Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechci, aby pomluva byla trestný čin, napsal čtenářům senátor Michálek

  18:48aktualizováno  9. listopadu 13:48
Ve fondu životního prostředí musel Libor Michálek skončit poté, co upozornil na korupci. Po zvolení do Senátu chce v horní komoře předkládat zákony týkající se svobodného přístupu k informacím nebo navrhnout, aby pomluva nebyla trestný čin. Napsal to v chatu se čtenáři iDNES.cz.

Nový pražský senátor Libor Michálek odpovídá čtenářům iDNES.cz v on-line rozhovoru. (9. listopadu 2012) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Společným jmenovatelem většiny návrhů bude omezení prostoru pro korupční jednání. Konkrétně se budu zabývat zákonem o svobodném přístupu k informacím, zákonem o obcích, o krajích a zákonem o hlavním městě Praha, zákonem o veřejných zakázkách..." odpověděl mimo jiné Libor Michálek.

Odpovědi senátora Libora Michálka najdete zde

Do Senátu kandidoval v Praze 2 jako nezávislý s podporou Strany zelených, pirátů a lidovců. Získal 74,59 procenta hlasů. Čtenáře tak zajímalo také to, co chce pro Pražany v Senátu udělat.

"V zákoně o hlavním městě Praze hodlám prosazovat změny vedoucí k tomu, aby byla jasně daná odpovědnost řídících fyzických osob. To je dle mých zkušeností velmi vhodné preventivní opatření, aby se neopakovaly realizace předražených projektů bez možnosti dovodit odpovědnost," odvětil senátor.

"Zajímá mě váš postoj k prohlášení Lenky Bradáčové kritizující současnou legislativu ohledně šikanózních žalob a zda v tomto směru budete vyvíjet nějakou iniciativu," zajímalo dalšího čtenáře.

"Za šikanózní považuji například to, když člověk, který upozorní na korupci, je stíhán pro pomluvu. Nebo ten, kdo naplní smysl zákona o svobodném přístupu k informacím, je stíhán za vynášení osobních údajů. Navrhnu, aby pomluva nebyla trestným činem," odpověděl senátor.

Filmy si z internetu nestahuji, napsal senátor

Čtenáře zajímal také vztah Libora Michálka k české pirátské straně, s jejíž podporou kandidoval. "Program pirátské strany klade důraz na informační otevřenost," řekl Michálek.

Podle Michálka právě otevřenost může přispět k tomu, aby na úřadech nevznikaly a neplatily se zbytečné a předražené projekty.

"Pirátská strana má velkou podporu mezi mladými lidmi. Dovedu si představit, že během několika let může její podpora být podobná jako v Německu, kde je přes 10 procent," dodal v další odpovědi.

Filmy z internetu si prý nestahuje. Michálek zároveň popřel tvrzení jednoho z čtenářů, že žádal o podporu komunisty. "KSČM jsem o podporu neprosil," uvedl.

Proti vlivu kmotrů a developerů chce pak nově zvolený senátor bojovat tím, aby byla posílena role místních referend. "Navrhnu změnu zákona o místním referendu, aby tento institut mohl být efektivněji využíván při rozhodování o velkých projektech, které se dotýkají života občanů," vysvětlil čtenářům.

Některé zajímalo, zda nehodlá založit novou politickou stranu. To Michálek v tuto chvíli neplánuje. "Takový krok je vždy spojen s rizikem diskreditace kvůli nějakému jedinci. Jsem spíše pro volební systém, který by byl více postaven na volbě osobností, které se například již osvědčily v místní nebo krajské politice," odpověděl.

Zájmu čtenářů neunikly ani přímá volba prezidenta, která se uskuteční v lednu. Zajímalo je, zda i Michálek má mezi kandidáty svého favorita. "Podporuji Táňu Fischerovou nebo Zuzanu Roithovou. Nicméně, pokud by průzkumy, které budu považovat za relativně nezávislé, indikovaly nízké šance těchto dam na postup do druhého kola, budu zvažovat podporu i dalším kandidátům," odpověděl Michálek.

Autor:Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

Dva Nizozemce poslal soud kvůli útoku na číšníka do vazby, tři vyhostil

Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek projednával trest pro pětici Nizozemců,...

Soud potrestal první členy skupiny cizinců, kteří o víkendu napadli a vážně zranili číšníka v Praze. Tři Nizozemci...

Další z rubriky

Zachránili jsme je, hájí se aktivistky viněné z krádeže farmářových psů

Západosibiřská lajka

U Okresního soudu v Benešově začalo hlavní líčení v kauze ukradených psů ze statku v Jankově. Obžalovaní jsou...

Pražská koalice se rozpadá, ANO hrozí výpovědí koaliční smlouvy

Noví pražští zastupitelé skládají slib (26.11.2014)

Půl roku před komunálními volbami přichází zpráva o možném rozpadu pražské koalice. Hnutí ANO jedná o vypovězení...

VIDEO: Dělník nepřežil pád do sila s cementem, tělo vynesli hasiči

V betonárce v Kněževsi zemřel dělník, spadl do sila s cementem

V betonárce v Kněževsi v Praze-západ spadl ve středu dělník do sila s cementem. Nehodu nepřežil. Záchranka do nemocnice...

Najdete na iDNES.cz