Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

A kde vlastně bydlíte? ptala se opozice radního. Chce ho odvolat

  19:50aktualizováno  19:50
Opozice v Praze 5 zkusila ve čtvrtek neúspěšně odvolat radního Viktora Čahoje. Vadí jí, že politik není schopný doložit, kde vlastně bydlí. Podezřívá jej, že bydlí mimo městskou část, kterou na radnici zastupuje. Pokud by se podezření prokázalo, mohl by Čahoj přijít o mandát.

Viktor Čahoj, nynější radní smíchovské radnice, se těsně před volbami přestěhoval na Prahu 5, kde kandidoval. Opozice jej podezřívá, že jen fiktivně. Dům v ulici Na Provaznici (na snímku), kde má trvalé bydliště, prochází zásadní rekonstrukcí a radní v něm nebydlí. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Přespává radní Prahy 5 Viktor Čahoj ve Velké Chuchli, nebo na Smíchově?

On sám na to ve čtvrtek neodpověděl. Mlčel. Otázka, která by u jiných lidí byla nevhodně osobní, včera zajímala opoziční zastupitele smíchovské radnice.

Hrozí totiž, že pokud radní na území městské části reálně nežije a přijde kvůli tomu o mandát, mohou být jeho rozhodnutí neplatná.

A to by byl pro radnici velký problém.

Čahoj byl v letech 2010 až 2014 zastupitelem za TOP 09 ve Velké Chuchli, tedy jiné městské části, kde bydlel v domě u rodičů.

30. září 2014, několik dní před volbami, si však přehlásil adresu trvalého bydliště do vilky na Smíchově v ulici Na Provaznici.

Jen letmý pohled na dům stačí k tomu, aby bylo jasné, že tu nebydlí. Budova je zchátralá a od listopadu prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Čahoj přitom nemovitost nevlastní, podle katastru mu patří dům v Chuchli.

„Domnívám se, že panu radnímu zanikl mandát, protože přestal být volitelným,“ argumentoval opoziční zastupitel Martin Frélich (ODS) s tím, že se opírá o postoj dvou soudů. Vyzval kolegy, aby zánik mandátu odhlasovali. Upozornil přitom na nález Ústavního soudu, podle něhož v případě zastupitelstev obcí je vedle trvalé adresy důležité i faktické bydliště.

„Podle Krajského soudu v Ústí nad Labem jde o takovou volební vadu, která má jednoznačně vliv na zvolení kandidáta. V daném případě krajský soud vyslovil neplatnost volby kandidáta,“ citoval Frélich z dopisu, který dostal před pár týdny od ministerstva vnitra, kde se ptal na řešení problému. Poznamenal, že radní na území radnice nežije, takže nemůže dobře znát problémy s mateřskými školami nebo chodníky.

„Jsem pro to, aby se to jasně vysvětlilo. V tuto chvíli v trvalém bydlišti nepřespávám. Po dobu nezbytně nutnou žiji u přítelkyně a nevidím důvod uvádět adresu,“ reagoval na výtky Čahoj. Zastupitelům pak ještě řekl, že je neuvedl v omyl a že rekonstrukce domu potrvá do konce roku. „Pak budu opět k zastižení na adrese mého trvalého bydliště,“ dodal.

Bydliště může být problém vícero radních

Adresu si prý měnil na poslední chvíli, protože „nechtěl utéci před problémy, ale pracovat pro Chuchli až do konce volebního období“. Čahoje se v debatě i během hlasování zastali kolegové z rady i koalice, takže o post radního politik nepřišel.

„Nemám s tím problém, podstatné je, co bude za rok vidět po této vládě,“ uvedl například Ondřej Velek (SZ). A vyjmenoval několik politiků ODS, kteří byli v zastupitelstvu Prahy 5, přestože na území městské části nežili. Třeba exstarostu Milana Jančíka, který pobýval v Černošicích.

„Zajímá mne, opravdu, kde bydlíte? Ta otázka je stále stejná,“ dožadoval se reakce opoziční zastupitel Jan Trojánek (nez.). Odpověď nedostal. Lukáš Herold z ODS jen poznamenal, že v zastupitelstvu může sedět více lidí, kteří mají stejný problém jako Čahoj. Konkrétní nicméně nebyl.

„Proto by asi tento nešvar měl skončit. Zrovna v době, kdy se pan Čahoj přestěhoval, zjistil, že ten objekt není k bydlení a že se začne opravovat. To jsou pěkné pohádky, ale odbíhají od podstaty. Buď nám sdělte, kde v Praze 5 bydlíte, nebo odstupte,“ vyzval radního.

Tím, že vláda radnice svého kolegu podpořila, však spor nekončí. Frélich už požádal ředitelku magistrátu, aby situaci prošetřila. A mezitím bude Čahoj činit z postu radního důležitá rozhodnutí, která mohou být napadnutelná, pokud přijde o mandát. Přitom má na starosti mimo jiné veřejné zakázky.

„Jako radní bude odpovědný za komise na výběr zhotovitelů. V konečné fázi by někdo mohl zpochybnit složení těchto komisí,“ varoval Frélich. Radnice trvá na tom, že je vše v pořádku. „Byl právoplatně zvolen a hypotetické situace vůbec nepředjímáme,“ reagoval mluvčí Prahy 5 Jan Klindera.

Obdobný problém vloni po volbách řešilo hnutí Žít Brno, které přišlo o jeden mandát, protože dva jejich kandidáti neměli adresy trvalého bydliště na území magistrátu.
Nejčtenější

PŘÍMÝ PŘENOS: Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další z rubriky

Ne nedbalost, úmysl. Soud navrhuje za přejetí cizinky v Praze vyšší trest

Řidič pod vlivem alkoholu srazil v centru Prahy v noci na 1. ledna mladou ženu,...

Silvestrovská nehoda v centru Prahy, při níž ruský řidič usmrtil na přechodu turistku z Kolumbie, mohla být podle soudu...

Praha rozdělí radnicím miliony. Peníze půjdou na školy, zámek i ostrov

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Praha rozdělí radnicím městských částí z rozpočtových rezerv tři čtvrtě miliardy na veřejně prospěšné projekty. Nejvíce...

Násilník v Příbrami partnerce zničil elektroniku a zabil jejího psa

Postřelení muže v Celetné ulici (25.4.2017).

O elektroniku, o oblečení a také o svého psa přišla v úterý večer žena z Příbrami. Zavinil to její partner, který věci...

Najdete na iDNES.cz