Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z důvěřivého vdovce vylákala miliony, soud jí potvrdil 6,5 roku vězení

  11:46aktualizováno  11:46
Vrchní soud v Praze rozhodl, že Eva Peštová musí na 6,5 roku za mříže. Potvrdil tak trest, který za podvodné vylákání milionů z důvěřivého vdovce uložil už městský soud. Žena mužem manipulovala, dokonce ho přesvědčila k tajné svatbě s tím, že budou společně dědit. Odvolací soud pouze upřesnil výši škody na 9,88 milionu korun.

Obžalovaná Eva Dostálová Peštová u soudu (1. 10. 2015) | foto: Jiří Pánek, iDNES.cz

Soudkyně Lenka Konopová uvedla, že pražský městský soud správně hodnotil důkazy a není důvodů na jeho závěrech nic měnit. Pouze zřejmě nedopatřením dva případy vylákání peněz z odůvodnění soudu vypadly.

„Zjistili jsme to, že součet neodpovídá jednotlivým položkám, zřejmě omylem soud vypustil ze sumy útoků dva konkrétní útoky. V situaci, kdy odvolání podala jen obžalovaná, nemůžeme o vině za tyto útoky rozhodnout. Proto jsme ji zprostili,“ vysvětlila, proč je částka nižší. Mimo to provedl vrchní soud ještě několik drobných úprav.

Peštová u soudu nebyla. Dříve se hájila, že peníze dostávala díky náklonnosti poškozeného a nikoli na základě smyšlených historek o dědictví po mrtvé sestře v Kanadě či léčení dítěte této dcery.

Její advokátka Helena Martiňáková v odvolání uvedla, že „bez důvodných pochybností nebylo prokázáno, v jaké výši poškozený obžalované půjčil.“ Uznala jen částku 365 tisíc korun. Navíc vztah její klientky s poškozeným byl podle ní reálný, žili partnerským životem.

Státní zástupce a nakonec i soud její tvrzení odmítl. Soudkyně mluvila o citovém vydírání a manipulaci ze strany Peštové. „Poškozený do poslední chvíle nebyl schopen pochopit, že je klamán,“ řekla.

Peníze od vdovce měla pro vlastní potřebu

Pražský městský soud uložil v lednu Peštové 6,5 roku vězení. Soudkyně Monika Křikavová tehdy označila za nemravnou obhajobu obžalované, která tvrdila, že se jí vše děje jen proto, že je Romka. „U každého člověka platí: nekradu, nepodvádím, nelžu,“ uvedla tehdy soudkyně. Peštové uložila, aby vdovci nahradila způsobenou škodu, ale sama přiznala, že muž má téměř nulovou možnost získat peníze zpět (více o verdiktu městského soudu zde).

Peštová se s Jaromírem D. seznámila v roce 2012, když si pronajala byt v jeho domě v pražské Libni. Vdovci namluvila, že v Kanadě zemřela její sestra, a že po ní má dědit (více zde). Tvrdila také, že do své péče chce získat neteř. Pod touto záminkou z muže vylákala nejprve desetitisícové částky, které jí měly uhradit letenky do Kanady a dědické řízení.

Postupně si vymýšlela další a další náklady. Vdovci říkala, že dává úplatky soudcům, nebo že musí zaplatit drahou operaci nádoru své dceři. Vyšetřovatelé ale zjistili, že dcera je ve skutečnosti zdravá a žádné takové léčení nepotřebuje a že údajně zesnulá sestra je naživu.

Peníze Peštová používala pro svou vlastní potřebu. „Dne 5. 8. 2013 získala částku 57 tisíc korun s tím, že se jedná o půjčku, aby vyřešila své akutní zdravotní problémy, přičemž peníze použila na plastiku prsou,“ uvádí se v jenom z bodů obžaloby. Jaromírovi jeho nájemnice slibovala, že mu peníze splatí, jakmile vyřídí dědictví po sestře ve výši 40 milionů korun.

Vdovce nakonec i přemluvila k tajnému sňatku a předmanželské smlouvě. Patrně ho přesvědčila, že jako manželé získají sestřino dítě i dědictví snáze. V říjnu roku 2013 se vzali. Jaromír o sňatku neřekl ani svým příbuzným. Do února 2014 ho žena podle žalobkyně Jaromíry Biolkové stihla připravit celkem o 11 682 000 korun. Soud nakonec částku upravil na necelých 11 milionů.

Odůvodnění rozsudku u pražského městského soudu.

Autor:Nejčtenější

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Sobotní požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do...Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Další z rubriky

Požár hotelu v Praze policie vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

Policie vyčíslila škodu, kterou způsobil sobotní požár v hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici. Případ...

Při honu na Kutnohorsku někdo postřelil myslivce. Ten na místě zemřel

Myslivecká puška

V sobotu odpoledne vyjížděli policisté k tragické události na Kutnohorsku. Při honu zde byl postřelen...

Řidička na Kolínsku vjela do zákazu vjezdu a těžce havarovala

Mladá řidička havarovala na Kutnohorsku (21. ledna 2018).

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahují na Kolínsku u nehody osobního automobilu. Dvacetiletou...

Najdete na iDNES.cz