Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava Vinohradské vyjde na 610 milionů, začne za dva roky

  10:03aktualizováno  10:03
Za dva roky začne rekonstrukce významné pražské ulice. Na Vinohradské přibudou pítka, stromy či lavičky a změnou projdou také zastávky. Na návrhu oprav se podílela i veřejnost.

Zastávka Vinohradská tržnice ve směru do centra se zase přesune k zastávce v opačném směru. | foto: vizualizace IPR

Ještě na přelomu devatenáctého a dvacátého století šlo spíše o silnici mezi poli, sady a sem tam nějakým hospodářským stavením. Nyní se jedná o jednu z nejdelších a nejvýznamnějších městských tříd v metropoli. Za dva roky by na ní měly začít stavební práce, které vyjdou magistrát a Dopravní podnik hlavního města Prahy dohromady na více než půl miliardy korun.

Fotogalerie

Spolu s rozsáhlou plánovanou rekonstrukcí tramvajových kolejí se promění i téměř tříkilometrový úsek Vinohradské mezi křížením s ulicí Legerovou a Jana Želivského. Rozšíří se zde chodníky, přibudou cyklopruhy, stromy, lavičky, pítka, stojany na kola i odpadkové koše na tříděný odpad.

„Počítáme také s novým uspořádáním tramvajových zastávek, vybudováním nových přechodů pro chodce nebo zajištěním větší bezbariérovosti,“ vyjmenovává další změny náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ, Trojkoalice). Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) vytvořil studii, od které se budou úpravy Vinohradské odvíjet, už před rokem.

A to na základě dotazníků pro místní občany a lidi, kteří v místě tráví svůj čas. Nejvíce si rezidenti stěžovali na hluk, silný provoz, nejednotné povrchy chodníků a na zastávky s úzkými ostrůvky. Také podoba a kvalita mobiliáře, například laviček či košů, podle nich neodpovídá významu ulice. Naopak ocenili architekturu budov, hustou maloobchodní síť, kvalitní dopravní spojení s centrem a také parky, které třídu lemují.

Na základě těchto připomínek vypracoval IPR návrh rekonstrukce. V posledním roce město dlouze vyjednávalo s městskými částmi Praha 2 a 3, aby návrh dostal jejich podporu. Proto musel také IPR původní návrh pozměnit, aby jej druhá a třetí městská část akceptovaly.

„V původním návrhu jsme například počítali s tím, že se v okolí Vinohradské ulice sníží počet parkovacích míst z 556 na 530,“ uvádí příklad mluvčí institutu Adam Švejda. Chybějící parkovací místa měla být daní za širší chodníky, nové cyklopruhy nebo samostatný pruh pro auta oddělený od tramvajové trati. To se ovšem příliš nezamlouvalo Praze 2.

„Podařilo se nám prosadit, aby se alespoň část parkovacích míst přesunula do ulice Šumavská, kde je pro ně místo. Takže se zde bude parkovat po obou stranách komunikace – na jedné šikmo a na druhé podélně,“ vysvětluje místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek (ODS). Nakonec tak v lokalitě zmizí jen jedenáct míst.

Nový pruh pro cyklisty

Změnilo se také plánované rozmístění zastávek. Například Italská se směrem do centra v návrhu posunula nad křižovatku Vinohradské a Italské, zatímco zastávka z centra se posunula pod tuto křižovatku. V místě také vznikne nový cyklopruh směrem z centra, který v původní variantě nebyl. IPR rovněž upravil napojení Vinohradské na Legerovu, které bude rozpracováno samostatným projektem. V Legerově ulici vzniknou například nové přechody namísto bariérových podchodů.

Návrh IPR už schválila rada města a začala projektová příprava. Projekt následně musí schválit úřady a vydat stavební povolení. Rekonstrukce potrvá dva roky, Pražané by se tak mohli po novém bulváru projít v roce 2020.
Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Policie má svědky tragédie u Horoměřic, autobus před srážkou troubil

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic

Středočeským policistům se již přihlásili svědci tragické páteční nehody autobusu nedaleko Horoměřic u Prahy. Doufají,...Autobus u Horoměřic boural na zrádné rovince, která svádí k rychlosti

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tragická nehoda autobusu se třemi mrtvými se stala na rovném úseku, který podle Horoměřických svádí k rychlosti a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Zlatý podraz: Welsch je hvězdou v italské reprezentaci a čeká ho prohra

Momentka z natáčení filmu Zlatý podraz v Průmyslovém paláci: Jiří Welsch v roli...

V bohaté basketbalové kariéře Jiří Welsch ještě nekončí. Své pole působnosti naopak rozšířil napříč zeměmi i věky. K...

Další z rubriky

Muž v opilosti napadl a zardousil starou matku, odsedí si 11 let

Milan Šafránek podle soudu napadl a zardousil matku, odsedí si 11 let....

Za vraždu své čtyřiaosmdesátileté matky v domku v malé obci u Slaného si jednapadesátiletý Milan Šafránek odpyká 11 let...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Část metra A zastavil pád člověka do kolejiště, metro na Hradčanské nejezdilo

Na Hradčanské spadl člověk do kolejiště metra. (17.1.2018)

Ve stanici metra Hradčanská spadl člověk do kolejiště. Vlaky od této stanice po Muzeum nejezdily více než hodinu,...

Najdete na iDNES.cz