Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Palackého socha v Praze je už opravena, příští rok přijde na řadu Hus

  11:32aktualizováno  11:32
Před několika dny skončily opravy monumentálního sousoší Františka Palackého na stejnojmenném náměstí v Praze. Není to jediná socha, na kterou se letos zaměřili restaurátoři. Opraven bude i pomník vědce Jana Svatopluka Presla u hlavního nádraží. Na další se chystají příští rok.

Opravený pomník Františka Palackého v Praze 2. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Po dlouhých měsících zmizelo lešení, které halilo monumentální sousoší Františka Palackého. "Dokončili jsme celkové opravy pomníku. Vyšel nás zhruba na milion korun. Další tři miliony pak zaplatili sponzoři," upozorňuje Petra Hoftichová z oddělení restaurování a veřejné plastiky Galerie hl. m. Prahy, která o tato umělecká díla v metropoli pečuje.

Český obrozenec není jediný, který se letos dočkal návštěvy restaurátorů. "Tento rok jsme dokončili kandelábr z Loretánské ulice a pomník astronoma a matematika Steplinga v Klementinu," vyjmenovává Hoftichová. Skoro opravený je už také pomník vědce Jana Svatopluka Presla u hlavního nádraží.

"Tuto plastiku bychom ale chtěli přemístit, neboť je na poněkud nedůstojném místě a vlastně se o něm ani neví," naráží Hoftichová na nedobrou pověst Vrchlického sadů, Pražany překřtěných na nechvalně známý Sherwood.

Momentálně se pracuje na soše sv. Václava z hradní rampy na Hradčanském náměstí a na sousoší sv. Kosmy a Damiána z Karlova mostu. Odsud také již brzy zmizí další pískovcová sousoší, která nyní odborníci začali demontovat.

Z pohledu Galerie hlavního města je pak letošní novinkou cyklus čtyř figurálních soch od Jana Kavana, které od září zdobí park na Kajetánce. Praze 6 je poskytla právě pražská galerie.

A co se chystá na příští rok? "Uvidíme podle peněz. Mělo by se pokračovat na rozdělaných věcech a pak plánujeme začít s opravou pomníku probošta Štulce na Vyšehradě a plastiky nazvané Vzlet od Valeriána Karouška u pražského letiště. V tomto případě se bude muset vzhledem k rozsáhlé korozi vyrobit kopie," naznačila plány Hoftichová.

Možná se konečně dočká i bronzový mistr Jan Hus

Velkou událostí příštího roku jistě bude start dlouho chystaných oprav obrovského sousoší mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí od Ladislava Šalouna.

Sochy v Praze

Letos opravené

- pomník Františka Palackého
- pomník astronoma a matematika Steplinga v Klementinu
- téměř hotov je pomník vědce Jana Svatopluka Presla u hlavního nádraží

Jaké plastiky opravy čekají

- pomník probošta Štulce na Vyšehradě
- sv. Václav z hradní rampy na Hradčanském náměstí
- plastika Vzlet na pražském letišti (bude vyměněna za kopii)
- monumentální pomník mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí
- několik sousoší z Karlova mostu

Pozn.: jde o výběr

"Je to zatím ve stadiu výběrového řízení na zhotovitele restaurátorských prací. Nabídky podalo celkem pět zájemců, ale cena ještě není stanovena," vysvětluje Hoftichová, podle níž se také chystá osazení několika plastik, a dokonce by galerie dala ráda druhou šanci některým uměleckým dílům z depozitáře (ze souboru sejmutých nebo nevyužitých soch).

Pokud se vše podaří, mohli by se už během roku 2013 Pražané dočkat plastiky k uctění Jana Palacha, o níž se už mluví také poměrně dlouho. Ta by mohla stát na Alšově nábřeží u Rudolfina.

Naopak nepříliš reálný se zdá návrat patnáctitunového pomníku maršála Radeckého na Malostranské náměstí. Vzácná socha stála na místě současné tramvajové zastávky od roku 1858 do roku 1918, kdy byla odstraněna.

Václav Radecký, ač Čech, byl totiž jako významný vojevůdce 19. století bytostně spojen s habsburskou říší.

Příznivci obnovení bronzového pomníku argumentují mimo jiné výtvarnou hodnotou sochy, která byla ve své době jednou z nejkrásnějších pražských plastik. Kritici ho naopak odmítají jako pomahače nenáviděných Habsburků.

Nicméně i kdyby se nakonec o návratu tohoto monumentálního sousoší rozhodlo, originál zůstane v Lapidáriu Národního muzea. "Muzejní zákon zakazuje vracet sbírkové předměty muzeí zpět na původní místo. Vždy se dělají kopie," vysvětluje kurátorka lapidária Dana Stehlíková.

"V případě Radeckého se koncem tohoto roku bude dělat 3D sken, z nějž lze následně vytvořit kopie libovolných rozměrů. Klasické zformování originálu a odlévání kopie by bylo drahé, kolem šesti milionů korun. Přesný program realizace a financování tedy zatím není," dodává Stehlíková.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Další z rubriky

Kandidátem na primátora Prahy bude za ANO na podzim Patrik Nacher

Patrik Nacher, poslanec hnutí ANO, v Rozstřelu iDNES (19. února 2018).

Lídrem hnutí ANO pro podzimní volby do pražského zastupitelstva bude poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher....

Dotace se Kutné Hoře i Kolínu prodraží, povinná spoluúčast jde do milionů

Bývalá mincovna Vlašský dvůr (11.7.2017)

Opravené památky, nová sportovní hala nebo vybavené školy. Na vše získala Kutná Hora evropské a státní dotace. Jenže...

Na ranní kávu jezdí výtahem na společnou terasu na střeše činžáku

Při grilování se na terasu vejdou jen dvě rodiny, proto nadšenci počítají s...

Mladá rodina dokázala něco neuvěřitelného: vybudovat i pro ostatní v domě svépomocí terasu na střeše starého činžáku....

Najdete na iDNES.cz