Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odpůrců Amazonu v Dobrovízi ubývá. Jejich "ne" už není tak hlasité

  18:50aktualizováno  18:50
Odpůrců výstavby nového skladu firmy Amazon u středočeské Dobrovíze ubývá. Zatímco ještě na podzim většina lidí byla proti a nepřesvědčila je ani podmínka, že firma vybuduje kolem obce obchvat, teď se zdá, že další sliby už nahlodaly i některé zaryté odpůrce projektu.

Obec Dobrovíz, u níž chce americká firma Amazon postavit obří sklad | foto:  František Vlček, MAFRA

Těmi dalšími sliby investora jsou ještě například rekonstrukce místní čističky nebo pravidelné příspěvky do obecního rozpočtu.

Že odpůrců stavby ubývá, naznačilo nové hlasování sdružení Občané pro Dobrovíz, které zatím několikamiliardovou investici u obce nedaleko hranic Prahy brzdí.

"Pro pokračování jednání se vyslovilo 49 členů, proti bylo 42," oznámil v pondělí večer výsledek předseda sdružení Martin Dostalík. V obecním plebiscitu bylo proti 121 lidí, Amazon podpořilo jen 76 hlasujících.

Fotogalerie

Členové sdružení tvoří dohromady ani ne pětinu obyvatel obce. Jestli teď otevřeli cestu ke stavbě obří distribuční haly, však stále není vůbec jisté.

Své odvolání proti projektu totiž dál nechtějí vzít zpět a mezitím se už v samotném Amazonu radí, jaké jsou vlastně ve středních Čechách i na jihu Moravy, kde má vzniknout druhá hala, vyhlídky.

V Brně příchod společnosti zamítlo v pátek zastupitelstvo a firma již kvůli tomu dostala nabídku na přesunutí haly do Ostravy nebo do slovenských Malacek. A podobný krok zástupci Amazonu nevyloučili ani v případě Dobrovíze. Jasno by mělo být v několika příštích dnech.

"Amazon potřebuje čas na zvážení situace. O dalším postupu bude firma informovat přes svoji mediální agenturu," napsala v pondělí MF DNES zástupkyně Amazonu Janka Rabl, která se minulý týden také účastnila jednání dobrovízského zastupitelstva, jež rozhodovalo o podpisu smlouvy s developerem.

Podívejte se na hlasování zastupitelstva:

"Je to problém úřadů," zlobí se ministr

Zastupitelé projekt nakonec podpořili a připojili se i k memorandu, v němž se firma zavazuje například k vybudování obchvatu. Na dokumentu tak nyní chybí už jen podpis zástupců občanského sdružení. Kdyby podepsali, musí své odvolání proti stavbě stáhnout.

Pokud tak neučiní, bude o projektu rozhodovat krajský úřad. Podklady dostal minulý týden a na verdikt má šedesát dní. Když námitky zamítne, může developer žádat o stavební povolení. Potřebné dokumenty by tak mohl mít zhruba v půlce května, přitom chtěl už v únoru začít stavět.

"Problém není ve sdružení, ale v neefektivním systému. Správní orgány neumějí rozhodovat v reálném čase. Je třeba, aby rozhodovaly co nejrychleji, a ne v maximálních lhůtách," míní nový ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Naznačuje tak, že by nakonec mohly rozhodnout průtahy úředníků.

Podle něj by se touto problematikou mohla zabývat vláda v souvislosti se změnami občanského zákoníku ještě letos. Mládek by také uvítal, kdyby úřady braly v potaz zájmy většiny. "Menšina by neměla vydírat většinu," poznamenal.

V dohodu stále doufá i agentura CzechInvest, která zorganizovala několik jednání Amazonu se sdružením a představiteli obce. Na takovým odpor, jaký je v Dobrovízi, ale prý ještě nenarazila.

"S výraznější negativní reakcí jsme se v kraji nesetkali. Průmyslové zóny jsou zpravidla v dostatečné vzdálenosti od domů," říká mluvčí agentury Adéla Tomíčková.

Právě v Dobrovízi zóna vznikla hned u rodinných domů, které se stavěly se stávajícími halami současně. V jedné z hal už sídlí menší centrum Amazonu, na které si místní stěžují kvůli hluku. A to celou věc ještě více zkomplikovalo.

Autor:Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Policie má svědky tragédie u Horoměřic, autobus před srážkou troubil

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic

Středočeským policistům se již přihlásili svědci tragické páteční nehody autobusu nedaleko Horoměřic u Prahy. Doufají,...Autobus u Horoměřic boural na zrádné rovince, která svádí k rychlosti

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tragická nehoda autobusu se třemi mrtvými se stala na rovném úseku, který podle Horoměřických svádí k rychlosti a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Zlatý podraz: Welsch je hvězdou v italské reprezentaci a čeká ho prohra

Momentka z natáčení filmu Zlatý podraz v Průmyslovém paláci: Jiří Welsch v roli...

V bohaté basketbalové kariéře Jiří Welsch ještě nekončí. Své pole působnosti naopak rozšířil napříč zeměmi i věky. K...

Další z rubriky

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Žena chtěla po pražských strážnících otevřít kradené auto, zadrželi ji

Jako první byli na místě střelby v Napajedlích městští strážníci.

Na parkovišti u nákupního centra v Chlumecké ulici v Praze 14 požádala o pomoc strážníků žena, která si zabouchla klíče...

Muž v opilosti napadl a zardousil starou matku, odsedí si 11 let

Milan Šafránek podle soudu napadl a zardousil matku, odsedí si 11 let....

Za vraždu své čtyřiaosmdesátileté matky v domku v malé obci u Slaného si jednapadesátiletý Milan Šafránek odpyká 11 let...

Najdete na iDNES.cz