Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zatopený zámek ve Veltrusech: náklady na opravu vyšplhají k miliardě

  7:41aktualizováno  7:41
Barokní zámek Veltrusy na Mělnicku, který v srpnu roku 2002 poničila velká voda, se dodnes opravuje. Aby mohl být celý areál uveden do stavu z doby své největší slávy, je potřeba investovat miliardu korun. Některé škody jsou nevratné, hlavně na tisícovkách stovky let starých stromů, které v parku rostly.

Povodně zanechaly v areálu zámku dodnes svoji stopu. Doposud je část areálu obehnaná lešením. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Už deset let se do zámku evropského významu ve Veltrusech na Mělnicku postupně vrací život. Povodeň v srpnu 2002 poničila i tuto národní kulturní památku a třísethektarový přírodně krajinářský park, jeden z největších u nás.

Před deseti lety zatopily povodně celý areál zámku. Po řece tam kromě bahna

Před deseti lety zatopily povodně celý areál zámku. Po řece tam kromě bahna doplavala třeba i sedadla z pražských tramvají.

Jindy líný tok řeky Vltavy se vylil do krajiny, pytle s pískem nepomohly, voda se dostala až do výše tři a půl metru. Zaplavila park, zničila některé pavilonky a narušila statiku budov.

Kromě nánosů písku a bahna přinesla i sedačky z pražských tramvají. Na odstranění škod ve výši mnoha desítek milionů korun tu pracují dodnes.

"Je složité škody vyčíslit přesně. Cílem investic není dostat zámek do stavu před povodní, ale do co nejlepší kondice, aby přežil velkou část 21. století. Přistoupilo se tedy k celkové opravě řady budov a obnově velké části parku. Částka, odhadnutá na uvedení celého areálu do stavu z doby jeho největší slávy, je asi jedna miliarda," říká Pavel Ecler, kastelán poničeného barokního skvostu.

"Lidé projevují dobrou vůli"

Zámek nechal v roce 1704 na přírodním ostrově na Vltavě postavit Václav Antonín Chotek jako letní sídlo rodu Chotků. Zájemci tu stále ještě nenajdou klasickou interiérovou prohlídku jako na jiných zámcích.

Co se dělo 18. srpna 2002

* Hladiny středočeských řek vytrvale klesají.

* Středočeská energetika má mimo provoz asi 100 trafostanic.

* Neratovická Spolana zahájila zpracování chloru na neškodný chlornan.

* V obcích v nejpostiženější oblasti Rakovnicka okolo Berounky se už naplno rozběhly úklidové práce.

Veltruský zámek nyní nabízí prohlídku nazvanou Jak se opravuje památka, cyklotrasu s průvodcem, prohlídku historického skleníku a kuchyňské zahrady a výstavu historických kočárů a lovectví.

Klasická prohlídka by se měla otevřít až v roce 2014. Exponáty jsou zatím v depozitářích Národního památkového ústavu a některé dočasně na jiných zámcích.

Dopátrat se návštěvnosti zámku před rokem 2002 nelze. Tyto informace spláchla voda. V posledních dvou letech se pohybuje kolem sedmi tisíc lidí ročně.

"Samozřejmě ty, kteří si vybírají zámky s instalovanými expozicemi, náš zámek nezajímá. Z těch, co přijedou na výlet, si někteří raději vyberou jiný okruh než ten o opravě památky. Ale když to zkusí, většinou nemáme špatné ohlasy," popisuje kastelán.

"Je dost lidí, kteří se pak vrátí do pokladny, aby si ještě něco koupili a nějak přispěli. Projeví dobrou vůli," dodává. Poslední skupinou návštěvníků jsou podle něj ti, které oprava památky přímo zajímá.

Nostalgie po minulosti

Největší škody způsobila velká voda v parku. Popadalo přes tři a půl tisíce stromů, z nichž většina byla sto i dvě stě let stará, sázené ještě původními zakladateli.

"To jsou škody nevratné. Třistaletý strom na místo padlého nezasadíme," říká Ecler. V rámci projektu Schola naturalis by se měl park proměnit v modelový vzor kulturní krajiny a sloužit jako výukové centrum o vztahu mezi krajinou a kulturou.

Během deseti let se do opravy zámku, pavilonů a restaurátorských prací vložilo skoro 80 milionů korun. A to zejména z pojistky, dotací ministerstva kultury i zdrojů NPÚ. Potřeba je ještě 200 milionů.

S opravou hlavní budovy se začalo v roce 2004, dokončená a otevřená by měla být v roce 2014. S postupnými opravami však návštěvníků zámku nepřibývá, spíš naopak. "Když se dozvědí, že do otevření zbývají dva roky, říkají si, že si počkají, a vrátí se pak. A zatím si vyberou jinou trasu," vysvětluje Ecler.

Ten je kastelánem od roku 2008. Zhodnotit, jak povodně změnily toto místo, však dokáže. "Přijde mi, že je cítit nostalgie po stavu před povodněmi, kdy byl zámek otevřený, ale nálada spočívá především ve snaze nás všech probudit areál zase k životu, který povodeň dost drasticky přiškrtila," říká Ecler.
Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Další z rubriky

Trumfem hnutí ANO do voleb v Praze 6 má být exministr Pilný

Ministr financí Ivan Pilný (8. července 2017).

Hnutí ANO pro letošní komunální volby v Praze 6 vsadí na bývalého ministra Ivana Pilného, proti kterému se postaví...

Zastupitelé o Libeňském mostu nerozhodnou, neprošel program

Pražský Libeňský most v lednu 2016

Ačkoliv pražští radní za ANO a ČSSD podpořili záměr zbourat Libeňský most kvůli jeho špatnému stavu a na jeho místě a...

VIDEO: Dělník nepřežil pád do sila s cementem, tělo vynesli hasiči

V betonárce v Kněževsi zemřel dělník, spadl do sila s cementem

V betonárce v Kněževsi v Praze-západ spadl ve středu dělník do sila s cementem. Nehodu nepřežil. Záchranka do nemocnice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz