Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dětský domov v Pyšelích kraj za čtyři roky nedokázal opravit

  10:43aktualizováno  10:43
Dětský domov v Pyšelích na Benešovsku potřeboval rekonstrukci již před čtyřmi lety. Bývalý hejtman David Rath chtěl děti nejprve přestěhovat a pak pro ně postavit domky. Jednání s projektanty, památkáři a vedením domova uvázlo ale na mrtvém bodě. S dalším řešením chce kraj počkat až po volbách.

Dětský domov v Pyšelích (na snímku z 19. listopadu 2009) | foto: Michal DoležalČTK

Stav budovy i vybavení Dětského domova v Pyšelích je, až na nezbytné opravy, čtyři roky stále stejný: nevyhovuje. Potřebám svých obyvatel ani zákona, který vyžaduje, aby děti v domovech žily v samostatných bytových jednotkách, co nejvíce podobných běžné rodině.

Zřizovatel domova, Středočeský kraj, to ví. Přesto s tím nedokázal nic udělat. Kauza přestavby domova se léta táhne. Chystaný projekt na rekonstrukci budovy za šedesát milionů korun současná rada kraje na počátku své vlády v roce 2009 zrušila. Naopak stejnou částku poslala na nové stavby do "Rathovy" obce Hostivice.

Od té doby slyšelo vedení domova i jeho obyvatelé několik variant, co se s nimi stane: nejprve se měli stěhovat do domova v Sadské. Potom do bývalé choceradské léčebny. "Ta ovšem nevyhovovala, a tak jako tak by se musela přestavět," připomněla ředitelka pyšelského domova Hana Juřenová.

"Do věci se navíc tehdy vložili obyvatelé Pyšel, kterým se podařilo dosáhnout na hejtmanovi slibu, že domov nikam nepřemístí," dodala. "Domov zde existuje už sto let, děti jsou tu zvyklé, chodí tady do školy a školky. Z okolí je navíc i spousta zaměstnanců."

Stavbu nových domků památkáři nejspíš nepovolí

Poslední variantou bylo sedm domků, které chtěl David Rath nechat postavit v areálu domova. Děti by zde pod dohledem vychovatelů žily v menších skupinách.

Do hry teď ale zasáhli památkáři, kteří stavbu domků v památkově chráněném areálu nechtějí povolit. Krajský radní pro školství Milan Němec neskrývá, že za čtyři roky už ztratil trpělivost: "Snažili jsme se domovu pomoct, ale nechtěli jsme investovat šedesát milionů do rekonstrukce budovy."

Podle něj jde vedení dětského domova hlavně o zachování pracovních míst. "Chocerady pro ně byly prý špatně dostupné. Nyní je zase problém s památkáři. Kdyby bylo na mně, budovu opustím a nakoupím pro děti po kraji šest domů. To je totiž současný trend – integrovat děti do společnosti," tvrdí radní.

Ředitelka Juřenová, která od roku 2004 hledá řešení, co s domovem dál, říká, že s krajem spolupracovat chtěla. "S radním Němcem jsme zvažovali variantu najít domky v okolí, jednou z možností byla i výstavba nového dětského domova," vzpomíná Juřenová. Ani jedno se ale nepovedlo.

Kraj jí prý nakonec zadal zpracovat variantu rekonstrukce a stavbu dvou domků. To bylo ale příliš drahé. "Pak už to vzal do svých rukou David Rath, pod jehož vedením vznikl projekt na sedm domků v areálu dětského domova. S tím ale zase nesouhlasí památkáři."

Do řešení situace, které uvázlo na mrtvém bodě, může zasáhnout i chystaná koncepce státu ohledně ústavní péče, která má počet ústavů omezit.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Další z rubriky

Zuřící smajlíci zmizí, kraj opraví jednu z nejhorších silnic v Kladně

Speciální značky nechal nainstalovat kladenský primátor Milan Volf. (17.9.2018)

Po půl roce by mohly z Kladna zmizet speciální značky, které nechal nainstalovat primátor Milan Volf. Chtěl tak...

Před Národní muzeum se vracejí sloupy s lampami a korunovanou lví hlavou

Umělecký kovář Zdeněk Grausam a jeho kolega Petr Cadrik, kteří na sloupy před...

Před Národním muzeem v Praze se v těchto dnech zvedají dva více než dvacetimetrové sloupy. Po letech se vracejí na své...

Staroměstský orloj se spustí po měsících oprav na konci září

Pražský Orloj slaví 600 let.

Staroměstský orloj bude po několikaměsíčních opravách uveden do provozu na svatého Václava, tedy 28. září....

Najdete na iDNES.cz