Kdo vlastní licenci k Opencard opět není jasné. (Ilustrační snímek)

Kdo vlastní licenci k Opencard opět není jasné. (Ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Firma, která se nově stará o Opencard, je tajemstvím. I pro magistrát

  • 4
O dlouhodobě kritizovanou pražskou kartu Opencard se od ledna začala nově starat firma Emoney Group. A podobně jako u předchozího majitele licencí a správce karty, společnosti Haguess, jde o firmu s tajemstvím. Opět nikdo včetně magistrátu neví, kdo Emoney Group vlastní.

Společnost Emoney Group - založená loni na podzim - koupila část firmy Haguess začátkem letošního roku. Město o této změně podle radní pro informatiku Evy Vorlíčkové nevědělo. "Nicméně firma Haguess měla podle právníka na tento krok právo. Ale předem jsme oficiálně informováni nebyli," dodala Vorlíčková.

Karta Opencard

CO UMÍ A MĚLA UMĚT

Multifunkční karta toho zatím neumí tolik, kolik se slibovalo. Teď funguje jako tramvajenka či průkazka do knihovny. Město zvažovalo, zda zřídit i takzvanou elektronickou peněženku - službu umožňující rychlé placení, objevil se i nápad, že by na ní mohla být zdravotní dokumentace pacienta.

PŘEDRAŽENÁ KARTA

Projekt se dostal do povědomí Pražanů hlavně kvůli vysoké ceně. V roce 2009 se ukázalo, že magistrát za Opencard zaplatil téměř devět set milionů korun a každým rokem stojí Opencard další peníze. Třeba za nákup nových plastových karet.

Problém však spočívá spíše v tom, že podle jejích slov ani město neví, kdo novou firmu vlastní.

Právník Jan Černý tvrdí, že Praha má právo to vědět. "Nepředpokládám, že by ve smlouvách měli něco v tom smyslu, že se firmy budou bránit rozkrytí svých vlastnických struktur. Jsem přesvědčen o právu magistrátu požadovat rozkrytí vlastníků nastupující společnosti. Skoro bych řekl, že je povinností města to vědět," řekl.

Mluvčí společnosti Emoney Group Martin Opatrný si to však nemyslí. "Je zcela běžnou praxí v mezinárodním obchodě, že tyto nadnárodní společnosti svoje vlastníky nezveřejňují, není k tomu žádný důvod. Jsme soukromá společnost, která uzavřela s jinou společností smlouvu, a nejsme povinni to zveřejňovat. Jestliže by to ale město chtělo, zvážíme to," uvedl Opatrný, který byl dříve mluvčím projektu Opencard.

"Pokud nám bude potvrzeno, že je magistrát k takovému kroku oprávněn, zcela jistě budeme odtajnění vlastnické struktury požadovat," ujistila radní Vorlíčková. Zároveň připomněla, že s novou firmou město ještě nejednalo.

Město nezná vlastníky ani u dalších firem

Nejasné majetkové poměry však nejsou ve smluvních vztazích města ničím ojedinělým. Magistrát nezná třeba ani vlastníka společnosti, od které si pronajímá Škodův palác. A stejný problém má i Dopravní podnik, kde některé firmy, s nimiž obchoduje či obchodoval, sídlí v daňových rájích - třeba na Kypru.

Podle Stanislava Beránka z Transparency International není pro Prahu jednoduché zjišťovat totožnost majitelů. "Moc možností město nemá. Muselo by pátrat v obchodních rejstřících, ale to je dost komplikované a výsledek je nejasný. Takový vlastník samozřejmě nechce být dohledatelný," míní Beránek.

Nejasnými majiteli servisní firmy však příběh Opencard nekončí. Podle deníku Právo je výkonným šéfem společnosti Emoney Group Petr Stránský, který měl kartu Pražana na starosti i v Haguessu. Navíc má být společníkem Emoney Group i firma Exiler Limited, která sídlí na Gibraltaru a vlastní společnost Stransky Consulting, jejímž jednatelem je právě Stránský.

"Firma Exiler Limited byla zakládajícím členem Emoney Group, ale už to tak není," řekl Opatrný. Podotkl také, že koupí části Haguessu přešli i někteří jeho pracovníci do nové firmy. "Jedná se i o pana Stránského, ale ten neměl v Haguessu majetkový podíl. Odmítám spekulace o napojení na Haguess či nějaké magistrátní penězovody," dodal Opatrný.

Podle něj se zkrátka několik lidí včetně Stránského rozhodlo spojit své zkušenosti z oboru pod jednu značku - Emoney Group.