Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Praze překážejí nepoužívaná auta, město smí odstranit pouze vraky

  20:30aktualizováno  20:30
Odstavených aut jsou podle čerstvé statistiky v hlavním městě stovky a řidičům překážejí. Správa služeb Prahy však může z ulice odstranit jedině vraky, na ostatní evidentně nepoužívané vozy nesmí sáhnout. Za první pololetí řešila přes dvanáct set případů, z toho za vraky označila jen 500 aut.

Parkovací místa v Praze zabírají i odstavené vraky. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Pokud technik Správy služeb označí vůz za vrak, nalepí na okénko auta lístek s výzvou k odstranění vozu. Ta se zveřejní i na úřední desce. "Pokud majitel vozu do dvou měsíců nezareaguje, můžeme vozidlo odstranit," uvedla mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Když se však o vrak nejedná, město s ním v mnoha případech nemůže nic dělat. "Pokud odstavené auto stojí třeba na zákazu, porušuje vyhlášku či pravidla silničního provozu, tak jej může nechat odtáhnout policie. Neporušuje-li vůz žádná pravidla a není to vrak, může tam stát třeba sto let a my s tím nemůžeme nic dělat," dodala Králová.

Odstavená auta, která zabírají parkovací místa ostatním řidičům, stojí v pražských ulicích podle Správy služeb z různých důvodů. Buď jsou stará, nebo jim chybí karoserie či jiné díly. "Jde ale i o auta po havárii nebo ta, která jsou předmětem obchodu či dědického řízení," popsala Iva Vobořilová ze Správy služeb nejčastější důvody odstavení aut.

Nejvíce jich je v Praze 5, kde byly nahlášeny více než dvě stovky odstavených vozů, následuje Praha 4 se zhruba sto šedesáti. Nicméně mnohem méně z těchto aut bylo prohlášeno za vrak. Nejvíc takových vozů bylo právě v Praze 4, kde jich postávalo čtyřiapadesát.

Pokud se vlastník vraku o vůz nepostará ani po uveřejnění výzvy, přichází na řadu odtah a pak ekologická likvidace vozu. Ta je provedena zdarma.

Město tvrdí, že náklady vymáhá. Správa služeb prý žádné nemá

V případě, že město musí uhradit náklady, například za odtah vraku, může je podle ministerstva dopravy vymáhat od majitele. "Může to být poslední známý vlastník evidovaný v registru," vysvětlil Martin Novák z ministerstva.

A magistrát tvrdí, že náklady vymáhá. Je ovšem překvapující, že nedokáže říci, kolik majitel odstaveného vozu zaplatí. "Pokud lze zjistit majitele, jsou náklady na odstranění a likvidaci vraku vymáhány. Je to obecně složité," řekla Králová s odkazem na Správu služeb.

Jenže ta tvrdí, že žádné náklady nemá. "Vrak předáme smluvní firmě, která jej bezplatně odstraní z ulice. Nám tak nevznikají náklady. Proto po vlastníkovi vraku nemůžeme vymáhat náhradu," uvedla Vobořilová. Zřejmý rozpor v tvrzení nedokázal nikdo vysvětlit.

Nicméně Tomáš Kepert ze společnosti Autopark, která zajišťuje odtahy a likvidaci vraků, potvrdil, že službu provádí bezplatně. "Máme výdělek z prodaného kovošrotu," vysvětlil.
Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Na muslimy budete potřebovat cepy a vidle, vyzýval muž. Policie ho obvinila

Martin Zapletal, bývalý vojenský policista a válečný veterán z Kosova a Kuvajtu

Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti. Na demonstraci na...

VIDEO: Muž v Praze obtěžoval lidi v tramvaji, cestující ho vyhodil ven

Dvojice podle svědka napadala cestující v tramvaji

Potyčka několika cestujících se odehrála v úterý večer v tramvaji linky číslo 12 na zastávce Újezd v Praze 5. Podle...

Další z rubriky

V šesti stanicích metra se ráno zastavily eskalátory, dvě byly uzavřeny

Přibližně v polovině září se uzavře jeden ze dvou výstupů ze stanice metra...

Na šesti stanicích metra vypadly během ranního provozu eskalátory. Stanice Křižíkova a Palmovka byly nakrátko uzavřeny...

Praha neustoupí, střechu pasáže na Budějovické definitivně čeká demolice

Střecha pasáže u metra Budějovická je v havarijním stavu, magistrát proto...

Bezvýsledná jednání se tento týden změnila ve válku slov. Magistrát a vedení Domu bytové kultury (DBK) se vzájemně...

V Královské zahradě roste královská květina, Pražský hrad zve na Předjaří

Královská zahrada Pražského hradu nabízí na Předjaří 2018 i letos výlet do...

V Empírovém skleníku v Královské zahradě na Pražském hradě začala v pátek výstava jarních květin. Předjaří je věnováno...

Najdete na iDNES.cz