Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Rekordní počet opilců v kraji není kam dát, chybí záchytky

  • 0
Počet opilců ve Středočeském kraji je rekordní. V Příbrami mají novou záchytku, ale zatím je zavřená. Nechtějí v ní totiž pracovat doktoři. V Kladně zase záchytka chybí úplně, opilce tam přijímají v nemocnici.

Pět chlapů ležících jeden vedle druhého a všichni totálně opilí. Takový výjev je zaznamenán na fotografii, jež před časem šokovala radní kladenského magistrátu.

Na snímku bylo zachyceno, jak to také někdy vypadá na zvláštním pokoji, který si zřídila kladenská nemocnice, aby měla kam umísťovat lidi zmožené alkoholem.

3 tisíce korun

stojí jedna noc na záchytce v Mladé Boleslavi. Mnozí však neplatí.

Opilce většinou do nemocnice přiveze záchranka v tragickém stavu – zašpiněné, často pomočené a v některých případech i velmi agresivní. Zdejším lékařům nezbývá než se o ně postarat. Ve městě totiž chybí záchytná stanice, přestože opilců razantně přibývá.

Například záchytka v Mladé Boleslavi letos jen za prvních deset měsíců roku „ošetřila“ 325 opilců. „To je od začátku provozu stanice v roce 2008 rekordní počet. Přes tři stovky klientů na záchytce přespalo zatím pouze v roce 2013, a to celkem 310,“ přibližuje mluvčí Klaudiánovy nemocnice Kamila Hamáčková. Kromě Mladé Boleslavi mají záchytku v Kolíně a po pauze v provozu se připravuje také v Příbrami.

4 miliony korun

ročně dotuje Středočeský kraj provoz záchytek v regionech.

V největším středočeském městě Kladně zatím vozí opilce na příjem do nemocnice. „Viděl jsem na zmíněné fotografii, jak to tam někdy vypadá, a je to krajně nehezké,“ hodnotí kladenský primátor Milan Volf.

Podle něho by záchytka v Kladně byla velmi potřebná, ale chybějí peníze na její provoz. Město ji naposledy mělo před zhruba 10 lety, ale byla zrušena právě kvůli neúměrně drahému provozu. „Vzhledem k tomu, že se tato klientela teď vozí do nemocnice, tak to určitě není ideální stav. Jsme ale město a musíme vynakládat prostředky hospodárně pro naše občany,“ vysvětluje primátor.

Městu se zejména nelíbilo, že do tehdejší záchytky byli sváženi opilci z širokého okolí včetně jiných měst, například i z Rakovníka. „Zjistili jsme, že lidí z Kladna tam bylo pomálu, celé jsme to přitom táhli na našich bedrech,“ říká Volf. „Město Kladno by bylo připravené poskytnout prostory pro záchytku, ale nikoli hradit její provoz.“

Aby se situace s opilci dala v Kladně zvládat, přispívá Středočeský kraj na provoz speciálních lůžek.

„Jsou součástí urgentního příjmu, o klasickou záchytku nejde,“ řekl vedoucí odboru zdravotnictví Středočeského kraje Pavel Kubíček. Určeny jsou jen pro opilé lidi, kteří potřebují vystřízlivět, ale není nutné je nijak dál léčit či ošetřovat.

„Ošetříme průměrně 150 až 200 opilců měsíčně. Pokud bychom tu měli klasickou záchytku, tak se můžeme bavit i o 300 lidech měsíčně, kteří by tam byli přivezeni,“ vypočítává David Homer, náměstek ředitele kladenské nemocnice a radní města Kladna.

Sanitářům přibyla ochranka

Zmíněná zvláštní lůžka se nacházejí ve dvou pokojích vedle urgentního příjmu. Lékaři i zdravotní sestry se na nich často musí vypořádat i s agresivitou. K sanitářům proto přibyl i člen ochranky. I to však nemocnici stojí peníze navíc.

Stejně jako město, ani nemocnice nemá zájem provozovat záchytku. „Problém je v legislativě, protože u záchytných stanic je požadavek na lékařský dozor a další personál i vybavení. To považuji za nesmyslné, protože to velmi prodražuje provoz. Není problém sehnat prostory a jednorázovou investici, problém je udržet provoz takové záchytky,“ říká Homer.

2 záchytky

fungují v kraji. V Mladé Boleslavi a Kolíně. Brzy přibude v Příbrami.

Potíž je hlavně s tím, že na záchytkách nechtějí pracovat lékaři, kteří tam podle zákona být musí. Kvůli tomu se dosud nepodařilo zahájit provoz v Příbrami, v areálu nemocnice Na Zdaboři.

„Původně jsme plánovali záchytnou stanici zprovoznit již v létě, ale z důvodu plnění přísných požadavků krajské hygienické stanice se její otevření posunulo,“ uvedla místostarostka Příbrami Alena Ženíšková.

Pro provoz se městu nepodařilo zatím získat lékaře. Město o tom stále jedná s příbramskou nemocnicí, další ze schůzek s ředitelem nemocnice Stanislavem Holobradou se uskuteční dnes.

Podívejte se, jak funguje záchytkový vůz pro opilce, který letos dostali pražští strážníci: