ODS si bude zřejmě stěžovat na systém vracení žákovského jízdného. Ilustrační fotka

ODS si bude zřejmě stěžovat na systém vracení žákovského jízdného. Ilustrační fotka | foto: Radek Cihla, MAFRA

ODS zřejmě napadne „Rathovo“ jízdné zdarma. To by tak mohlo skončit

  • 4
Když Středočeský kraj začal proplácet žákovské jízdné, zjistil, že je systém zneužitelný. Školákům chtěl proto jízdné vracet formou darů. Jenže pak zjistil, že částky nad pět tisíc korun by lidé museli danit a přišla další změna. Vracení formou stipendií teď ale napadá středočeská ODS, považuje ji za nezákonnou, změnu způsobu proplácení totiž neschválilo krajské zastupitelstvo.

Zájemci, kteří budou chtít po kraji vrátit jízdné za cestu do školy, mají posledních pár dnů na doručení potvrzení o školní docházce. Úředníci ho musí mít do konce února. Je pravděpodobné, že radní žádosti schválí a rodiny školáků své peníze zpět dostanou.

Je však otázka, co bude dál. Celý systém žákovského jízdného zdarma, který byl jedním z hlavních slibů ČSSD před krajskými volbami, má za rok a půl fungování už třetí verzi. A opozice má v plánu stěžovat si kvůli tomu ministerstvu vnitra.

JÍZDNÉ ŠKOLÁKŮ V KRAJI

O vrácení jízdného letošní školní rok požádalo 17 tisíc lidí, což je o 23 tisíc méně než minulý školní rok. Do 28. února 2011 musí na kraj žadatelé zaslat vyplněný formulář s počtem dnů školní docházky za první pololetí. Školáci jezdili do školy zdarma od září 2009 do června 2010. Kraj počítal s třiceti tisíci zájemci, ale přihlásilo se jich přes 44 tisíc. Středočeský kraj měl na proplácení jízd do školy 180 milionů, ale zaplatil přes 200 milionů korun.

ODS svou stížnost staví na tom, že zastupitelé odhlasovali proplácení žákovského jízdného formou daru, ne stipendia. To udělali jen radní. "Kraj porušuje zákon o krajích i o rozpočtových pravidlech," vysvětluje zastupitelka za ODS Dagmar  Nohýnková.

Dar nad 5 tisíc se musí danit

Jak problém vznikl? Jízdné za žáky začal kraj platit v září 2009. Po roce systém zrušil, byl zneužitelný. To už do něj vložil přes 200 milionů. Od té doby musejí zájemci o vrácení jízdného formou daru sami žádat a na kraj každý půlrok doručit tři formuláře. Ministerstvo financí však kraj upozornilo, že dar nad pět tisíc korun podléhá zdanění. "Úřadu to uniklo," reagoval hejtman David Rath.

Koncem prosince proto krajská rada schválila změnu z darů na stipendia. Pokud je kraj začne skutečně proplácet, ODS plánuje obrátit se na ministerstvo vnitra. "To má pravomoc pozastavit usnesení. Takto nastavený systém by pak nemohl pokračovat. Představují si to jak Hurvínek válku," říká šéf středočeské ODS a exhejtman Petr Bendl.

Kraj by však nemusel přestat proplácet stipendia hned, a to i kdyby ministerstvo pozastavilo výkon usnesení rady. "Je to obdobné jako v případě regulačních poplatků ve zdravotnictví," říká za ministerstvo vnitra Vladimír Řepka.

Hejtman Rath ve změně daru na stipendia zásadní problém nevidí. "Finance na proplácení jízdného zastupitelé schválili a tohle je jen forma. Metoda je podle mého soudu čistě na radě," řekl Rath.