Slavná Olivova léčebna vznikla v roce 1896 jako dětská vychovatelna.

Slavná Olivova léčebna vznikla v roce 1896 jako dětská vychovatelna. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Olivova léčebna má nové pacienty a stáhla dluhy. Může se vyhnout krachu

  • 1
Vedení dětské ozdravovny v Říčanech u Prahy vymyslelo záchranný plán, jak předejít krachu slavného zařízení. Přišlo s novou, unikátní léčbou zažívacích potíží dětí, díky čemuž sehnalo víc pacientů a také víc peněz od pojišťoven. Také získalo milion od obcí.

Dluhy Olivovy dětské léčebny od listopadu klesly zhruba o dva a půl milionu. Ačkoli v té době ředitelka Viola Břeňová počítala dny, kdy kvůli dluhům bude muset zařízení zavřít, nyní se zdá, že se léčebna zachrání.

"Dluhy máme v tuto chvíli zhruba milion a půl. Částka se však mění. Například nám chodí platby od pojišťoven, takže závazky splácíme," řekla ve středu ředitelka Viola Břeňová.

Olivova léčebna

  • Léčebna je unikátní zařízení v Říčanech u Prahy kombinující zdravotní a sociální služby.
  • Vznikla roku 1896 jako dětská vychovatelna.
  • Pomáhá dětem s onemocněním dýchacích cest, pohybového ústrojí a dětem trpícím obezitou.
  • Díky sociálnímu programu Olivovy nadace se tu léčí i děti z chudých rodin.

Olivova léčebna provozuje ve svém areálu i mateřskou školu zejména pro děti z Říčan. I školka pomáhá léčebně vydělávat.

Léčebně s více než stoletou historií se totiž podařilo sehnat dětské pacienty. Například v únoru jich čekají šedesát a mají objednávky už i na březen.

Léčebna pomůže pacientům s obezitou i chorobou jícnu

"Snažíme se získávat klienty například do programu léčby dětské obezity, přičemž jsme se vrátili ke starší metodě, díky které děti zhubly třeba osm až deset kilogramů. Úplně nově nabízíme léčbu refluxní choroby jícnu, a to i lidem, kteří si za ni chtějí sami zaplatit," dodala ředitelka.

Tato nemoc souvisí s poruchou horní části zažívacího traktu. Mimo jiné se projevuje pálením žáhy, nechutenstvím, zvracením, podrážděním dýchacích cest. V dětské populaci přitom přibývá dětí, které těmito obtížemi trpí.

"Nabízíme klientům týdenní pobyt i ambulantní léčbu," dodala ředitelka. Rehabilitace jsou postavené na nácviku správného dýchání a posilování bránice, svalů trupu, kolem páteře a břicha. Díky tomu se zmírní nepříjemné příznaky nemoci a dítě může brát méně léků.

"Tato novinka a léčba obezity, která je nyní u dětí velmi častá, jsou pro Olivovnu perspektivní," podotkla Břeňová. Ozdravovna se navíc již léta věnuje také léčbě respiračních obtíží.

Kromě toho pomohla Olivovně obec Říčany a pražský magistrát, kterému areál patří. Oba úřady jim slíbily půl milionu korun. Stanou se tak spoluzakladateli léčebny. Budou kromě jiného dohlížet na to, aby se ozdravovna znovu nezadlužila. Informovala o tom Česká televize.

Pacienty sehnala až současná ředitelka

Zařízení vybudovali v roce 1896 manželé Louisa a Alois Olivovi jako vychovatelnu. Současně založili i Olivovu nadaci, která má správně chod sponzorovat. Nadace však léčebně s dluhy pomohla jen málo. Půjčila jí 700 tisíc korun, přestože má majetek uložený v hotelech v hodnotě desítek milionů.

Do finančních problémů se léčebna dostala loni na jaře. Běžně měla ozdravovna na jaře finanční potíže, ale loni k nim přibyl dluh milion korun, které si na směnku půjčila bývalá ředitelka Zdeňka Provazníková od firmy Maitrea. Tu založil uhlobaron Antonín Koláček.

Když na to přišla správní rada léčebny, nahradila Provazníkovou novou ředitelkou Darinou Rössl. Manažerka však ve funkci vydržela jen několik málo měsíců.

Rössl se sice podařilo prozkoumat financování léčebny, provést audit a spočítat závazky, ale stejně jako Provazníková nedokázala sehnat dostatek pacientů. Přitom právě na jejich počtu záleží přežití ozdravovny. Břeňová ji ve funkci nahradila loni v listopadu. Původně působila ve správní radě léčebny.