Předseda pražské ODS Filip Humplík

Předseda pražské ODS Filip Humplík | foto: Tomáš Krist, MAFRA

ODS v Praze 10 a 11 skončila. Buňky stranu poškodily, rozhodl sněm

  • 78
Republikový sněm ODS na svém pondělním jednání rozhodl o zrušení oblastních sdružení v Praze 10 a 11. Důvodem je poškozování dobrého jména strany, včetně „skryté koalice s komunisty“, uvedl předseda pražské ODS Filip Humplík. Oblastní organizace prý však budou obnoveny.

Zrušení navrhla regionální rada pražské ODS. Strana nyní začne svá oblastní sdružení v těchto městských částech budovat znovu. Občanští demokraté v Praze 10 podpořili nedávno společně s komunisty novou radu v čele s Radmilou Kleslovou (ANO) (více čtěte zde). ODS v Praze 11 zase čelila řadě skandálů s prodeji pozemků.

Podle Humplíka to však nebyl hlavní důvod rozhodnutí sněmu. „Já osobně jsem z toho pochopitelně nadšen nebyl. Jde o to, že to byla jakási skrytá forma koalice s komunisty a to je věc, která nám vadí mnohem víc. Není to ale primární důvod,“ uvedl pro iDNES.cz Humplík. Konkrétních důvodů prý byla celá řada.

Praha 10 a 11 jsou podle prohlášení strany oblastní organizace, které se dlouhodobě potýkají s vnitřními problémy, postrádají schopnost regenerace po neúspěšných volbách a opakovaně vykazují náchylnost k netransparentnímu a klientelistickému chování.

„Není to krok, kterým bychom se chtěli jakkoli chlubit. Problémy obou dvou oblastí nespadly takříkajíc z nebe. Snad každý ví, jak problematické pro reputaci ODS byly oblastní buňky na Praze 10 a 11,“ komentoval Humplík v neděli poté, co návrh projednala regionální rada (více čtěte zde). „Diskuze byla bouřlivá,“ uvedl v pondělí po schválení celorepublikovým sněmem.

Poslední výsledky komunálních voleb a následné povolební uspořádání na Praze 10 bylo podle Humplíka spíše poslední kapkou než hlavním důvodem pro zrušení této organizace. „V případě Prahy 11 musí dojít k obnovení oblastní organizace bez možnosti toho, aby na chod buňky měli vliv lidé, kteří posledních 8 let pracovali na diskreditaci Občanské demokratické strany,“ uvedl.

Je to vnitrostranický boj, tvrdí rozpuštění členové

„Jednali jsme na návrh pražského regionu. Všichni vědí, že se dlouhodobě snažíme jakousi špatnou pověst z minulosti vylepšovat. Toto rozhodnutí nikomu z nás nezpůsobuje radost, ale bylo to rozhodnutí nutné. Vidím v tom velkou šanci pro členy v Praze 10 a 11 vybudovat novou důvěryhodnou organizaci,“ řekl novinářům předseda ODS Petr Fiala.

Jan Gabriel z ODS v Praze 11 považuje rozhodnutí za vnitrostranický boj. „Problémy uvnitř ODS v Praze 11 nejsou,“ řekl.

Bývalý starosta Prahy 10 a pražský radní Milan Richter uvedl, že Praha 10 dlouhodobě nesouhlasila s kroky pražské ODS a pondělní rozhodnutí je toho prý výsledkem. „Úplně se mi to nelíbí, ale respektujeme to,“ řekl Richter. Podotkl, že při jednání musel vyvracet řadu podle něj lží - například prý, že na „desítce“ byly nabírány černé duše. „Za svoje názory jsem očekával, že nějaký trest přijde,“ uvedl bez dalších podrobností.

Zrušení oblastních sdružení ODS se týká asi 350 členů. Ti budou členy ODS ještě tři měsíce. Pokud do té doby nebude založeno nové sdružení a nepřeregistrují se, členství ve straně jim zanikne. V obou městských částech jsou členové oblastních sdružení v opozici. Richter řekl, že z ODS neodejde a vstoupí v budoucnu do obnoveného sdružení. Gabriel se ještě rozmyslí.

Organizace v Praze 11 poškodila stranu svými kauzami například kolem sporných prodejů pozemků. Bývalý starosta za ODS Dalibor Mlejnský (nyní Jižní Město-Náš domov) rovněž v minulosti v médiích figuroval v kauze sledování politiků v Praze 11.

ODS zrušila některá sdružení již v minulosti. V roce 2013 tak bylo zrušeno oblastní sdružení na Praze 4 a 12. Důvodem bylo neprůhledné nabírání členů. Obě oblastní sdružení byla následně obnovena.

,