Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava tří zanedbaných středočeských nádraží má kvůli drahám zpoždění

  18:02aktualizováno  18:02
Oprava budov středočeských vlakových nádraží se může zpozdit až o několik měsíců. Týká se to nádraží v Nymburku, Kutné Hoře a Mladé Boleslavi, na jejichž rekonstrukci poputují peníze z fondů Evropské unie. Podle vedení kraje měly České dráhy nechat na opravy vypracovat projekt, není ale jisté, jestli stihnou termín.

Oprava nádraží v Kutné Hoře je nezbytná hlavně kvůli UNESCO. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Modernizace budovy vlakového nádraží v Nymburku měla přijít na řadu jako první. Už o prázdninách. Cestující by tak příští rok využívali větší nádražní halu i více míst k parkování.

"České dráhy měly připravit do konce července projektovou dokumentaci. Začínají na ní ale pracovat teprve teď. Smlouvu jsme podepsali v únoru. Ještě vyčkáme, ale pak jsme připraveni je penalizovat," uvedl krajský náměstek pro dopravu Robin Povšík.

Kraj zároveň čeká na vyjádření Evropské komise. Ta by mu měla přidělit dotaci, která pokryje 70 procent nákladů.

Nádražní budovy, které se mají opravovat

Budova nádraží v Mladé Boleslavi je stará a má nemoderní vybavení.

Budova nádraží v Mladé Boleslavi je stará a má nemoderní vybavení. Jde o poslední "šrám" na tváři města. Zbourá se a postaví nová futuristická.

Nádraží v Nymburku je jedno z nejvytíženějších v České republice.

Nádraží v Nymburku je jedno z nejvytíženějších v Česku. Upravovat se bude i jeho okolí. Například na místě bývalého nákladového nádraží budou zbourány budovy, na jejichž místě vznikne parkoviště.

Oprava nádraží v Kutné Hoře je nezbytná hlavně kvůli UNESCO.

Oprava nádraží v Kutné Hoře je nezbytná hlavně kvůli zápisu na seznamu UNESCO. Budova je oprýskaná a špinavá. Je na okraji města a přitom tu chybí orientační plán pro turisty a další cestující.

"O dotace jsme žádali my, protože České dráhy jsou obchodní společnost a nemohly by získat více než čtyřicet procent. Až budeme mít přidělené peníze, vyhlásíme výzvu, do které se České dráhy přihlásí," vysvětlil Povšík. Zatím to vypadá, že dotace získají. Rozhodnutí by mělo padnout příští měsíc.

České dráhy ale odmítají, že by proces zdržovaly nebo nestíhaly. I ony prý čekají na zprávu ze strany EU. "Od ní se vše odvíjí. Musíme vyčkat. Pokud bychom začali před potvrzením, hrozilo by zmaření celé investice," uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

"V uplynulých letech jsme rekonstruovali ve stanicích v Českém Brodě, Poříčanech, Pečkách, Hostivici, Čelákovicích, Všetatech a v Kolíně. Aktuálně se dělají úpravy v Hořovicích. Z toho je naprosto zřejmé, že se snažíme středočeským nádražím maximálně věnovat," dodal Šťáhlavský.

Nádraží vybrali podle důležitosti

Vedení kraje vybralo nádraží v nejvýznamnějších městech středních Čech. Například nymburské je jedním z nejvytíženějších. Jeho modernizace bude stát více než 80 milionů korun a sloučit se má i s autobusovým. Na místě starých budov se zřídí parkoviště pro 30 aut.

Nádraží v Mladé Boleslavi by mělo mít střechu pokrytou trávou.

Nádraží v Mladé Boleslavi by mělo mít střechu pokrytu trávou.

Nejdražší bude modernizace v Mladé Boleslavi, kde se zbourá celé nádraží a postaví se nová, futuristická budova s trávníkem na střeše. Náklady by měly být 150 milionů korun. U místních obyvatel to vyvolalo rozporuplné pocity a vznikla i petice za zachování budovy. Nakonec se ale rozhodlo, že budova zmizí.

"Ta stavba se mi nelíbí, nevím, jak je na tom se statikou, rozvody, ale pokud by bylo levnější postavit úplně novou, jsem pro. Chybí tu čekárna, jsou špatné i záchody. Pozitivní je snad jen to, že je nádraží bezbariérové a je sem dobré spojení," poznamenala obyvatelka Mladé Boleslavi Markéta Zavadilová.

Kutnohorské hlavní nádraží čeká na rekonstrukci mnoho let. Místní se za něj stydí, protože je špinavé a oprýskané. Přitom Kutná Hora je jediné středočeské město zapsané na seznamu UNESCO. Nevýhodou také je, že je na okraji města.

"Někteří turisté sem samozřejmě přijedou vlakem, zatím si u nás nestěžovali, ale v kontextu, že jedou do krásné Kutné Hory a vystoupí na takovém nádraží, je to špatné," říká vedoucí infocentra Michal Hoskovec.

"Nejsem z Kutné Hory a když jsem nádraží viděl poprvé, překvapilo mě to. Ale jako student jsem procestoval už spoustu nádraží a jsou i horší, zvykl jsem si," dodal Hoskovec.

Podle Petra Šťáhlavského z Českých drah na tom střední Čechy nejsou nejhůř, i když zrekonstruovat by potřebovala i další nádraží. MF DNES otestovala před dvěma lety dvacet nádraží v celé republice podle bezpečnosti, čistoty i služeb. Mezi nejhoršími se umístilo například i Kladno.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Motorkář zemřel po smyku na mokré vozovce, jel bez helmy

Nehoda motorkáře v Masojedech na Kolínsku (22. 9. 2018).

Devětatřicetiletý motorkář zemřel v sobotu odpoledne v Masojedech na Kolínsku. Na mokré vozovce dostal smyk a spadl s...

Český ležák stejně vždycky vyhraje, tvrdí ředitel pivovaru Staropramen

Generální ředitel Staropramenu Petr Kovařík (6.9.2018)

Ředitelem Pivovarů Staropramen je Petr Kovařík přes dva roky. Původním povoláním sládek pivo vařil nejen na pražském...

Zloděj ukradl z výběhu na Příbramsku dva klokany, samice byla březí

Neznámý zloděj ukradl dvojici klokanů bennettových. Jedná se o poddruh klokana...

Neznámý pachatel v obci Podlesí na Příbramsku ukradl z výběhu březí klokaní samici s několikaměsíčním mládětem....

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz