Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

A kde vlastně bydlíte? ptala se opozice radního. Chce ho odvolat

  19:50aktualizováno  19:50
Opozice v Praze 5 zkusila ve čtvrtek neúspěšně odvolat radního Viktora Čahoje. Vadí jí, že politik není schopný doložit, kde vlastně bydlí. Podezřívá jej, že bydlí mimo městskou část, kterou na radnici zastupuje. Pokud by se podezření prokázalo, mohl by Čahoj přijít o mandát.

Viktor Čahoj, nynější radní smíchovské radnice, se těsně před volbami přestěhoval na Prahu 5, kde kandidoval. Opozice jej podezřívá, že jen fiktivně. Dům v ulici Na Provaznici (na snímku), kde má trvalé bydliště, prochází zásadní rekonstrukcí a radní v něm nebydlí. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Přespává radní Prahy 5 Viktor Čahoj ve Velké Chuchli, nebo na Smíchově?

On sám na to ve čtvrtek neodpověděl. Mlčel. Otázka, která by u jiných lidí byla nevhodně osobní, včera zajímala opoziční zastupitele smíchovské radnice.

Hrozí totiž, že pokud radní na území městské části reálně nežije a přijde kvůli tomu o mandát, mohou být jeho rozhodnutí neplatná.

A to by byl pro radnici velký problém.

Čahoj byl v letech 2010 až 2014 zastupitelem za TOP 09 ve Velké Chuchli, tedy jiné městské části, kde bydlel v domě u rodičů.

30. září 2014, několik dní před volbami, si však přehlásil adresu trvalého bydliště do vilky na Smíchově v ulici Na Provaznici.

Jen letmý pohled na dům stačí k tomu, aby bylo jasné, že tu nebydlí. Budova je zchátralá a od listopadu prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Čahoj přitom nemovitost nevlastní, podle katastru mu patří dům v Chuchli.

„Domnívám se, že panu radnímu zanikl mandát, protože přestal být volitelným,“ argumentoval opoziční zastupitel Martin Frélich (ODS) s tím, že se opírá o postoj dvou soudů. Vyzval kolegy, aby zánik mandátu odhlasovali. Upozornil přitom na nález Ústavního soudu, podle něhož v případě zastupitelstev obcí je vedle trvalé adresy důležité i faktické bydliště.

„Podle Krajského soudu v Ústí nad Labem jde o takovou volební vadu, která má jednoznačně vliv na zvolení kandidáta. V daném případě krajský soud vyslovil neplatnost volby kandidáta,“ citoval Frélich z dopisu, který dostal před pár týdny od ministerstva vnitra, kde se ptal na řešení problému. Poznamenal, že radní na území radnice nežije, takže nemůže dobře znát problémy s mateřskými školami nebo chodníky.

„Jsem pro to, aby se to jasně vysvětlilo. V tuto chvíli v trvalém bydlišti nepřespávám. Po dobu nezbytně nutnou žiji u přítelkyně a nevidím důvod uvádět adresu,“ reagoval na výtky Čahoj. Zastupitelům pak ještě řekl, že je neuvedl v omyl a že rekonstrukce domu potrvá do konce roku. „Pak budu opět k zastižení na adrese mého trvalého bydliště,“ dodal.

Bydliště může být problém vícero radních

Adresu si prý měnil na poslední chvíli, protože „nechtěl utéci před problémy, ale pracovat pro Chuchli až do konce volebního období“. Čahoje se v debatě i během hlasování zastali kolegové z rady i koalice, takže o post radního politik nepřišel.

„Nemám s tím problém, podstatné je, co bude za rok vidět po této vládě,“ uvedl například Ondřej Velek (SZ). A vyjmenoval několik politiků ODS, kteří byli v zastupitelstvu Prahy 5, přestože na území městské části nežili. Třeba exstarostu Milana Jančíka, který pobýval v Černošicích.

„Zajímá mne, opravdu, kde bydlíte? Ta otázka je stále stejná,“ dožadoval se reakce opoziční zastupitel Jan Trojánek (nez.). Odpověď nedostal. Lukáš Herold z ODS jen poznamenal, že v zastupitelstvu může sedět více lidí, kteří mají stejný problém jako Čahoj. Konkrétní nicméně nebyl.

„Proto by asi tento nešvar měl skončit. Zrovna v době, kdy se pan Čahoj přestěhoval, zjistil, že ten objekt není k bydlení a že se začne opravovat. To jsou pěkné pohádky, ale odbíhají od podstaty. Buď nám sdělte, kde v Praze 5 bydlíte, nebo odstupte,“ vyzval radního.

Tím, že vláda radnice svého kolegu podpořila, však spor nekončí. Frélich už požádal ředitelku magistrátu, aby situaci prošetřila. A mezitím bude Čahoj činit z postu radního důležitá rozhodnutí, která mohou být napadnutelná, pokud přijde o mandát. Přitom má na starosti mimo jiné veřejné zakázky.

„Jako radní bude odpovědný za komise na výběr zhotovitelů. V konečné fázi by někdo mohl zpochybnit složení těchto komisí,“ varoval Frélich. Radnice trvá na tom, že je vše v pořádku. „Byl právoplatně zvolen a hypotetické situace vůbec nepředjímáme,“ reagoval mluvčí Prahy 5 Jan Klindera.

Obdobný problém vloni po volbách řešilo hnutí Žít Brno, které přišlo o jeden mandát, protože dva jejich kandidáti neměli adresy trvalého bydliště na území magistrátu.Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

Další z rubriky

Na Pražském okruhu se srazila čtyři auta, zraněni byli tři lidé

Na Pražském okruhu se na 19. kilometru srazila čtyři auta.(14.8.2018)

Na Pražském okruhu se v úterý v podvečer srazily čtyři osobní automobily. Tři lidé byli zraněni. Na místě zasahovala...

Trolejbus mezi Palmovkou a Letňany nejezdí, má rozbité dveře

O první jízdu trolejbusem po Praze po 45 letech byl mezi lidmi velký zájem.

Trolejbus, který od července začal jezdit z pražské Palmovky do Letňan a zpět, od pondělí přerušil provoz. Zřejmě kámen...

Astronomové se stavějí proti záměru měnit malbu na ciferníku orloje

Pražský Orloj slaví 600 let.

Možná změna podoby staroměstského orloje vyvolává nesouhlas u českých astronomů i u těch, kteří se o orloj dlouhodobě...

Najdete na iDNES.cz