Nový pražský senátor Libor Michálek odpovídá čtenářům iDNES.cz v on-line...

Nový pražský senátor Libor Michálek odpovídá čtenářům iDNES.cz v on-line rozhovoru. (9. listopadu 2012) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nechci, aby pomluva byla trestný čin, napsal čtenářům senátor Michálek

  • 26
Ve fondu životního prostředí musel Libor Michálek skončit poté, co upozornil na korupci. Po zvolení do Senátu chce v horní komoře předkládat zákony týkající se svobodného přístupu k informacím nebo navrhnout, aby pomluva nebyla trestný čin. Napsal to v chatu se čtenáři iDNES.cz.

"Společným jmenovatelem většiny návrhů bude omezení prostoru pro korupční jednání. Konkrétně se budu zabývat zákonem o svobodném přístupu k informacím, zákonem o obcích, o krajích a zákonem o hlavním městě Praha, zákonem o veřejných zakázkách..." odpověděl mimo jiné Libor Michálek.

Odpovědi senátora Libora Michálka najdete zde

Do Senátu kandidoval v Praze 2 jako nezávislý s podporou Strany zelených, pirátů a lidovců. Získal 74,59 procenta hlasů. Čtenáře tak zajímalo také to, co chce pro Pražany v Senátu udělat.

"V zákoně o hlavním městě Praze hodlám prosazovat změny vedoucí k tomu, aby byla jasně daná odpovědnost řídících fyzických osob. To je dle mých zkušeností velmi vhodné preventivní opatření, aby se neopakovaly realizace předražených projektů bez možnosti dovodit odpovědnost," odvětil senátor.

"Zajímá mě váš postoj k prohlášení Lenky Bradáčové kritizující současnou legislativu ohledně šikanózních žalob a zda v tomto směru budete vyvíjet nějakou iniciativu," zajímalo dalšího čtenáře.

"Za šikanózní považuji například to, když člověk, který upozorní na korupci, je stíhán pro pomluvu. Nebo ten, kdo naplní smysl zákona o svobodném přístupu k informacím, je stíhán za vynášení osobních údajů. Navrhnu, aby pomluva nebyla trestným činem," odpověděl senátor.

Filmy si z internetu nestahuji, napsal senátor

Čtenáře zajímal také vztah Libora Michálka k české pirátské straně, s jejíž podporou kandidoval. "Program pirátské strany klade důraz na informační otevřenost," řekl Michálek.

Podle Michálka právě otevřenost může přispět k tomu, aby na úřadech nevznikaly a neplatily se zbytečné a předražené projekty.

"Pirátská strana má velkou podporu mezi mladými lidmi. Dovedu si představit, že během několika let může její podpora být podobná jako v Německu, kde je přes 10 procent," dodal v další odpovědi.

Filmy z internetu si prý nestahuje. Michálek zároveň popřel tvrzení jednoho z čtenářů, že žádal o podporu komunisty. "KSČM jsem o podporu neprosil," uvedl.

Proti vlivu kmotrů a developerů chce pak nově zvolený senátor bojovat tím, aby byla posílena role místních referend. "Navrhnu změnu zákona o místním referendu, aby tento institut mohl být efektivněji využíván při rozhodování o velkých projektech, které se dotýkají života občanů," vysvětlil čtenářům.

Některé zajímalo, zda nehodlá založit novou politickou stranu. To Michálek v tuto chvíli neplánuje. "Takový krok je vždy spojen s rizikem diskreditace kvůli nějakému jedinci. Jsem spíše pro volební systém, který by byl více postaven na volbě osobností, které se například již osvědčily v místní nebo krajské politice," odpověděl.

Zájmu čtenářů neunikly ani přímá volba prezidenta, která se uskuteční v lednu. Zajímalo je, zda i Michálek má mezi kandidáty svého favorita. "Podporuji Táňu Fischerovou nebo Zuzanu Roithovou. Nicméně, pokud by průzkumy, které budu považovat za relativně nezávislé, indikovaly nízké šance těchto dam na postup do druhého kola, budu zvažovat podporu i dalším kandidátům," odpověděl Michálek.