Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava potrubí je riskantní. Dejvická krize se tak může opakovat jinde

  19:46aktualizováno  19:46
Krize v Dejvicích kvůli kontaminované vodě nemusí být poslední podobnou událostí v Praze. Opakování havárie se bojí i správci vodovodní sítě. V pátek by město mělo vědět, co havárii způsobilo.

U cisterny. Doma tekla voda s viry. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Sobota 25. května dopoledne. Eva Šindelářová by za normálních okolností šla ven se svou tříletou dcerou. Avšak nemůže. „V deset hodin dopoledne mě začalo bolet břicho a přišla na mě slabost. Ani vstát jsem nemohla,“ vzpomíná dnes mladá maminka z Dejvic.

V té chvíli ještě netušila, že voda, kterou zapíjela léky proti nevolnosti, je kontaminovaná. „Začala jsem zvracet, měla jsem sucho v puse, a tak jsem znovu pila znečištěnou vodu, aniž bych měla tušení, co v ní je,“ říká Šindelářová. Její dcera začala zvracet hned druhý den. O kontaminaci se rodina dočetla až v neděli na domovních dveřích.

„Lepší být bez vody, ale žít.“

Bezpečnostní odborník Andor Šándor, který Praze radil například při nácviku blackoutu, kritizuje postup města a jeho složek během krize se závadnou vodou. „Mohli umírat lidé,“ tvrdí.

Co byla největší chyba?
Odpovědné úřady nezareagovaly včas. Pokud nějakou dobu vím, že mi lidé stůňou a že je to zřejmě z vody, nebudu přece čekat další hodiny na rozbor a rovnou vodu zavřu. Kdyby do ní někdo úmyslně vpustil nějaké „svinstvo“, nemuseli jsme mít lidi otrávené, ale mohli být rovnou mrtví.

To by ale nemohli splachovat...
A je horší nemít čím splachovat, nebo riskovat životy lidí?

To je podle vás jediné řešení?
Je nejefektivnější. Ne každý vyleze z domu a čte papíry na dveřích, že nemá pít vodu.

To bylo tedy největší pochybení? Že lidem neodpojili vodu?
Největší pochybení je obecné, tedy to, že Praha vodu dostatečně nekontroluje. Na obnovu vodovodního řadu jde podstatně méně peněz, než by mělo jít, protože se prostředky vyvádějí do zahraničí.

Dá se podobným situacím zabránit?
Při stavu vodovodního řadu v Česku se určitě nedá vyloučit, že se tato situace bude opakovat. Věřím ale tomu, že se zodpovědní poučí a příště to prodlení nemusí být tak veliké.

Co byste poradil do budoucna lidem?
Je dobré mít doma nějaké zásoby pitné vody, pro jakýkoli případ.

Mají se lidé bát pít vodu z kohoutku?
Dnes je ta voda nezávadná. Otázkou je, zda nemůže znovu něco podobného přijít. To ale musí říct Pražské vodovody a kanalizace, zda mají vodovodní systémy spolehlivé. Já si myslím, že ne.

(teb)

Jeden z tisíců případů, které se minulý měsíc odehrály v Praze 6. To vše pravděpodobně kvůli prasklému vodovodnímu potrubí, do kterého natekly splašky z kanalizace poté, co se ve vodovodu snížil tlak.

Zastupitelé Prahy mají na čtvrtečním zasedání řešit, jak jednotlivé složky při havárii postupovaly.

Lidé v Dejvicích zažili podobnou havárii už podruhé. A že se může opakovat, nevylučuje dokonce ani správce sítě, tedy Pražská vodohospodářská společnost (PVS).

„Že bychom spali klidně, to se říct nedá,“ uvedl v úterý pro MF DNES ředitel PVS Petr Žejdlík.

Riziko podle něj nastává především ve chvíli, kdy se síť opravuje. Žejdlík říká, že vodovodní řad, se kterým budou vodohospodáři příště manipulovat, se nesmí znovu zapojit tak rychle, jako se to stalo na konci května v Dejvicích a Bubenči.

„Musí se provést jeho úplná hygienizace a musí se řádně prověřit, že voda, kterou pustí provozovatel (Pražské vodovody a kanalizace, PVK - pozn. red.) do systému, je v pořádku,“ míní Žejdlík.

Už v pátek bude město vědět, zda za havárii může čistě jen únava starého materiálu, nebo právě manipulace na síti, kvůli které v potrubí poklesl tlak, a přes praskliny se tak mohly nasát fekálie.

Něco takového se nemůže stát, když trubkami protéká voda. Natlakovaný řad dovnitř nic cizího nepustí.

Podle Žejdlíka je nyní jediným řešením prevence a obezřetnost. Opravy vodovodu se tak budou muset plánovat víc dopředu a odstávky budou trvat déle - už kvůli zmíněné hygienizaci potrubí, na kterém nastal podtlak.

PVS prý také zintenzivní obnovu trubek ze sedmdesátých a osmdesátých let. Takové leží pod zemí obecně v centru metropole, nejen v Praze 6. Společnost si klade za cíl vyměnit je během pěti let.

„Voda se měla vypnout.“

Podle experta na bezpečnost Andora Šándora měly PVK vodu vypnout, a to v okamžiku, kdy se objevilo podezření, že je něco v nepořádku. „Nikdo nemohl vědět, zda do ní někdo něco úmyslně nepřimíchal. Mohli tu být mrtví lidé,“ tvrdí Šándor.

Nesouhlasí s ním však starosta šesté městské části Ondřej Kolář (TOP 09). „Pokud by se voda vypnula, lidé by neměli jak spláchnout. Ve chvíli, kdy 18 tisíc lidí trpí průjmy a zvracením a dvacetkrát za den běhá na záchod, si opravdu nedokážu představit, že by neměli čím spláchnout,“ podivuje se nad návrhem starosta. Nákaza by se podle něj v takovém případě šířila mnohem rychleji.

Podle radnice Prahy 6 ukázaly události minulých týdnů, že absolutně nefunguje komunikace mezi radnicemi a orgány státní správy.

„Je třeba nastavit lepší komunikační kanály, zjednodušit je, aby se úřady, které pak na místě pracují, dozvídaly věci pokud možno okamžitě a s minimálním zpožděním,“ míní Kolář.

Radnice podle něj zpočátku nedostávala potřebné informace od hygieniků. Zástupci hygienické stanice však pochybení odmítají. „S panem starostou jsme komunikovali jednou až třikrát denně. Nemohli jsme odpovědět na otázky, které nám nikdo nezaslal,“ říká hygienička Zdeňka Jágrová.

Podle ní je nyní voda v Dejvicích naprosto v pořádku a lidé se nemají čeho obávat. Další havárii se však prý zabránit nedá.

„Když praskne vodovod, komplikace může nastat. Je ale potřeba brát to se zdravým rozumem,“ míní hygienička s tím, že by se pak mohl člověk bát pít i balenou vodu. „I ta může špatným skladováním vykazovat rizika,“ říká.Nejčtenější

Sparta - Příbram 2:2, blamáž proti deseti, hostům stačily dva brejky

Emmanuel Antwi z Příbrami slaví vyrovnávací gól do sítě Sparty.

Sparťanští fotbalisté mohli být po dvou letech první v ligové tabulce, ale zápas proti nováčkovi nezvládli. Ač proti...

Majitel auta zapomněl po zaparkování zavřít okno. Stálo ho to 200 tisíc

Muž přišel během jedné noci o přibližně dvě stě tisíc korun (12. srpna 2018).

Muž po zaparkování svého vozu zapomněl zavřít okno u spolujezdce. Doplatil na to hned dvakrát. Za jednu noc přišel o...Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...

Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Další z rubriky

Za zneužívání studentů dostal exředitel střední školy tři roky

Soud (ilustrační foto)

Bývalého ředitele pražské Střední školy elektrotechniky a strojírenství Lumíra Kymra poslal Obvodní soud pro Prahu 6 za...

Na okraji Prahy zapadl kůň do bahna, hasiči ho vyprostili

Na břehu Berounky zapadl kůň do bahna (19. srpna 2018).

V pražských Lipencích zapadl v neděli odpoledne kůň do bahna na břehu Berounky. Z bláta mu vyčuhoval pouze krk. Hasiči...

Může za to alkohol, řekl policistům muž, který zbil cestujícího v metru

Napadení v metru na Náměstí Míru

Pražští policisté vypátrali muže, který před deseti dni v metru linky A ve stanici Jiřího z Poděbrad surově zbil...

Najdete na iDNES.cz