Pacientku vezl opilý řidič sanitky. Majáky pouštěl, kdy se mu zachtělo

  • 28
Řidič převozové sanitky v Praze vezl pacientku přesto, že byl pod vlivem alkoholu. Chvílemi jel, kudy neměl, a když se mu to hodilo, zapnul sirény i majáky, aby rychleji projel křižovatkou. Neměl k tomu přitom oprávnění. Nyní mu hrozí tři roky vězení.

Policisté si podivné jízdy sanitky dopravní zdravotnické služby všimli, když projížděla Lidickou ulicí ve směru k Palackému náměstí.

„Těsně před křižovatkou zapnul řidič houkačku a majáky, projel na červenou a poté oboje výstražné znamení opět vypnul,“ popsal policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Řidič pak pokračoval po tramvajovém pásu po Palackého mostě až ke křižovatce, na které opět začal houkat a zapnul majáky. Po projetí křižovatky ale oboje opět vypnul. Pokračoval na Moráň, přičemž vjel do zákazu vjezdu a pokračoval po tramvajovém pásu. Na Karlově náměstí pak hlídka řidiče zastavila.

„Všiml jsem si, že řidič je značně nervózní a z jeho dechu byl cítit alkohol,“ popsal zasahující policista Petr Vala. Řidič skutečně opakovaně nadýchal přes promile alkoholu a měl také pozitivní výsledek na drogy, konkrétně na amfetaminy i kokain.

„Řidič se nepřiznal, že by před jízdou alkohol požil, jen sdělil, že užil ústní vodu. Nepřiznal ani jinou návykovou látku,“ dodal Vala. Následný odběr krve už ukázal jen pozitivní výsledek na alkohol, test na drogy vyšel negativně.

Řidič sanitky je nyní podezřelý z ohrožení pod vlivem návykové látky. „Jelikož se řidič tohoto jednání dopustil při výkonu povolání, hrozí mu přísnější trestní sazba, tedy až tři roky vězení. Přitěžující okolností může být to, že v takovémto stavu převážel v sanitce ležícího pacienta,“ dodal Hulan. Pro pacientku přijela jiná sanitka.

Převozové sanitky mají správně jezdit bez majáků

Policisté navíc zjistili, že řidič nebyl oprávněný použít právo přednosti v jízdě. „Převozní sanitky nevozí kritické případy, ale jejich řidiči přesto hojně využívají majáky, čímž si ulehčují práci,“ poznamenal Hulan.

Soukromé dopravní zdravotní služby, kterým se říká převozové sanitky, jsou vedle klasických záchranek dalším způsobem, který se využívá k převozu pacientů do nemocnic. Tyto vozy ale nemají skoro žádné zdravotnické vybavení a nedoprovází je záchranáři.

„Dopravní zdravotnické služby převážejí pacienty, kteří nejsou ohroženi na životě, jsou třeba imobilní, vyžadují neakutní zákrok a podobně,“ vysvětlil mluvčí záchranářů Dominik Horn.

Výstražné znamení převozové sanitky správně nemají používat, protože k tomu není důvod.

„V případě, že se zhorší stav převážených pacientů, mají jejich řidiči zastavit a vyrozumět rychlou zdravotnickou službu a pacienta jí předat,“ přiblížil Hulan.

Podle něj ale převážená pacientka potvrdila, že se její stav cestou nijak nehoršil. Policie nyní událost prošetří.

Rozdíl mezi záchrankou a převozovými službami definuje zákon o zdravotnické záchranné službě a vyhláška na věcné vybavení.