Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Učitelé se střídali, hodiny odpadaly. Rada ředitelku učiliště odvolala

  • 0
Pražští radní v úterý odvolali ředitelku Středního odborného učiliště služeb v Praze 9 Janu Křížovou. Učinili tak hlavně na základě zpráv České školní inspekce, podle které stál ve vedení školy špatně kooperující tým a nedařilo se vytvářet zdravé klima. Vytkla toho ale mnohem víc.

Tak negativní zprávu inspekce prý magistrátní úředníci nepamatují. Kontrola na školu zavítala v říjnu loňského roku a v inspekční zprávě poté uvedla spoustu pochybení.

Ředitelce vytýkala například to, že se ve škole v krátké době střídala spousta pedagogů a k jejich obměně docházelo tak často, že se to vymykalo běžné praxi. Od října roku 2014 došlo k výměně 42 procent vyučujících.

Žáky pak učili pedagogové bez odborné kvalifikace, což znamená, že si diplom teprve dodělávali, fungovali jako záskok za nemocné učitele nebo nebylo možné sehnat kvalifikovanou náhradu. „Pro úroveň a organizaci vzdělávání to představuje riziko,“ stojí v závěrech.

Počet takových učitelů se sice od poslední kontroly snížil, stále takových ale bylo na škole až 20.

„Jedná se o porušení zákona o pedagogických pracovnících, kromě toho, že není výuka zajištěna tak, jak má být, protože zákon říká, kdo má oprávnění na středních školách tohoto typu učit,“ říká k tomu ředitelka odboru školství a mládeže Lenka Němcová.

Učitelé byli mladí a nezkušení

Nejvíce tento problém pocítili budoucí kadeřníci. Počet jejich kantorů se snížil z 25 na 20 v důsledku toho, že na škole byla zrušena místa vedoucích odborného výcviku. Ačkoliv se jednalo o kvalifikované pracovníky, čtyři dostali výpověď, načež škola přijala dalších devět pedagogů, z nichž pět nesplňovalo odbornou kvalifikaci.

„Neuvážené a neefektivní,“ píše se ve zprávě, podle které byli navíc nově nastupující pedagogové mladí a nezkušení.

Sdělte nám svoji zkušenost

Učili jste či učíte na Středním odborném učilišti služeb v Praze 9 a chcete nám říct svůj názor k odvolání ředitelky? Napište nám na e-mail michaela.bunova@mfdnes.cz

Dalším problémem bylo, že spousta hodin žákům odpadala, protože škola nezajistila suplování a hrozilo, že nebude odučeno veškeré učivo stanovené zákonem.

Inspekce pak vytkla také například to, že ředitelka povolila individuální studijní plán žákům, aby mohli chodit do zaměstnání. Kritizovala také zavedení elektronických třídnic. Pokrytí wi-fi totiž nebylo po celé škole.

Ačkoliv se Křížové povedlo napravit několik chyb, které jí inspekce vytýkala, problémy na škole přetrvávaly. Křížová proto musí skončit, rozhodla pražská rada na úterním jednání.

Odvolání oprávněné nebylo, zastal se ředitelky zástupce

Stěžejní pro radu bylo zjištění České školní inspekce, vycházela ale také ze zprávy inspektorátu práce a z některých kontrol odboru školství.

„K odvolání může město jako zřizovatel přistoupit teprve tehdy, když je naplněn některý ze zákonných důvodů, k čemuž v tomto případě jednoznačně došlo,“ uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek.

Jako kontraproduktivní a neuvážená hodnotili inspektoři rozhodnutí učitelky o proplácení přesčasů, rušení některých vyučovacích předmětů a zásahy do učebních plánů. Od loňského ledna dostal magistrát na činnost ředitelky 21 stížností.

Zpráva inspekce překvapila i ředitelku odboru školství a mládeže Lenku Němcovou. „Ve školství se pohybuji mnoho let, tak negativní zprávu jsem ještě nečetla,“ říká.

Ředitelku školy Janu Křížovou se redakci iDNES.cz podařilo kontaktovat ve středu odpoledne. Situaci ale nechtěla komentovat po telefonu a vyžádala si osobní schůzku.

„Odvolání podle mě oprávněné nebylo,“ zastal se jí zástupce ředitelky pro praktické vyučování Jakub Studený. Své vyjádření ale nechtěl rozvádět.

Druhý odvolaný ředitel za tři týdny

Během tří týdnů tak pražští radní odvolali už druhého ředitele střední školy.

Z vedení Střední průmyslové školy Na Třebešíně musel odejít ředitel František Bártl poté, co vyšlo najevo, že tamní studenti šikanovali učitelku, která později zemřela (o případu jsme psali zde).

„Oba ředitelé byli podle mého názoru vyloučeni správně, ale kvůli úplně jiným důvodům. V prvním případě šlo o jednorázové, ale výrazné selhání takové razance, že k odvolání došlo ještě před zprávou inspekce. V tomto případě se jedná o opakované negativní zprávy školní inspekce,“ uvedl k tomu předseda Výboru pro výchovu a vzdělávání Patrik Nacher.