Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kutná Hora zmírnila vyhlášku o hazardu, ustoupily i herny

  9:32aktualizováno  9:32
Vedení Kutné Hory následovalo Beroun a stanovilo přesnou otevírací dobu hostinců. Na rozdíl od Berouna ale pouze těch s výherními automaty. Tyto podniky měly podle vyhlášky, která začne platit v dubnu, zavírat v deset hodin večer. V úterý však zastupitelé své rozhodnutí zmírnili a otvírací dobu prodloužili.
Kutná Hora přijala i vyhlášku, podle které do konce roku 2014 mají zmizet herny z centra města. (Ilustrační snímek)

Kutná Hora přijala i vyhlášku, podle které do konce roku 2014 mají zmizet herny z centra města. (Ilustrační snímek) | foto: Karel KopáčMF DNES

V Kutné Hoře funguje asi třiadvacet heren a podniků s hracími automaty. "Původní vyhláška odsouhlasená loni v prosinci deklarovala otvírací dobu každý den od 16 do 22 hodin. Pak proběhlo jednání s provozovateli heren, kteří předložili memorandum, ve kterém se zavázali k určitým ústupkům. Na základě toho zastupitelstvo provozní dobu prodloužilo v pracovní dny od 10 do 24 hodin a v pátek a sobotu do dvou hodin ráno," popsal místostarosta města Jiří Franc.

Omezení provozu se ale týká jen té části zařízení, kde je herna, zbytek restaurace klidně může mít otevřeno i dlouho po půlnoci. Zastupitelé se podle France rozhodli zmírnit vyhlášku především ze dvou důvodů.

Omezení hazardu

Od 1. dubna vejde v platnost vyhláška, která omezuje provozní dobu kutnohorských heren a podniků s výherními automaty.

Ve všední dny budou herny otevřené od 10 do 24 hodin, v pátek a sobotu od 10 do 02 hodin. Původně chtěla být radnice přísnější, ale s místními provozovateli heren se dohodla, že herny odstraní agresivní reklamu a poutače, pořídí interní kamerový systém a zaměří se na individuální kontroly.

"Zástupce provozovatelů heren prezentoval argument, že drastické omezení hazardu znamená jeho přesun "do podzemí". Lidé nepřestanou hrát, jen to budou dělat načerno. A je lepší mít herny třeba v omezeném provozu, ale pod kontrolou, než je pod kontrolou nemít a nevědět, co se v nich odehrává," vysvětlil místostarosta města.

Peníze půjdou do kultury, herny budou mít kamery

Druhým důvodem je podle něj fakt, že město teď bude díky novému zákonu čerpat z hazardu podstatně vyšší částky než dosud. Loni Kutné Hoře vynesl asi pět až šest milionů korun, teď by to mohlo být odhadem dvakrát více. Tyto peníze by měly být použity v sociální oblasti a na kulturu a sport.

A s ústupky počítají i provozovatelé heren. V následujících měsících třeba odstraní blikající jackpoty a agresivní světelnou reklamu.

"Na žádost městské policie jsou připraveni instalovat do heren kamerové systémy. Po 24. hodině by byli zákazníci vpouštěni dovnitř jen po kontrole," vyjmenoval Andrej Čírtek z Unie herního průmyslu ČR, který se úterního jednání zastupitelstva také zúčastnil.

Zákon nyní městům umožňuje i to, aby se heren zbavila úplně. Takovou vyhlášku schválil třeba Rakovník. Kutná Hora ji přijala také, a do konce roku 2014 mají zmizet herny přinejmenším z centra města.

"Rozhodně je chceme dostat z historického jádra města. Teď ještě jednáme o tom, zda nenechat možnost provozovat herny někde na předměstí, ale zatím je to otevřené," popsal Franc.

Některé herny už interní kamerový systém mají, ty další se zavázaly jej na vlastní náklady pořídit.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Z loupeže luxusních hodinek v Pařížské viní žalobce členy ruského gangu

Obžalovaný Aleksej Lozečnikov. (13.4.2018)

Městský soud v Praze začal projednávat loupež luxusních hodinek za takřka čtyři miliony korun, které si v květnu před...

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Tuny česneku na poli na Kladensku nechal zemědělec, nemohl ho prodat

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

Česnek, který o víkendu obtěžoval svým zápachem lidi u Slaného, vyhodil na pole zemědělec. Šlo o jeho vlastní půdu a...

Najdete na iDNES.cz