Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opatření v Praze mohou být omezující, připouští policejní ředitel

  19:36aktualizováno  19:36
Prahu střeží v reakci na teroristický útok v Bruselu spolu s policisty 350 vojáků. Prozatím na dva měsíce mají v metropoli stejná práva jako policie, mohou například kontrolovat doklady. Opatření mohou být pro řadu Pražanů i návštěvníků metropole velmi omezující, připouští ředitel pražské policie Miloš Trojánek.

Bezpečnostní opatření v pražském metru po teroristických útocích v Bruselu. (22. 3. 2016) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Dva muži v červených baretech a maskáčích vycházejí za doprovodu policistky z výtahu na přestupní stanici Muzeum. V rukou třímají útočné pušky a přes paži mají bílou pásku s nápisem policie. Ale policisté to nejsou. Jedná se o příslušníky 4. brigády rychlého nasazení Armády České republiky. Metropoli přijeli střežit v reakci na teroristický útok v Bruselu.

Fotogalerie

„Jsme vojáci, pásku na rukou máme jen proto, aby bylo jasné, že pracujeme v součinnosti s policií,“ řekl jeden z ozbrojenců.

Celkem do Prahy přicestovalo 350 vojáků. Společně s policisty hlídkují v těch nejrizikovějších lokalitách, jako jsou nádraží, prostředky hromadné dopravy, obchodní domy či letiště.

„Předpokládáme, že tato opatření budou platit po dobu dvou měsíců s možností prodloužení či rozšíření dle potřeby,“ uvedl náčelník Generálního štábu Armády České republiky Josef Bečvář.

Vzhledem k tomu, že příslušníci armády plní úkoly policie, mají stejná oprávnění a povinnosti jako policisté. Lidem v Praze se tak může stát, že je ozbrojený voják požádá o doklady.

O asistenci armády při zajišťování bezpečnosti v metropoli rozhodla v úterý vláda spolu s vyhlášením prvního stupně ohrožení terorismem. Stalo se tak v reakci na pondělní bombové útoky v Bruselu. Je to poprvé od lednového přijetí takzvaného protiteroristického zákona, který stupně ohrožení zavedl.

První z nich má upozorňovat na existenci obecného ohrožení terorismem, které vyplývá ze situace v zahraničí. Vyhlašuje se za situace, kdy není známá konkrétní hrozba útoku v Česku. V opačném případě by byl stupeň vyšší.

Lidé se cestování po metropoli nebojí

Vojáci okamžitě vzbudili pozornost cestujících, kteří se jich vyptávali na jejich zbraně a na důvody, proč v metru jsou. I přes přítomnost ozbrojenců se zdá, že většina Pražanů nemá z cestování po metropoli strach.

Z dvaceti cestujících, které MF DNES oslovila, vyjádřili obavy o svou bezpečnost jen dva. „Vojáci tu měli být už dávno. Dnes si člověk nemůže být ničím jistý,“ řekl jeden z nich, který si nepřál být jmenován.

Ostatní dotazovaní se podle svých slov cítí v hlavním městě stále bezpečně. Někteří z nich si připouštějí, že podobné útoky jako v Bruselu mohou postihnout i Prahu.

„Že se to může stát, je skoro jisté, ale nebojím se toho. Je to něco podobného, jako kdyby se člověk chtěl bránit úderu blesku,“ řekl jeden z dotazovaných, Jan Polecha. S tím souhlasí i další cestující, Martin Ventluka. „Strach rozhodně nemám. Ale i kdybych měl, tak co? Do práce chodit nepřestanu a o dítě se také musím postarat,“ řekl.

Poslanec radí, co dělat v případě útoku teroristů

Ivan Gabal, sociolog a poslanec (za KDU-ČSL), zveřejnil po útocích v Bruselu na své facebookové stránce rady, jak se mají lidé chovat v případě teroristického útoku - pro ty, kdo cestují, nebo pro rodiče, jejichž děti cestují, jak vysvětlil. „Omlouvám se za konkréta, ale doma jsme si řekli, že když by to měly vědět naše děti, tak proč ne ty vaše,“ napsal Gabal k následujícímu výčtu pravidel: 1. Letištní skla nejsou zpevněná, nesedat k nim, ale od nich, při výbuchu sklo zabíjí. 2. Dojde-li k explozi, ihned na zem, třeba pod lavičku a zůstat. Zpravidla dojde ke druhé explozi. 3. V žádném případě se nezvedat, zejména neutíkat ke dveřím, kde může čekat další terorista s kalašnikovem (případ Bataclanu). 4. Dívat se po divně oblečených a těch, co se hodně potí. Nebát se upozornit policii.

Bezprostřední ohrožení nepředpokládá ani pražský radní pro bezpečnost Libor Hadrava.

„Podle informací z ministerstva vnitra by hlavnímu městu ani České republice v tuto chvíli neměl hrozit žádný teroristický útok,“ uvedl a dodal, že opatření jsou preventivního charakteru.

Policisté i vojáci se během svých pochůzek zaměří zejména na prohlídky podezřelých prostor, volně odložených zavazadel a vytipovaných osob.

Zvýšená bezpečnostní opatření se podle pražské policie zcela jistě dotknou i celé řady kulturních a sportovních událostí v Praze.

„Uvědomuji si, že tato opatření mohou být pro řadu Pražanů i návštěvníků metropole velmi omezující, nicméně prioritou policie je v současné době zajištění bezpečnosti občanů,“ říká ředitel pražské policie Miloš Trojánek.

I některé instituce přistupují k předběžným opatřením. Nemocnice Na Homolce například zpřísnila ostrahu, která se zaměřuje na možné vniknutí nežádoucích osob do areálu. Obdobné opatření zavedla i Fakultní nemocnice v Motol, která zpřísnila i kontroly návštěv na jednotlivých odděleních. Ostatní oslovené nemocnice fungují v běžném režimu, ač samozřejmě využívají řadu bezpečnostních prvků.

Ještě jeden důvod k ostražitosti

Vojáci budou v Praze dohlížet na bezpečnost také kvůli pondělní návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

„Bezpečnostní opatření jsou primárně v souvislosti s tím, co se stalo v Bruselu. Sekundárně reagujeme na každou velkou akci a návštěva čínského prezidenta je bezesporu významnou událostí. Lze předpokládat, že se budou odehrávat shromáždění na jeho podporu i na jeho nepodporu, a tedy, že se bezpečnostní situace v následujících pár dnech zhorší,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec.

Odložená taška způsobila poplach na Masarykově nádraží (23.3.2016):

Autoři:Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Další z rubriky

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Praha poslala tisíce pokut na špatné adresy. Neplaťte je, vzkazuje řidičům

(Ilustrační snímek)

Do poštovních schránek zaslal pražský magistrát několik tisíc oznámení o zaplacení pokut. Problémem je, že pokuty...

Učitelka měla hlídat druháky při plaveckém výcviku, místo toho popíjela

Ilustrační snímek

Když se loni v prosinci děti ze základní školy v Kosmonosech na Mladoboleslavsku učily v bazénu plavat, jejich třídní...

Najdete na iDNES.cz