ODS si řeší své vnitřní spory, říká o rozpadu pražské koalice ČSSD

  13:23aktualizováno  14:40
Zástupci pražské ČSSD vyjádřili rozhořčení nad postupem občanských demokratů, kteří se rozhodli vypovědět koaliční smlouvu. Podle nich si tímto krokem chtějí vyřešit své vnitrostranické spory. Připadá jim absurdní, že je ODS viní ze snahy zadlužit hlavní město v rozpočtu na příští rok.

Vedení pražské ODS se v pondělí večer nečekaně rozhodlo ukončit koaliční spolupráci s ČSSD, prý kvůli sporům o rozpočet a zadlužení města. Koaliční partneři se v poslední době přeli při sestavování pražského rozpočtu na příští rok.

"Já si ale nemyslím, že je tohle důvod ukončení koaliční spolupráce na pražském magistrátě. Domnívám se, že si tímto krokem občanští demokraté řeší své vnitřní spory," uvedl na tiskové konferenci k nastalé situaci šéf pražských sociálních demokratů Petr Hulinský.

"Tato koalice nezačala žádnou novou investiční akci. Řešíme pouze závazky, které vznikly za minulé rady, tedy za vlády ODS," řekl Hulinský.

Podle něj neřeší chystaný rozpočet města dvě základní věci. První je financování výstavby trasy metra A. "Není možné, aby v rozpočtu byla na tuto stavbu částka nula. Znamenalo by to pozastavení této akce a to by Pražany stálo další obrovské peníze," uvedl Hulinský.

Druhý problém v rozpočtu je podle ČSSD nedořešený dluh pražského Dopravního podniku související s obnovou vozového parku. "Dopravní podnik má po lhůtě splatnosti tři a půl miliardy korun," upozornil Hulinský. Podle jeho slov není možné, aby rada tyto závazky - které navíc vznikly v minulých volebních obdobích - neřešila.

ČSSD koaliční smlouvu neporušila, říká Březina

Sociálnědemokratický náměstek primátora Karel Březina prohlásil, že od podpisu koaliční smlouvy začala ČSSD tuto dohodu beze zbytku plnit. "Sociální demokracie tuto koaliční smlouvu neporušila, proto nechápu pondělní krok ODS. Smlouva se vypovídá tehdy, když dojde k jejímu porušení. A nic takového se z naší strany nestalo," řekl Březina.

Petr Hulinský následně doplnil, že sociální demokracie prozatím nebyla ze strany ODS oficiálně vyrozuměna o ukončení koaliční smlouvy. "Až se tak stane, řekneme si, jak dál, a začneme vyjednávat. Jsme připraveni jednat se všemi politickými stranami, které loňské volby poslaly na pražskou radnici," uvedl.

Na dotaz novinářů, zda bude možné i za této složité situace vyjednávat o rozpočtu Prahy na příští rok, odpověděl náměstek Březina, že je to nezbytně nutné. "My o tom jednat musíme. Dokud jsme ve svých funkcích, budeme jednat o rozpočtu. Je pro nás prvořadé, aby ruku v ruce se schválením rozpočtu šlo vyřešení závazků Dopravního podniku a plán financování stavby trasy metra A," řekl.

ODS: Sociální demokracie by Prahu uvrhla do dluhů

S tvrzeními sociálních demokratů ale nesouhlasí šéf pražské ODS Boris Šťastný. Právě on ukončení koalice se socialisty v pondělí večer navrhl.

"Finanční záležitosti jsou v kompetenci primátora, který udělal vše pro to, aby se podařilo rozpočet seškrtat. ČSSD neudělala tímto směrem žádný krok. Praha by se tak dostala do dluhové pasti," řekl v České televizi Boris Šťastný.

Ten odmítl také tvrzení, že složitou finanční situaci města způsobila bývalé vedení města, které ovládali občanští demokraté. "Za minulé vlády jsme měli vynikající rozpočty," řekl Šťastný.

Autoři: ,

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

VIDEO: Masaryk, Kryl i Maxipes Fík. Sprejeři hravě vykreslili historii ČSR

Pomalovaná zeď v obci Chýně s názvem “Sto let hrdosti národa v obrazech”....

Radnice Chýně na Praze-západ nechala sprejery pomalovat šedesátimetrovou betonovou zeď. Graffiti vzniklo jako součást...

Mladíci chtěli ukrást marihuanu ze skleníku, postih hrozí i majiteli

Ilustrační snímek

Nepovedenou krádež, která kromě zlodějů přivedla do potíží se zákonem i vyhlédnutou oběť, vyšetřují policisté v...

Deset let po požáru Průmyslového paláce sledujte seriál Praha v plamenech

Hasiči zasahují při požáru Průmyslového paláce v Praze.

Před deseti lety vzplanul Průmyslový palác na pražském Výstavišti v Holešovicích. Požár tehdy způsobil škodu za...

Najdete na iDNES.cz