Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Palackého socha v Praze je už opravena, příští rok přijde na řadu Hus

  11:32aktualizováno  11:32
Před několika dny skončily opravy monumentálního sousoší Františka Palackého na stejnojmenném náměstí v Praze. Není to jediná socha, na kterou se letos zaměřili restaurátoři. Opraven bude i pomník vědce Jana Svatopluka Presla u hlavního nádraží. Na další se chystají příští rok.

Opravený pomník Františka Palackého v Praze 2. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Po dlouhých měsících zmizelo lešení, které halilo monumentální sousoší Františka Palackého. "Dokončili jsme celkové opravy pomníku. Vyšel nás zhruba na milion korun. Další tři miliony pak zaplatili sponzoři," upozorňuje Petra Hoftichová z oddělení restaurování a veřejné plastiky Galerie hl. m. Prahy, která o tato umělecká díla v metropoli pečuje.

Český obrozenec není jediný, který se letos dočkal návštěvy restaurátorů. "Tento rok jsme dokončili kandelábr z Loretánské ulice a pomník astronoma a matematika Steplinga v Klementinu," vyjmenovává Hoftichová. Skoro opravený je už také pomník vědce Jana Svatopluka Presla u hlavního nádraží.

"Tuto plastiku bychom ale chtěli přemístit, neboť je na poněkud nedůstojném místě a vlastně se o něm ani neví," naráží Hoftichová na nedobrou pověst Vrchlického sadů, Pražany překřtěných na nechvalně známý Sherwood.

Momentálně se pracuje na soše sv. Václava z hradní rampy na Hradčanském náměstí a na sousoší sv. Kosmy a Damiána z Karlova mostu. Odsud také již brzy zmizí další pískovcová sousoší, která nyní odborníci začali demontovat.

Z pohledu Galerie hlavního města je pak letošní novinkou cyklus čtyř figurálních soch od Jana Kavana, které od září zdobí park na Kajetánce. Praze 6 je poskytla právě pražská galerie.

A co se chystá na příští rok? "Uvidíme podle peněz. Mělo by se pokračovat na rozdělaných věcech a pak plánujeme začít s opravou pomníku probošta Štulce na Vyšehradě a plastiky nazvané Vzlet od Valeriána Karouška u pražského letiště. V tomto případě se bude muset vzhledem k rozsáhlé korozi vyrobit kopie," naznačila plány Hoftichová.

Možná se konečně dočká i bronzový mistr Jan Hus

Velkou událostí příštího roku jistě bude start dlouho chystaných oprav obrovského sousoší mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí od Ladislava Šalouna.

Sochy v Praze

Letos opravené

- pomník Františka Palackého
- pomník astronoma a matematika Steplinga v Klementinu
- téměř hotov je pomník vědce Jana Svatopluka Presla u hlavního nádraží

Jaké plastiky opravy čekají

- pomník probošta Štulce na Vyšehradě
- sv. Václav z hradní rampy na Hradčanském náměstí
- plastika Vzlet na pražském letišti (bude vyměněna za kopii)
- monumentální pomník mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí
- několik sousoší z Karlova mostu

Pozn.: jde o výběr

"Je to zatím ve stadiu výběrového řízení na zhotovitele restaurátorských prací. Nabídky podalo celkem pět zájemců, ale cena ještě není stanovena," vysvětluje Hoftichová, podle níž se také chystá osazení několika plastik, a dokonce by galerie dala ráda druhou šanci některým uměleckým dílům z depozitáře (ze souboru sejmutých nebo nevyužitých soch).

Pokud se vše podaří, mohli by se už během roku 2013 Pražané dočkat plastiky k uctění Jana Palacha, o níž se už mluví také poměrně dlouho. Ta by mohla stát na Alšově nábřeží u Rudolfina.

Naopak nepříliš reálný se zdá návrat patnáctitunového pomníku maršála Radeckého na Malostranské náměstí. Vzácná socha stála na místě současné tramvajové zastávky od roku 1858 do roku 1918, kdy byla odstraněna.

Václav Radecký, ač Čech, byl totiž jako významný vojevůdce 19. století bytostně spojen s habsburskou říší.

Příznivci obnovení bronzového pomníku argumentují mimo jiné výtvarnou hodnotou sochy, která byla ve své době jednou z nejkrásnějších pražských plastik. Kritici ho naopak odmítají jako pomahače nenáviděných Habsburků.

Nicméně i kdyby se nakonec o návratu tohoto monumentálního sousoší rozhodlo, originál zůstane v Lapidáriu Národního muzea. "Muzejní zákon zakazuje vracet sbírkové předměty muzeí zpět na původní místo. Vždy se dělají kopie," vysvětluje kurátorka lapidária Dana Stehlíková.

"V případě Radeckého se koncem tohoto roku bude dělat 3D sken, z nějž lze následně vytvořit kopie libovolných rozměrů. Klasické zformování originálu a odlévání kopie by bylo drahé, kolem šesti milionů korun. Přesný program realizace a financování tedy zatím není," dodává Stehlíková.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Další z rubriky

Určitý počet dní i hostů. Praha by chtěla regulovat službu Airbnb

Činžovní dům na Václavském náměstí s číslem popisným 39 patří z části městské...

Praha bude chtít změnu zákona, která upraví provozování ubytování přes aplikaci Airbnb. Poskytovatelé by měli například...

Kvůli obžalobě z úplatků radního Semeniuka svolá Praha 22 zastupitelstvo

Ilustrační snímek

Těsně před volbami se hroutí vláda Prahy 22 poté, co byl ze zmanipulování veřejné zakázky na konci srpna obžalován...

Ve Strašnicích se tramvaj srazila s autem, jeho řidič je lehce zraněný

V Dubečské ulici vykolejila tramvaj po nárazu do auta. (18.9.2018)

Srážka tramvaje s osobní autem ráno ve Strašnicích v Praze 10 zastavila dopravu. Tramvaj po nehodě vykolejila a vůz...

Najdete na iDNES.cz