Restaurátoři, umělečtí štukatéři a pozlacovači pracují na rekonstrukci výzdoby...

Restaurátoři, umělečtí štukatéři a pozlacovači pracují na rekonstrukci výzdoby stropu a stěn Fantovy kavárny. | foto:  František Vlček, MAFRA

Nádražní Fantově kavárně vrací krásu restaurátoři, otevře se na jaře

  • 9
V říjnu ukončí restaurátoři práce v proslulé Fantově kavárně v budově pražského hlavního nádraží. Podnik v kupoli, o které se slavný urbanista Le Corbusier vyjádřil, že je nejkrásnější v Praze, se má otevřít na jaře příštího roku. Využití dvou křídel budovy od architekta Josefa Fanty se zatím řeší.

Působivá kavárna pod secesní kupolí na hlavním nádraží získává po letech díky stavařům a restaurátorům zpět svoji zašlou krásu. Naštěstí. Chátrala totiž řadu let.

Opravy se významně dotkly vitráží, oken, podlah, kupole i střechy. "Na všechno pochopitelně dohlížejí památkáři," řekl Martin Hamšík ze společnosti Grandi Stazioni, která hlavní nádraží rekonstruuje.

To je nanejvýš nutné. Ve zdobném prostoru se nacházejí díla sochařů Stanislava Suchardy a Ladislava Šalouna, kterým musí restaurátoři věnovat patřičnou pozornost.

"Na začátku října by měly skončit restaurátorské práce, které vrátí interiéru kavárny vzhled, jak jej navrhl Josef Fanta. Pak už bude na budoucím nájemci, aby si restauraci či kavárnu upravil přímo na míru," představil Hamšík nejbližší budoucnost centrální části secesní budovy.

O pronájem slavné Fantovy kavárny projevily zájem už čtyři subjekty, vybrat ten nejlepší bude obtížné.

"Krása tohoto místa si žádá nějaké elegantní řešení," ubezpečil Hamšík, že žádný americký hamburgerový řetězec tady nezakotví. Vítěz si však bude muset s úpravami pospíšit, protože na ně bude mít jen část podzimu a zimu. "Slavnostní otevření kavárny plánujeme na jaro 2014," připomněl Martin Hamšík.

Zatímco termín, kdy se ve Fantově budově znovu začne vařit káva, už je znám, cena oprav a také termín rekonstrukce exteriéru nádražní budovy jsou stále nejisté. Spočítat se dá zatím to, že do rekonstrukce odbavovací haly vložila společnost Grandi Stazioni od roku 2006 1,15 miliardy korun.

Zatím se ani neví, co v budoucnu najdou cestující ve dvou křídlech, které vybíhají na sever a na jih od kavárny. "Nádražní funkce se přesunula do podzemí a tento impozantní prostor je nyní bez konkrétního využití," řekl historik architektury Zdeněk Lukeš.

Fantova budova mohla být útočištěm Muchovy Epopeje

Před dvěma lety přitom existovaly na využití obou křídel skutečně velké plány - třeba umístit tam obří plátna Slovanské epopeje Alfonse Muchy (více čtěte zde).

Navrhly to tři instituce - České dráhy, Muchova nadace a Grandi Stazioni. "Jsme přesvědčeni, že secesní budova od architekta Josefa Fanty bude po opravách jedinečným místem pro důstojné prezentování celého cyklu dvaceti velkoformátových obrazů," napsaly instituce magistrátu.

Pro byl i historik architektury Zdeněk Lukeš. "Byla by to symbióza architekta Fanty s malířem Muchou. Byli to přátelé," řekl k nápadu Lukeš. Podle něj je třeba hledat pro tuto část historické budovy nové, důstojné využití.

"Jestli tam vzniknou nějaké luxusní obchody, tak se obávám, že ti lidé se tam nezastaví a prostor nebudou vnímat. Když ne Epopej, tak bych navrhoval stálou expozici secese," uvažuje historik.

Zastánci přesunu Epopeje do budovy argumentovali i tím, že díky velkému počtu cestujících, by se na obrazy přišlo podívat mnoho lidí.

"Praha by se tak zařadila po bok měst, jako je Řím či Lucern, které se nebojí na svých nádražích nabízet kulturní zážitky," řekl Petr Cibulka z Informačního institutu, který s myšlenkou přišel.

Jako protiargument zaznělo například, že by se díla dostala do nevábné části města mezi magistrálou a ošklivým parkem.

Aby nezůstala nevábnou i Fantova budova, bude její rekonstrukce pokračovat. Po opravě interiéru přijde na řadu zašlá fasáda, které dávají zabrat především automobily projíždějící po Severojižní magistrále.

"Zatím nechceme říkat žádné konkrétní datum. Určitě to bude ještě nějakou dobu trvat," dodal zástupce italského investora.

Podívejte se, jak vypadala zchátralá Fantova kavárna před obnovou

18. července 2012

,