Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odvolání Liche se plánovalo, tvrdí člen dozorčí rady. Vodrážka to popírá

  11:12aktualizováno  11:12
Odvolaný šéf pražského Dopravního podniku Vladimír Lich uvedl, že o svém konci věděl několik dní dopředu. Místopředseda dozorčí rady David Vodrážka to odmítá s tím, že to byla bezprostřední reakce. Jiný člen rady však o plánu na odvolání mluvil hned ve středu.

Vladimír Lich uvedl, že o odvolání věděl předem. | foto: Petr ČubaniDNES.cz

Když se redakce iDNES.cz snažila ve středu získat informace, zda byl Vladimír Lich odvolán, volala oběma místopředsedům dozorčí rady Davidu Vodrážkovi i Jiřímu Čadovi. Telefon zvedl druhý jmenovaný. Řekl, že je na dovolené, ale že odvolání šéfa Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) bylo plánované a že má informaci, že se tak stalo.

Primátor Svoboda odpoví čtenářům iDNES.cz on-line

Na dění v Dopravním podniku se ptejte v pátek 17. srpna od 12:00

Slova o plánovaném kroku zopakoval i napodruhé, když se ho redaktor ptal, zda byl Lich odvolán z funkce generálního ředitele nebo předsedy představenstva.

"Já nevím, bohužel jsem na dovolené, tak jsem se nemohl zúčastnit. Ale vím, že se to připravovalo celý, že by měl být odvolán, protože tam nejen, že by měl být poškozený Dopravní podnik, ale i prakticky by se to mělo dotknout i MHD v Praze, co se plánovalo za nějaké kroky," odpověděl Čada, který je nejen místopředsedou, ale i šéfem odborového svazu DP - Autobusy.

To by potvrzovalo slova Vladimíra Liche o tom, že byl odvolán plánovaně, a posílilo jeho tvrzení, že je to útok na primátora Bohuslava Svobodu (více o argumentech Vladimíra Liche zde).

Nic se neplánovalo, tvrdí naopak Vodrážka

Proti takovému tvrzení se ale v médiích postavil místopředseda dozorčí rady a starosta Prahy 13 David Vodrážka. "Nic se dopředu nechystalo. Středeční jednání dozorčí rady bylo řádné a mělo řádně schválený program. Jenže když jsme s předsedou dozorčí rady Jiřím Nouzou položili panu řediteli několik otázek týkajících se témat, o kterých jsem již hovořil, nebyl pan Lich schopen uspokojivě odpovědět. Museli jsme reagovat," řekl iHNED.cz Vodrážka.

Podobně se vyjádřil i člen rady a šéf odborového svazu DP - Metro Jiří Obitko.  "Za sebe mohu stoprocentně říci, že jsem přišel na dozorčí radu a nevěděl jsem, že má dojít k odvolání," odpověděl na dotaz iDNES.cz. 

"Je fér ale konstatovat, že dozorčí rada i skrze mě říkala a předávala generálnímu řediteli usnesení, že v jeho manažerských rozhodnutích jsou chyby, a žádala jejich odstranění. Uvědomoval jsem si, že pokud tyto chyby neodstraní, tak že rada a také já mohu navrhnout jeho odvolání z funkce. To, že se ta manažerská pochybení stupňovala během těch tří měsíců, to je fakt," dodal Obitko.

V budově DPP zasahuje až třicet členů protikorupční policie

Lich stihl ještě před svým středečním odvoláním podat trestní oznámení na několik zaměstnanců DPP kvůli tomu, že v letech 2010 a 2011 údajně uzavřeli nevýhodné smlouvy. Z čela představenstva byl dozorčí radou odvolán v ten samý den, kdy trestní oznámení podával, z postu generálního ředitele ho představenstvo DPP sesadilo ve čtvrtek.

Dění v pražském Dopravním podniku následně nabralo na obrátkách v pátek dopoledne, kdy v centrále ve Vysočanech zasáhla protikorupční policie. Zprávu potvrdil šéf Útvaru pro odhalovaní korupce a finanční kriminality Tomáš Martinec. Podle informací iDNES.cz akce souvisí právě s Lichovými trestními oznámeními. Konkrétní lidé, které Lich nechce jmenovat, jsou přitom podezíráni ze spáchání trestných činů podvodu, pletichy při zadávání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Ani pražský primátor Bohuslav Svoboda nevyloučil variantu, že zásah protikorupční jednotky souvisí s podanými trestními oznámeními. O událostech v sídle DPP se dozvěděl pouze zprostředkovaně. Primátor už ve středu uvedl, že Lichovo odvolání nechápe, podle něj je bývalý šéf DPP schopný manažer a důvody pro takový krok neexistují.

Autoři: ,Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Z nádrže v pražských Stodůlkách policie vylovila utonulého muže

Kolemjdoucí našli v nádrži v pražských Stodůlkách mrtvého plavce

V retenční nádrži v Praze-Stodůlkách našli ráno kolemjdoucí tělo mrtvého muže. Policie vyloučila násilnou smrt. Muž si...

Dotace se Kutné Hoře i Kolínu prodraží, povinná spoluúčast jde do milionů

Bývalá mincovna Vlašský dvůr (11.7.2017)

Opravené památky, nová sportovní hala nebo vybavené školy. Na vše získala Kutná Hora evropské a státní dotace. Jenže...

Kvůli spalničkám zavřeli urgentní příjem v pražském Motole

Fakultní nemocnice Motol.

Lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol zůstane patnáct dní uzavřená. Jeden ze zaměstnanců se nakazil...

Najdete na iDNES.cz