Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitelka z nás dělala skauty, popisují učitelé atmosféru hrůzovlády

  9:47aktualizováno  9:47
Když radní především kvůli manažerskému selhání odvolali ředitelku Janu Křížovou z vedení Středního odborného učiliště služeb v Praze 9, strhla se lavina emotivních reakcí. Škola jako by se rozdělila na dva tábory. Učitelé i žáci popsali atmosféru, kterou ve škole nastolila odvolaná ředitelka.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na jedné straně stojí někteří bývalí i současní učitelé, studenti a přidal se k nim i bývalý ředitel. Ti všichni redakci MF DNES v uplynulých dnech uvedli, že podle nich je odvolání oprávněné a že se jim díky tomu ulevilo.

Co předcházelo odvolání ředitelky?

  • Česká školní inspekce na školu zavítala v říjnu loňského roku a v inspekční zprávě poté uvedla spoustu pochybení.
  • Vytýkala v ní například to, že se ve škole v krátké době vystřídala spousta pedagogů.
  • Dále inspekce kritizovala, že na škole byla zrušena místa vedoucích odborného výcviku a že spousta hodin žákům odpadala, protože škola nezajistila suplování.

Na druhé straně stojí žáci, kteří organizují a podepisují petici proti odvolání Křížové, a pak samozřejmě sama Jana Křížová, která se vůči kritice ostře ohrazuje a bojuje podle svých slov tím, že se neskrývá, naopak vystupuje v médiích a sama přišla i na zmíněné jednání radních.

Atmosféra hrůzovlády

„Odučil jsem 43 let, z toho 31 jako zástupce ředitele. Paní ředitelka se ze mě pokoušela dělat malého skautíka, který stojí před stanem a čeká, až mu ho někdo oboduje, jaký tam má pořádek,“ uvedl Jaroslav Pech. Kde je tedy pravda?

Ve škole se střídala spousta pedagogů. Konkrétně čtyřicet během dvou let. To byla také jedna z věcí, které exředitelce vytýkala Česká školní inspekce. Sama Křížová dnes uznává, že to je vysoké číslo, ale dodává, že je ho třeba „rozklíčovat“. „Odešli pouze ti, kteří nesplňovali kvalifikaci,“ říká. Takových podle ní bylo pět. Například dalším devíti lidem skončila smlouva na dobu určitou a čtrnáct jich výpověď dalo samo s tím, že odešli třeba kvůli nabídkám na lepší práci.

„Neznali mě, a proto dávali výpovědi. Někdo mi například řekl, že už tam nechce být dál, já mu na to řekla, že jsem ani neměla čas poznat jeho práci. Mezi učiteli převládla nechuť ke změnám a vlna solidarity s původním vedením,“ tvrdí Křížová.

Protože chyběli pedagogové, odpadaly hodiny a hrozilo, že se nestihne odučit tolik hodin, kolik jich stanovuje zákon. Jedna z tamních studentek, Milada Pátková, proto podala stížnost na magistrát.

Další případ

Odvolání ředitele školy se nevidí často. Když se tak stane, musí existovat závažný důvod. V Praze byli za uplynulý měsíc odvolání hned dva ředitelé škol.

Poprvé v únoru, kdy pražští radní odvolali ředitele Františka Bártla z vedení průmyslové školy Na Třebešíně poté, co se ukázalo, že tamní žáci šikanovali učitelku, která později zemřela (více o případu najdete zde).

„Když onemocněl kantor na odborný předmět, buď vše odpadlo, nebo vše bylo suplované takovým způsobem, že se učitel zajímal jen o to, jak se máme,“ říká studentka. Exředitelka se prý snažila problém řešit tím, že nabrala nové učitele. Ti však podle jejích oponentů byli velmi nekvalitní.

„Volali mi ředitelé z jiných škol a smáli se, proč je nabíráme, protože tyto učitele sami vyloučili s tím, že třeba kradli tržby,“ uvedl pro MF DNES Petr Němec, předchůdce Jany Křížové ve funkci ředitele učiliště.

„Co jsem měla dělat? Pedagogové chyběli, kdo měl tedy učit? Kontaktovala jsem ostatní školy, hledali jsme mezi kantory, kteří sháněli práci, a současně jsme oslovili fakulty,“ oponuje Křížová.

Podle exředitelky za celým problémem stojí osobní rozpory. Když se prý hlásila do konkurzu na ředitelku, mezi adepty bylo i několik letitých pracovníků školy, ale ti v tendru neuspěli. Fakt, že přišla odjinud, prý způsobil, že učitelé odmítali změnu.

Podle učitelky Martiny Kotrbové, která na učilišti v Praze 9 působí, za problémy stojí spíš přístup samotné exředitelky. „Problém byl v komunikaci s kantory. Nastoupila do školy, která nebyla nepřátelsky laděná. Ale její nástup byl neurvalý, neprofesionální,“ říká.

Studenti za ředitelku bojují

Bývalé ředitelky se však zastávají studenti, kteří zorganizovali petici proti jejímu odvolání. „Paní ředitelka se ke mně vždycky chovala slušně, i k ostatním studentům, a udělala spoustu změn. Nechala opravit bufet či zmodernizovat učebny. Vždy byla milá, její odvolání mě zaskočilo,“ sdělila studentka, která si nepřála být jmenována.

Další studenti, se kterými MF DNES mluvila, hovoří zcela opačně. Zmiňují se dokonce o šikaně, o šikaně učitelů. „Ředitelka šikanovala některé kantory. Někteří chodili do hodin a kolikrát se i rozbrečeli, jak byli psychicky vydeptaní a pod nátlakem. V té škole byly samé intriky, naschvály,“ napsala redakci jedna ze studentek, která rovněž chtěla zůstat v anonymitě.

Například podle zmiňovaného Jaroslava Pecha museli kantoři stát v pozoru před třídou a zpovídat se z toho, zda správně smazali tabuli či zalili kytky. „Snášet takové věci je pod mojí úroveň, dal jsem výpověď, považoval jsem to za určitý druh šikany,“ uvedl Pech.

„Nikoho jsem nikdy nešikanovala, vždy jsem vystupovala slušně,“ reagovala na stížnosti exředitelka. Ohrazuje se také proti výtkám, že kadeřnicím zrušila provozovnu v Šafaříkově ulici a že nyní nemají kde si střihání zkoušet. Podle ní tam byly dívky ve špatných podmínkách a kvůli plísni měly i zdravotní potíže. Rozhodla se proto zřídit salon přímo ve škole a rozšířit kosmetické studio, které tam již bylo zavedené.

„Pan ředitel předtím, než odešel, udělal plno nestandardních kroků. Visely mi tam faktury, neplatili dodavatelé. Než jsem stačila něco vyřešit, přišla kontrola. Něco jsem tedy napravit stihla, ale potřebovala bych víc času,“ dodává Křížová. Co by dnes udělala jinak? „Od prvního dne bych si najala právníka,“ uzavírá.
Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Policie má svědky tragédie u Horoměřic, autobus před srážkou troubil

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic

Středočeským policistům se již přihlásili svědci tragické páteční nehody autobusu nedaleko Horoměřic u Prahy. Doufají,...Autobus u Horoměřic boural na zrádné rovince, která svádí k rychlosti

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tragická nehoda autobusu se třemi mrtvými se stala na rovném úseku, který podle Horoměřických svádí k rychlosti a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Zlatý podraz: Welsch je hvězdou v italské reprezentaci a čeká ho prohra

Momentka z natáčení filmu Zlatý podraz v Průmyslovém paláci: Jiří Welsch v roli...

V bohaté basketbalové kariéře Jiří Welsch ještě nekončí. Své pole působnosti naopak rozšířil napříč zeměmi i věky. K...

Další z rubriky

Provoz v Žitné může přibrzdit oprava vodovodu, práce potrvají tři roky

Štěpánská a Žitná

V pondělí začala rekonstrukce vodovodu v pražské Žitné ulici, kvůli které byl částečně uzavřen jeden pruh. Během špičky...

D10 u Prahy zablokoval bourající kamion, kvůli sněhu stála i D3

Dálnici D10 uzavřela nehoda kamionu (16.1.2018)

Nehoda osobního a nákladního vozu uzavřela dálnici D10 na 38. kilometru ve směru na Prahu poblíž Pískové Lhoty. Nikdo...

Palachův dům má protínat černá hrana zla, památník má ale zpoždění

Dosavadní podoba domu ve Všetatech, kde mladý Palach vyrůstal.

Rodinný dům ve Všetatech na Mělnicku, kde vyrůstal Jan Palach, by měl letos v srpnu mít podobu památníku, zatím ale...

Najdete na iDNES.cz