Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitelka z nás dělala skauty, popisují učitelé atmosféru hrůzovlády

  9:47aktualizováno  9:47
Když radní především kvůli manažerskému selhání odvolali ředitelku Janu Křížovou z vedení Středního odborného učiliště služeb v Praze 9, strhla se lavina emotivních reakcí. Škola jako by se rozdělila na dva tábory. Učitelé i žáci popsali atmosféru, kterou ve škole nastolila odvolaná ředitelka.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na jedné straně stojí někteří bývalí i současní učitelé, studenti a přidal se k nim i bývalý ředitel. Ti všichni redakci MF DNES v uplynulých dnech uvedli, že podle nich je odvolání oprávněné a že se jim díky tomu ulevilo.

Co předcházelo odvolání ředitelky?

  • Česká školní inspekce na školu zavítala v říjnu loňského roku a v inspekční zprávě poté uvedla spoustu pochybení.
  • Vytýkala v ní například to, že se ve škole v krátké době vystřídala spousta pedagogů.
  • Dále inspekce kritizovala, že na škole byla zrušena místa vedoucích odborného výcviku a že spousta hodin žákům odpadala, protože škola nezajistila suplování.

Na druhé straně stojí žáci, kteří organizují a podepisují petici proti odvolání Křížové, a pak samozřejmě sama Jana Křížová, která se vůči kritice ostře ohrazuje a bojuje podle svých slov tím, že se neskrývá, naopak vystupuje v médiích a sama přišla i na zmíněné jednání radních.

Atmosféra hrůzovlády

„Odučil jsem 43 let, z toho 31 jako zástupce ředitele. Paní ředitelka se ze mě pokoušela dělat malého skautíka, který stojí před stanem a čeká, až mu ho někdo oboduje, jaký tam má pořádek,“ uvedl Jaroslav Pech. Kde je tedy pravda?

Ve škole se střídala spousta pedagogů. Konkrétně čtyřicet během dvou let. To byla také jedna z věcí, které exředitelce vytýkala Česká školní inspekce. Sama Křížová dnes uznává, že to je vysoké číslo, ale dodává, že je ho třeba „rozklíčovat“. „Odešli pouze ti, kteří nesplňovali kvalifikaci,“ říká. Takových podle ní bylo pět. Například dalším devíti lidem skončila smlouva na dobu určitou a čtrnáct jich výpověď dalo samo s tím, že odešli třeba kvůli nabídkám na lepší práci.

„Neznali mě, a proto dávali výpovědi. Někdo mi například řekl, že už tam nechce být dál, já mu na to řekla, že jsem ani neměla čas poznat jeho práci. Mezi učiteli převládla nechuť ke změnám a vlna solidarity s původním vedením,“ tvrdí Křížová.

Protože chyběli pedagogové, odpadaly hodiny a hrozilo, že se nestihne odučit tolik hodin, kolik jich stanovuje zákon. Jedna z tamních studentek, Milada Pátková, proto podala stížnost na magistrát.

Další případ

Odvolání ředitele školy se nevidí často. Když se tak stane, musí existovat závažný důvod. V Praze byli za uplynulý měsíc odvolání hned dva ředitelé škol.

Poprvé v únoru, kdy pražští radní odvolali ředitele Františka Bártla z vedení průmyslové školy Na Třebešíně poté, co se ukázalo, že tamní žáci šikanovali učitelku, která později zemřela (více o případu najdete zde).

„Když onemocněl kantor na odborný předmět, buď vše odpadlo, nebo vše bylo suplované takovým způsobem, že se učitel zajímal jen o to, jak se máme,“ říká studentka. Exředitelka se prý snažila problém řešit tím, že nabrala nové učitele. Ti však podle jejích oponentů byli velmi nekvalitní.

„Volali mi ředitelé z jiných škol a smáli se, proč je nabíráme, protože tyto učitele sami vyloučili s tím, že třeba kradli tržby,“ uvedl pro MF DNES Petr Němec, předchůdce Jany Křížové ve funkci ředitele učiliště.

„Co jsem měla dělat? Pedagogové chyběli, kdo měl tedy učit? Kontaktovala jsem ostatní školy, hledali jsme mezi kantory, kteří sháněli práci, a současně jsme oslovili fakulty,“ oponuje Křížová.

Podle exředitelky za celým problémem stojí osobní rozpory. Když se prý hlásila do konkurzu na ředitelku, mezi adepty bylo i několik letitých pracovníků školy, ale ti v tendru neuspěli. Fakt, že přišla odjinud, prý způsobil, že učitelé odmítali změnu.

Podle učitelky Martiny Kotrbové, která na učilišti v Praze 9 působí, za problémy stojí spíš přístup samotné exředitelky. „Problém byl v komunikaci s kantory. Nastoupila do školy, která nebyla nepřátelsky laděná. Ale její nástup byl neurvalý, neprofesionální,“ říká.

Studenti za ředitelku bojují

Bývalé ředitelky se však zastávají studenti, kteří zorganizovali petici proti jejímu odvolání. „Paní ředitelka se ke mně vždycky chovala slušně, i k ostatním studentům, a udělala spoustu změn. Nechala opravit bufet či zmodernizovat učebny. Vždy byla milá, její odvolání mě zaskočilo,“ sdělila studentka, která si nepřála být jmenována.

Další studenti, se kterými MF DNES mluvila, hovoří zcela opačně. Zmiňují se dokonce o šikaně, o šikaně učitelů. „Ředitelka šikanovala některé kantory. Někteří chodili do hodin a kolikrát se i rozbrečeli, jak byli psychicky vydeptaní a pod nátlakem. V té škole byly samé intriky, naschvály,“ napsala redakci jedna ze studentek, která rovněž chtěla zůstat v anonymitě.

Například podle zmiňovaného Jaroslava Pecha museli kantoři stát v pozoru před třídou a zpovídat se z toho, zda správně smazali tabuli či zalili kytky. „Snášet takové věci je pod mojí úroveň, dal jsem výpověď, považoval jsem to za určitý druh šikany,“ uvedl Pech.

„Nikoho jsem nikdy nešikanovala, vždy jsem vystupovala slušně,“ reagovala na stížnosti exředitelka. Ohrazuje se také proti výtkám, že kadeřnicím zrušila provozovnu v Šafaříkově ulici a že nyní nemají kde si střihání zkoušet. Podle ní tam byly dívky ve špatných podmínkách a kvůli plísni měly i zdravotní potíže. Rozhodla se proto zřídit salon přímo ve škole a rozšířit kosmetické studio, které tam již bylo zavedené.

„Pan ředitel předtím, než odešel, udělal plno nestandardních kroků. Visely mi tam faktury, neplatili dodavatelé. Než jsem stačila něco vyřešit, přišla kontrola. Něco jsem tedy napravit stihla, ale potřebovala bych víc času,“ dodává Křížová. Co by dnes udělala jinak? „Od prvního dne bych si najala právníka,“ uzavírá.
Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Za vybržďování dostal řidič devět let, v autě na dálnici zemřel kojenec

Vybržďovač Kostner dostal za smrtelnou nehodu devítiletý trest. (15.11.2017)

Soud poslal na devět let do vězení šestatřicetiletého Martina Kostnera, který vybržďováním loni v prosinci způsobil na...

Kradl v památníku Gabčíka či Kubiše. Teď se bojí, že přijde o práci

Michal Sedlmajer kradl v Národním památníku hrdinů heydrichiády

Čtyřiadvacetiletý Michal Sedlmajer, který letos v červenci ukradl peníze z kasičky v Národním památníku hrdinů...

Policie po 33 letech objasnila vraždu, pachatel vyvázne bez trestu

Násilí (ilustrační foto)

Pražští policisté po třiatřiceti letech objasnili vraždu 46letého muže, kterého útočník uškrtil v jeho bytě na...Další z rubriky

Za vyražené zuby muže v metru dostali bratři podmínky. Opilce napomenul

Násilníci brutálně napadli muže ve stanici metra.

Dva bratři, čtyřiadvacetiletý Miloslav a dvaadvacetiletý Jaroslav Smetanovi, kteří začátkem června napadli ve stanici...

Výtah do stanice metra Anděl přes hodinu nefungoval. Lidé ho přetížili

Výtah do stanice metra Anděl je mimo provoz

Cestující, kteří chtěli odpoledne použít bezbariérový výtah do stanice metra Anděl, měli smůlu. Zařízení totiž bylo...

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...

Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?Najdete na iDNES.cz