Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zatopený zámek ve Veltrusech: náklady na opravu vyšplhají k miliardě

  7:41aktualizováno  7:41
Barokní zámek Veltrusy na Mělnicku, který v srpnu roku 2002 poničila velká voda, se dodnes opravuje. Aby mohl být celý areál uveden do stavu z doby své největší slávy, je potřeba investovat miliardu korun. Některé škody jsou nevratné, hlavně na tisícovkách stovky let starých stromů, které v parku rostly.

Povodně zanechaly v areálu zámku dodnes svoji stopu. Doposud je část areálu obehnaná lešením. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Už deset let se do zámku evropského významu ve Veltrusech na Mělnicku postupně vrací život. Povodeň v srpnu 2002 poničila i tuto národní kulturní památku a třísethektarový přírodně krajinářský park, jeden z největších u nás.

Před deseti lety zatopily povodně celý areál zámku. Po řece tam kromě bahna

Před deseti lety zatopily povodně celý areál zámku. Po řece tam kromě bahna doplavala třeba i sedadla z pražských tramvají.

Jindy líný tok řeky Vltavy se vylil do krajiny, pytle s pískem nepomohly, voda se dostala až do výše tři a půl metru. Zaplavila park, zničila některé pavilonky a narušila statiku budov.

Kromě nánosů písku a bahna přinesla i sedačky z pražských tramvají. Na odstranění škod ve výši mnoha desítek milionů korun tu pracují dodnes.

"Je složité škody vyčíslit přesně. Cílem investic není dostat zámek do stavu před povodní, ale do co nejlepší kondice, aby přežil velkou část 21. století. Přistoupilo se tedy k celkové opravě řady budov a obnově velké části parku. Částka, odhadnutá na uvedení celého areálu do stavu z doby jeho největší slávy, je asi jedna miliarda," říká Pavel Ecler, kastelán poničeného barokního skvostu.

"Lidé projevují dobrou vůli"

Zámek nechal v roce 1704 na přírodním ostrově na Vltavě postavit Václav Antonín Chotek jako letní sídlo rodu Chotků. Zájemci tu stále ještě nenajdou klasickou interiérovou prohlídku jako na jiných zámcích.

Co se dělo 18. srpna 2002

* Hladiny středočeských řek vytrvale klesají.

* Středočeská energetika má mimo provoz asi 100 trafostanic.

* Neratovická Spolana zahájila zpracování chloru na neškodný chlornan.

* V obcích v nejpostiženější oblasti Rakovnicka okolo Berounky se už naplno rozběhly úklidové práce.

Veltruský zámek nyní nabízí prohlídku nazvanou Jak se opravuje památka, cyklotrasu s průvodcem, prohlídku historického skleníku a kuchyňské zahrady a výstavu historických kočárů a lovectví.

Klasická prohlídka by se měla otevřít až v roce 2014. Exponáty jsou zatím v depozitářích Národního památkového ústavu a některé dočasně na jiných zámcích.

Dopátrat se návštěvnosti zámku před rokem 2002 nelze. Tyto informace spláchla voda. V posledních dvou letech se pohybuje kolem sedmi tisíc lidí ročně.

"Samozřejmě ty, kteří si vybírají zámky s instalovanými expozicemi, náš zámek nezajímá. Z těch, co přijedou na výlet, si někteří raději vyberou jiný okruh než ten o opravě památky. Ale když to zkusí, většinou nemáme špatné ohlasy," popisuje kastelán.

"Je dost lidí, kteří se pak vrátí do pokladny, aby si ještě něco koupili a nějak přispěli. Projeví dobrou vůli," dodává. Poslední skupinou návštěvníků jsou podle něj ti, které oprava památky přímo zajímá.

Nostalgie po minulosti

Největší škody způsobila velká voda v parku. Popadalo přes tři a půl tisíce stromů, z nichž většina byla sto i dvě stě let stará, sázené ještě původními zakladateli.

"To jsou škody nevratné. Třistaletý strom na místo padlého nezasadíme," říká Ecler. V rámci projektu Schola naturalis by se měl park proměnit v modelový vzor kulturní krajiny a sloužit jako výukové centrum o vztahu mezi krajinou a kulturou.

Během deseti let se do opravy zámku, pavilonů a restaurátorských prací vložilo skoro 80 milionů korun. A to zejména z pojistky, dotací ministerstva kultury i zdrojů NPÚ. Potřeba je ještě 200 milionů.

S opravou hlavní budovy se začalo v roce 2004, dokončená a otevřená by měla být v roce 2014. S postupnými opravami však návštěvníků zámku nepřibývá, spíš naopak. "Když se dozvědí, že do otevření zbývají dva roky, říkají si, že si počkají, a vrátí se pak. A zatím si vyberou jinou trasu," vysvětluje Ecler.

Ten je kastelánem od roku 2008. Zhodnotit, jak povodně změnily toto místo, však dokáže. "Přijde mi, že je cítit nostalgie po stavu před povodněmi, kdy byl zámek otevřený, ale nálada spočívá především ve snaze nás všech probudit areál zase k životu, který povodeň dost drasticky přiškrtila," říká Ecler.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.



Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...



Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Vichřice skácela obří stožáry s dráty velmi vysokého napětí na Rakovnicku

Na Rakovnicku popadaly tři sloupy vysokého napětí, další tři byly poškozeny....

Vichřice u Krušovic na Rakovnicku v noci skácela nebo deformovala šest příhradových stožárů velmi vysokého napětí 110...

Český ležák stejně vždycky vyhraje, tvrdí ředitel pivovaru Staropramen

Generální ředitel Staropramenu Petr Kovařík (6.9.2018)

Ředitelem Pivovarů Staropramen je Petr Kovařík přes dva roky. Původním povoláním sládek pivo vařil nejen na pražském...

Mladý řidič přejel chodce v Kosmonosech a ujel, pak se policii přiznal

Mladý řidič zabil chodce na silnici v Kosmonosech. (24.9.2018)

Mladoboleslavská policie vyšetřuje tragickou nehodu, která se stala v neděli ve večerních hodinách v Kosmonosech. Mladý...

Najdete na iDNES.cz