Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechci, aby pomluva byla trestný čin, napsal čtenářům senátor Michálek

  18:48aktualizováno  9. listopadu 13:48
Ve fondu životního prostředí musel Libor Michálek skončit poté, co upozornil na korupci. Po zvolení do Senátu chce v horní komoře předkládat zákony týkající se svobodného přístupu k informacím nebo navrhnout, aby pomluva nebyla trestný čin. Napsal to v chatu se čtenáři iDNES.cz.

Nový pražský senátor Libor Michálek odpovídá čtenářům iDNES.cz v on-line rozhovoru. (9. listopadu 2012) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Společným jmenovatelem většiny návrhů bude omezení prostoru pro korupční jednání. Konkrétně se budu zabývat zákonem o svobodném přístupu k informacím, zákonem o obcích, o krajích a zákonem o hlavním městě Praha, zákonem o veřejných zakázkách..." odpověděl mimo jiné Libor Michálek.

Odpovědi senátora Libora Michálka najdete zde

Do Senátu kandidoval v Praze 2 jako nezávislý s podporou Strany zelených, pirátů a lidovců. Získal 74,59 procenta hlasů. Čtenáře tak zajímalo také to, co chce pro Pražany v Senátu udělat.

"V zákoně o hlavním městě Praze hodlám prosazovat změny vedoucí k tomu, aby byla jasně daná odpovědnost řídících fyzických osob. To je dle mých zkušeností velmi vhodné preventivní opatření, aby se neopakovaly realizace předražených projektů bez možnosti dovodit odpovědnost," odvětil senátor.

"Zajímá mě váš postoj k prohlášení Lenky Bradáčové kritizující současnou legislativu ohledně šikanózních žalob a zda v tomto směru budete vyvíjet nějakou iniciativu," zajímalo dalšího čtenáře.

"Za šikanózní považuji například to, když člověk, který upozorní na korupci, je stíhán pro pomluvu. Nebo ten, kdo naplní smysl zákona o svobodném přístupu k informacím, je stíhán za vynášení osobních údajů. Navrhnu, aby pomluva nebyla trestným činem," odpověděl senátor.

Filmy si z internetu nestahuji, napsal senátor

Čtenáře zajímal také vztah Libora Michálka k české pirátské straně, s jejíž podporou kandidoval. "Program pirátské strany klade důraz na informační otevřenost," řekl Michálek.

Podle Michálka právě otevřenost může přispět k tomu, aby na úřadech nevznikaly a neplatily se zbytečné a předražené projekty.

"Pirátská strana má velkou podporu mezi mladými lidmi. Dovedu si představit, že během několika let může její podpora být podobná jako v Německu, kde je přes 10 procent," dodal v další odpovědi.

Filmy z internetu si prý nestahuje. Michálek zároveň popřel tvrzení jednoho z čtenářů, že žádal o podporu komunisty. "KSČM jsem o podporu neprosil," uvedl.

Proti vlivu kmotrů a developerů chce pak nově zvolený senátor bojovat tím, aby byla posílena role místních referend. "Navrhnu změnu zákona o místním referendu, aby tento institut mohl být efektivněji využíván při rozhodování o velkých projektech, které se dotýkají života občanů," vysvětlil čtenářům.

Některé zajímalo, zda nehodlá založit novou politickou stranu. To Michálek v tuto chvíli neplánuje. "Takový krok je vždy spojen s rizikem diskreditace kvůli nějakému jedinci. Jsem spíše pro volební systém, který by byl více postaven na volbě osobností, které se například již osvědčily v místní nebo krajské politice," odpověděl.

Zájmu čtenářů neunikly ani přímá volba prezidenta, která se uskuteční v lednu. Zajímalo je, zda i Michálek má mezi kandidáty svého favorita. "Podporuji Táňu Fischerovou nebo Zuzanu Roithovou. Nicméně, pokud by průzkumy, které budu považovat za relativně nezávislé, indikovaly nízké šance těchto dam na postup do druhého kola, budu zvažovat podporu i dalším kandidátům," odpověděl Michálek.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Lídr Pirátů doufá v pražskou vládu bez kmotrů, tramvaje by vedl okruhem

Kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib, Piráti.(17.9.2018)

Nebudou jen křiklouny z opozice. Lídr Pirátů Zdeněk Hřib je přesvědčen, že jeho strana zvládne i vládnout. Vystudovaný...

Štiřínský zámek rozezní koncerty, výstava připomene Josefa Suka

Josef Suk na zámku Štiřín v roce 1998

V neděli začíná cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín. Jednou měsíčně zámecké prostory naplní hudba od Dvořáka, Mozarta,...

V noci zasáhl Prahu silný vítr, hasiči vyjeli k padesáti případům

Silný vítr v noci zasáhl Prahu, hasiči vyjeli k padesáti případům. (21. 9. 2018)

V pátek od půl osmé večer zasáhl západní a severní část Prahy silný vítr, který vyvracel převážně stromy. Do pražských...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz