Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Práce v ulicích urychlujeme, píší správci čtenářům. Ne všechno dělá TSK

  13:23aktualizováno  13:23
Generální ředitel pražské Technické správy komunikací Petr Smolka a jeho spolupracovníci odpověděli čtenářům iDNES.cz na otázky k opravám ulic v metropoli. Zejména ty na páteřních komunikacích začátkem prázdnin prověřily nervy řidičů. „Díky prodlouženým směnám zkracujeme termíny opravy Dobříšské,“ napsal Smolka k jednomu z problémů posledních dnů.

Generální ředitel TSK Praha Petr Smolka (vpravo) při kontrole rekonstrukce Dobříšské ulice. | foto: TSK Praha

Otázek pro TSK přišlo kolem sedmdesáti. Některé se opakovaly nebo se týkaly velmi podobné lokality či problému, jiné zase jen okrajových částí s menším počtem obyvatel. Redakční výběr dotazů ke zodpovězení se proto pokusil zasáhnout co největší plochu hlavního města s co nejvyšším počtem lidí, které by odpověď mohla zajímat. Z celkového počtu položených otázek je to zhruba polovina.

Odpovědi šéfa Technické správy komunikací najdete zde

Výběr otázek, které TSK dostala ke zodpovězení, je redakční.

Hodně otázek směřovalo na palčivé problémy ze začátku prázdnin, kdy v dopravním zpravodajství rezonoval zejména název ulice Dobříšská na levém břehu Vltavy mezi Zlíchovským tunelem a Mrázovkou.

„Tam se nám podařilo zkrátit opravu ve směru do centra takřka o polovinu a směr už je průjezdný. Opravu z centra jsme se rozhodli začít až po odpolední páteční špičce a budeme chtít všechny práce stihnout od soboty do pondělí, tedy během tří dnů,“ reagoval aktuálně ředitel Smolka. Hotovo by tedy mělo být 16. července.

Na čtenářský dotaz, proč se tam nepracuje v noci, vysvětlil: „Pokládá se tam mikrokoberec, což je obrusná vrstva v tloušťce 15 mm, která byla ve špatném technickém stavu. Práce v noci není u většiny činností při pokládce mikrokoberce vhodná, a to s ohledem na velkou chybovost.“ I tak se podle něj podaří celkově opravu Dobříšské zkrátit zhruba o dva týdny.

Fotogalerie

Další skupina dotazů se týkala koordinace staveb v ulicích, kde nejsou zdaleka jen vozovky. „Čtyři měsíce probíhala rekonstrukce ulice Kolbenova. Po zprovoznění tramvajové trati je stále rozkopaná, přechody nepřístupné. Proč není za čtyři měsíce možné dokončit ulici kompletně?“ postěžoval si Jan Tichavský.

„V případě rekonstrukce tramvajové trati není možné zároveň rekonstruovat poduliční sítě a následně i vozovku a chodníky. V rámci rekonstrukce tramvajové trati potřebuje dopravní podnik dostatečný manipulační prostor pro techniku. TSK se k rekonstrukci připojuje jako poslední z investorů s finální opravou povrchů chodníků, včetně přechodů pro chodce a vozovek,“ zněla odpověď.

Kromě otázek na konkrétní ulice a problematická místa přišla i řada stížností na údržbu pouliční zeleně, provoz semaforů a úsekových radarů nebo fakt, že kanalizační poklopy často vystupují nad povrch vozovky. Všechny otázky a odpovědi najdete zde.

Uzavírek jsou desítky, harmonogram TOP 10 se upravuje

Ještě před prázdninami zveřejnili správci komunikací deset uzavírek s největším dopadem na život Pražanů. Dotknou se třeba ulic Koněvova, Kamýcká nebo K Barrandovu či mimoúrovňové křižovatky Bulhar. Po problémech ze začátku července se některé termíny posunuly.

Kde se bude pracovat?

Pražané, kteří chtějí mít informace o omezeních v ulicích, se mohou zaregistrovat do služby TSK – INFO.

„Po registraci si každý může zvolit, o čem chce být informován. Může dostávat informace o tom, kdy bude v jeho zvoleném místě prováděno blokové čištění, nebo může pravidelně do emailu dostávat aktuality o připravovaných stavbách, údržbě a z nich vyplývajících omezeních,“ vysvětluje tisková mluvčí TSK Barbora Lišková.

Další vlna měla startovat v pondělí 16. července. Nakonec se TSK rozhodla u těch nejvýznamnějších staveb termíny rozložit. V pondělí tak začnou práce na opravě ulice Kamýcká v Suchdole.

Oprava povrchu a pokládka nízkohlukového asfaltu v ulici K Barrandovu těsně u Pražského okruhu začnou o týden později. Na začátku následujícího týdne pak začnou práce na 200metrovém úseku ulice Koněvova za křižovatkou Ohrada směrem z centra.

Už nedávno ředitel Smolka v jiném on-line rozhovoru na iDNES.cz vysvětloval, proč se uzavírky nezkrátí například díky tomu, že by se na nich pracovalo v noci.

„V rámci stavebního povolení máme vždy za povinnost dodržet hygienické limity, a to jak z pohledu hlučnosti, tak prašnosti. S ohledem na to, že pracujeme v drtivé většině případů v zastavěných hustě obydlených oblastech, jsou tyto limity velmi přísné,“ konstatoval.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

V Libni a Karlíně se trénovalo na povodně, testovaly se zábrany i čerpadla

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhalo v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

Motorkář zemřel po smyku na mokré vozovce, jel bez helmy

Nehoda motorkáře v Masojedech na Kolínsku (22. 9. 2018).

Devětatřicetiletý motorkář zemřel v sobotu odpoledne v Masojedech na Kolínsku. Na mokré vozovce dostal smyk a spadl s...

Sídlo po tvůrci pražské kanalizace nyní slouží brazilskému velvyslanectví

K rezidenci velvyslance patří také rozlehlá zahrada s bazénem, altánkem a...

Brazilský velvyslanec má sídlo v ulici Nad Kazankou v Troji. Vila, ve které žil stavitel Eduard Viktora, nabízí výhled...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz