasahují v Zooparku Bašť kvůli údajnému nelegálnímu zabíjení...

Údajné nelegální zabíjení tygrů v Zooparku Bašť nedaleko Prahy vyšetřují celníci a policisté. Park provozuje Ludvík...Při razii v našli tělo tygra, ale i bobra, ledňáčka nebo poštolky

Zástupce ředitele Celní správy (GŘC) Robert Šlachta (vlevo) a generální ředitel...

V kauze nelegálního nakládání se zvířaty nalezli celníci tělo čerstvě usmrceného tygra, tygří kůže a dvacet zamražených...

Bývalý hokejista Václav Burda zahynul při autonehodě

Václav Burda

Podle informací iDNES.cz zemřel ve 45 letech krátce po nedělní půlnoci při autonehodě dlouholetý obránce hokejové...

Autobus v Praze narazil do budovy statistického úřadu, pět lidí se zranilo

Autobus MHD po kolizi s osobním autem narazil do budovy Českého statistického...

Do budovy Českého statistického úřadu v Praze 10 narazil po srážce s osobním autem autobus městské hromadné dopravy. Na...

Další z rubriky

Na Kokořínsku hořel les a pole, požáry hasil vrtulník

S požárem na Kokořínsku v neděli bojovalo dvacet jednotek hasičů (22. července...

Hasiči v neděli bojovali se dvěma požáry lesa v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Ráno hořelo u Nosálova na...

Kvůli suchu zakazuje ohně Praha i střední Čechy, v lese se nesmí kouřit

Ilustrační snímek

V Praze a Středočeském kraji je ode dneška zakázáno rozdělávat oheň v lesích a na místech se zvýšeným nebezpečím vzniku...

Budovy Transgasu půjdou k zemi, majitel požádal o demolici

Plochý kvádr o rozměrech 24 × 48 × 7,5 metru je tvořený obvodovými příhradovými...

Majitel souboru budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze podal na příslušném úřadě žádost o jejich demolici. Je...

Najdete na iDNES.cz