Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svatá Barbora spolu s dalšími památkami shodí lešení. Opravy pokročily

  9:02aktualizováno  9:02
Oprava pláště kutnohorského chrámu sv. Barbory skončila. Památka má nyní před sebou ještě závěrečnou rekonstrukci interiéru. Oprava čeká i zámek Veltrusy na Mělnicku, nepůjde však o obnovu hlavní budovy. Potřebné miliony na obě stavby dá Evropská unie.

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Chrám sv. Barbory dříve dlouhá léta chátral, opravoval se naposledy před sto lety. Církev sháněla peníze, ale stačily jen na to nejnutnější. Vznikla i nadace, která se snažila získat peníze. Zjistilo se totiž, že kámen je v takovém stavu, že se může hroutit.

V roce 2002 přišly první miliony. V poslední době si tak turisté vozili z Kutné Hory fotografie památky s lešením. To nyní restaurátoři sundají a vrhnou se na opravu interiéru, na kterou získá Římskokatolická farnost dotaci z Evropské unie. Nejdřív ale musí vybrat firmu, a to není tak jednoduché.

Kam půjdou evropské dotace

* SVATÁ BARBORA
154 milionů korun

Obnova interiéru chrámu v Kutné Hoře pod názvem Kámen a světlo. Žádala Římskokatolická farnost arciděkanství Kutná Hora. Připravuje se výběrové řízení na stavitele.
Termín dokončení:
31. 12. 2014

* HUŤ FRANTIŠEK
130 milionů korun

Vzniknout má Centrum sklářského umění Huť František v Sázavě. Žádala Nadace Josefa Viewegha. Stavět se začalo loni v srpnu.
Termín dokončení:
31. 12. 2013

* ZÁMEK VELTRUSY
231 milionů korun

O peníze na revitalizaci zámku žádal Národní památkový ústav. Práce se netýkají hlavní budovy.
Termín dokončení:
31. 12. 2014

Výběrové řízení na firmu, která obnoví gotický interiér podle projektu s názvem Kámen a světlo, vypsala farnost už loni. Jenže neúspěšný účastník soutěže se odvolal a antimonopolní úřad řízení zrušil. Požadavky prý byly nepřiměřené.

"Teď připravujeme nové výběrové řízení, a pokud se podaří včas zajistit dodavatele, tak se začne stavět," řekl arciděkan Jan Uhlíř. Opravy musí zvládnout do konce roku 2014, jinak by o 154 milionů korun přišli. "To by nás mrzelo, děláme vše, aby se to nestalo," dodal.

Projekt počítá s kompletní obnovou. Chrám se stane i více atraktivním, protože se turistům zpřístupní i nové prostory.

Stane se zámkem se vším všudy

Miliony korun získal i zámek Veltrusy na Mělnicku, který téměř přestal pro turisty existovat, když ho spláchla povodeň v roce 2002. Zničený byl i tamní park, jeden z největších přírodně krajinářských parků u nás.

Národní kulturní památka se opravuje podobně jako chrám v Kutné Hoře deset let, ale s tím rozdílem, že zatímco kutnohorská Barbora je plně přístupná, zámek jen částečně. Nyní by se mohl opět stát klasickým zámkem s prohlídkovými trasami a průvodci.

Za 231 milionů z Unie zaplatí Národní památkový ústav ve Veltrusech dvacet dílčích projektů. Některé jsou dokončené, ostatní musí být do konce příštího roku. Začalo se už v roce 2010 přípravou projektů. Hotová je například obnova mlýnského potoka, práce byly zahájeny i na opravě domu lesního a lékaře, oranžerie, konírny a schodiště na čestném dvoře.

"Teď je připravené do soutěže o zhotovitele severozápadní křídlo předzámčí, severní stáj, hájenka nad grottou, holandský selský dům a také půjde o výsadby v parku, dolní skleník a další," vyjmenoval kastelán Pavel Ecler.

Vznikne tady vzdělávací centrum zaměřené na historii krajiny. Souběžně chtějí dokončit i obnovu hlavní zámecké budovy. "Tam by pak měly být prohlídky zámku už tak, jak je známe z jiných zámků. Doufáme, že se to podaří," podotkl Ecler.

Vystaví sklářské exponáty

Úplně nový turistický cíl dokončí už letos v Sázavě na Benešovsku Nadace Josefa Viewegha.

Po několika letech snažení má 130 milionů korun na opravu staré sklářské huti František. Slávka Vieweghová, matka známého spisovatele, tím plní sen svého zesnulého manžela, který pracoval ve sklárnách Kavalier jako technolog a přál si nejstarší sázavskou huť zachránit.

Postavil ji a pojmenoval po otci v roce 1882 Josef Kavalier. "Už více než dvacet let se nevyužívá ani neudržuje, takže hyzdí Sázavu. Loni byla prohlášena nemovitou kulturní památkou, protože je to jedna z mála sklářských hutí, možná jediná, která se dochovala v původním stavu," podotkla Vieweghová.

Oprava začala loni v srpnu a památka se otevře příští rok. Vznikne v ní národní Centrum sklářského umění. Jezdit sem budou odborníci i laici, vystaví sbírku sklářské tvorby, tedy předměty, které dosud "spí" v různých depozitářích.
Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...

Na muslimy budete potřebovat cepy a vidle, vyzýval muž. Policie ho obvinila

Martin Zapletal, bývalý vojenský policista a válečný veterán z Kosova a Kuvajtu

Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti. Na demonstraci na...

Další z rubriky

Moderní kamerový systém rozezná teroristu a ohlídá i městské parkování

Vladimír Mařík mladší, CertiCon  (09.03.2018)

Magistrát chce v příštích deseti letech posilovat městský kamerový systém. Podle Vladimíra Maříka ml. ze společnosti...

Na Pražském okruhu havaroval kamion s cisternou, tvořily se kolony

Nehoda cisterny na Pražském okruhu před sjezdem na Ořechov

Provoz na 18. kilometru Pražského okruhu ve směru k letišti od dopoledne komplikovala havárie cisterny. Během nehody...

Dálnici D10 uzavře demolice mostu mezi Brandýsem nad Labem a Zápy

Do mostu na dálnici D8 u Zdib se zakousla těžká technika. Do několika dní má...

O víkendu začne rekonstrukce mostu mezi Brandýsem nad Labem a Zápy. Práce odstartují bouráním mostu a vyžádají si...

Najdete na iDNES.cz