Aktivisté vyčinili u magistrály řidičům, kteří dusili Prahu i během smogu

  13:16aktualizováno  14:54
Pražská občanská sdružení kritizují chování řidičů i magistrátu během smogu. "Město nedává lidem žádná varování a doporučení, řidiči nejsou ohleduplnější," zlobí se Erik Čipera ze sdružení Asistence. Podle aktivistů by dopravu ve městě zlepšilo mimo jiné omezení rychlosti ve vedlejších ulicích.

Sdružení spolu s organizací Pražské matky vyvěsilo na protest proti dopravní politice města k magistrále u Národního muzea transparent Auta dusí Prahu.

"Já doufám, že alespoň jedno promile řidičů si řekne, že by tudy jezdit nemuselo," dodal Čipera s tím, že když takové výzvy nevydává město, musejí to dělat občanské iniciativy.

Technická správa muzea ale nápis po chvíli odstranila, údajně z bezpečnostních důvodů. Sdružení se totiž zapomnělo vedení Národního muzea dovolit, zda může na ochoz budovy transparent vyvěsit.

"I nám magistrála působí problémy, ale nebyli jsme o tom informováni a nedali jsme k tomu souhlas," řekla ČTK mluvčí muzea Radoslava Šustrová.

Od revoluce se podle aktivistů nic nezměnilo, jen složky znečištění. "Dříve mohla za špínu v Praze především lokální topeniště, dnes je to takřka výlučně doprava, která je zdrojem polétavého prachu. Obrovským zdrojem znečištění je magistrála, především její část na Praze 2. Auta prach nevíří, ale vytvářejí jej," řekla Jarmila Johnová ze sdružení Pražské matky.

Fotogalerie

"Děti by tu měly žít v nějakém zdraví. Nevšimla jsem si, že by se v této situaci někteří řidiči svobodně rozhodli nejezdit a omezit dopravu," doplnila zakladatelka mateřských center Rut Kolínská.

Aktivisté viní magistrát z pasivity - místo aby se snažil omezit individuální dopravu ve prospěch hromadné, tak zvyšuje kapacitu infrastruktury pro auta. Podle sdružení připadá v Praze na tisíc lidí 600 aut, průměrná čtyřčlenná rodina má tedy k dispozici 2,2 vozu. Autem přitom nejčastěji jede jen sám řidič.

"Dvě třetiny pražských financí jdou na dopravní stavby, magistrát si bere granty na metro, ale o peníze na Blanku si zažádat neodváží. Všem je jasné, že tuto stavbu město nepotřebuje. Peníze se sypou na silniční dopravu a zvažuje se pozastavení metra, nemá to logiku," posteskl si Vratislav Filler ze sdružení AutoMat.

Radním zabývajícím se dopravou v metropoli sdružení dala pár tipů, jak situaci ve městě rychle zlepšit.

"Okamžitě může dojít k humanizaci magistrály, tedy k úpravě nejhoršího místa v Praze 2. Magistrát by mohl zadat studii, zda je na Smetanově nábřeží výhodná pěší zóna a zda by nezpůsobila kolaps dopravy. Pomohla by třicítka ve vedlejších ulicích, sjednocení systému parkovacích zón v centru a zavedení nízkoemisních zón pro auta," jmenoval některé kroky Filler.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

Skončila oprava lávky pro pěší na železničním mostě na Výtoni

Chátrající železniční most v Praze v září 2011

Od čtvrtka se otevře jedna ze dvou lávek pro pěší a cyklisty na výtoňském železničním mostě. V příštím roce začne...

Mladíci chtěli ukrást marihuanu ze skleníku, postih hrozí i majiteli

Ilustrační snímek

Nepovedenou krádež, která kromě zlodějů přivedla do potíží se zákonem i vyhlédnutou oběť, vyšetřují policisté v...

Část vyhořelé haly v Lysé čeká demolice, úmyslný požár hasiči vylučují

V Lysé nad Labem na Nymbursku hořela výrobní hala společnosti Kovona, která...

Hala výrobce kovového nábytku Kovona v Lysé nad Labem je po požáru nestabilní, hasiči budou muset část zbourat. Příčiny...

Najdete na iDNES.cz