Opravená radnice byla otevřena v roce 2010.

Opravená radnice byla otevřena v roce 2010. | foto: MF DNES

Praha 6 chtěla šetřit, oprava radnice se však prodražila na 380 milionů

  • 1
Opozice Prahy 6 kritizuje vedení městské části za to, že se cena za rekonstrukci radnice vyšplhala z 250 na 380 milionů korun. Zastupitelé tvrdí, že by se bylo vyplatilo postavit novou budovu. K novostavbě na Vítězném náměstí se radnice neodvážila, na pozemku tak firma PPF postaví komerční budovu.

Před třemi lety otevíral tehdejší starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa za účasti prezidenta Václava Klause nově zrekonstruovanou radnici v Bubenči. Teď se rozvířily debaty o tom, zda se úřad Prahy 6 neunáhlil, když se rozhodl pro přestavbu a neodhodlal se stavět novou budovu na Vítězném náměstí.

Ukázalo se totiž, že oprava radnice nestála 250 milionů, jak politici tvrdili v roce 2007. Vyšplhala se na 380 milionů bez daně.

To se podle opozičního zastupitele Alexandra Holuba (TOP 09) blíží ceně stavby nové budovy. "Rekonstrukci zastupitelstvo upřednostnilo před výstavbou nového domu na základě nesolidního odhadu ceny. Výsledná cena je řádově realistická oproti původnímu plánu, ale zbytečně předražená vzhledem k tomu, že ani po rekonstrukci radnice nefunguje na sto procent," tvrdí Holub a připojuje se k němu zastupitelka Helena Frankenbergerová (TOP 09).

Starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa provádí Václava Klause po nově otevřené radnici.
Otevření nové radnice Prahy 6 se účastnil i prezident Václav Klaus.

Při otevření radnice byl přítomný i prezident Václav Klaus. Prováděl ho starosta Tomáš Chalupa.

Bývalý starosta Prahy 6 a nynější ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) odmítá, že by radnice byla předražená. "Je to jeden z nejlevnějších a nejefektivnějších projektů vůbec. Postupovali jsme maximálně transparentně. Rekonstrukci podpořilo zastupitelstvo všemi hlasy napříč politickými stranami," tvrdí Chalupa.

Cena oprav se podle zápisů ze zastupitelstev navýšila nejprve kvůli tomu, že žádná z firem přihlášených do výběrového řízení nenabídla nižší cenu než 300 milionů. "Pak se cena zvýšila na 349 milionů kvůli nutným změnám interiéru. Z open space se přešlo na tradiční kancelářské uspořádání. Nakonec se cena zvýšila na 380 milionů korun," říká mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

Opravu radnice měla na starosti firma Konstruktiva Branko, známá z kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Podle zprávy pro kontrolní výbor zastupitelstva Prahy 6 z června loňského roku získala firma od roku 2002 zakázky od radnice celkem za 863 milionů korun. Interní audit, který se na firmu zaměřil, však neshledal podstatné nedostatky.

Opoziční zastupitelka Dagmar Gušlbauerová (KSČM) podotkla, že radnice se dosud vyhýbala odpovědi, kolik nakonec rekonstrukce stála. "Celkovou částku jsme se nedozvěděli," říká Gušlbauerová. S některými důvody navýšení ceny prý nesouhlasila.

Argumentem pro rekonstrukci byla nízká cena

Cena přitom byla v roce 2007 důvodem, proč se zastupitelé rozhodli rekonstruovat a nestavět novou budovu na Vítězném náměstí mezi ulicemi Jugoslávských partyzánů a Československé armády. Nová radnice na tomto místě by vyšla na 600 milionů s daní. Prostory pro úřad by byly součástí polyfunkční budovy - celá by stála miliardu.

"Podle realistických odhadů by dům na Vítězném náměstí stál asi 960 milionů, z toho objem pro radnici by tvořil asi 630 milionů. Kdybychom prodali současnou budovu radnice, jejíž hodnota je asi 200 milionů, zbývalo by zaplatit za novou budovu na náměstí 400 milionů - zhruba tolik, co stála rekonstrukce," vypočítává Holub.

Architekt Holub se v roce 1998 podílel na studii, která měla ověřit možnost stavět novou radnici na Vítězném náměstí. Podle Chalupy je kvůli tomu zaujatý.

Holub vyčítá Praze 6 další aspekt rekonstrukce. "Kdyby se nová radnice stavěla na Vítězném náměstí, tak by ten pozemek nemohl být celý uvolněn pro developera. Jenže radnice mu jej uvolnila a městská část má z toho minimální výnos," naráží Holub na skutečnost, že skupina PPF se na témže místě chystá postavit administrativní budovu s obchody, kavárnou a knihovnou.

Praze 6 nyní developer platí za pozemky 4,4 milionu korun ročně. Až dům postaví, bude platit 9 milionů za rok.

"Odmítám absurdní konstrukce architekta Holuba, které vycházejí z jeho osobních ekonomických zájmů," řekl Chalupa. Podle něj je Holubův postoj odplatou za to, že městská část nerealizovala projekt, na kterém se jako architekt podílel. Ten to odmítá. "Je zřejmé, že cena 47 tisíc za studii je režijní a k žádnému obohacení nepřispěla. Navíc toto nesouvisí s řešenou problematikou," odpovídá Holub.

Sporem se má zabývat zastupitelstvo na příštím jednání.